Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Климатичните промени и гласът на младите

Полицията извежда екоактивист от района на протест пред парламента в Берн, Швейцария. 23 септември 2020 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На предстояща през октомври конференция на Софийския форум за сигурност младежки активисти и студенти ще "влязат в обувките" на политици и в рамките на ролеви игри ще вземат решения, посветени на климатичните промени.

Щом като има протести, това означава, че обществото се е пренаситило от неспазени обещания или мерки, които не са били предприемани. Младежите вече са изморени да слушат едни и същи приказки, искат промяна, искат действия.“ Този коментар на протестите в Швейцария, посветени на климатичните промени, направи пред БНР Поля Желязкова студент "Международни отношения" в Университета за национално и световно стопанство и заместник-председател на Студентската асоциация за изследване на международните отношения.

Повечето държави и компании казват, че са загрижени за климатичните промени, но виждаме танкери, които разливат петрол в океаните и виждаме какви щети нанасят, коментира Желязкова в предаването "Хоризонт до обед". 

„Да, плащат се глоби, но тези глоби няма как да върнат загубените животи на растенията, на животните.“ Според Поля Желязкова, ако съдбата на климатичните промени е в ръцете на корпорациите, няма да има ефект, „защото всеки следва интереса си“.

Божидар Миладинов и Поля Желязкова

„Протестите, подети от Грета Тунберг, до някаква бяха утопични. Зеленият протест беше издигнат на нивото на идеология, което може да попречи да има повече политическо говорене по въпроса“, смята Божидар Миладинов, бакалавър в специалност "Международни отношения" в УНСС, обучава се в магистърска програма "Организация и управление на корпоративната сигурност" във Военната академия. 

Когато климатичните промени станат разменна монета за увеличаване на електората, както се получава в кандидат-президентската битка в САЩ, това пречи на цялата кауза, подчерта Миладинов в "Хоризонт до обед".

По думите му няма реален дебат за климата. Над 90 на сто от учените – между 91 и 96%, които се занимават с климатичните промени, твърдят, че те са факт и човекът до голяма степен допринася за тях, заяви Божидар Миладинов. „Останалите 4 до 9% или са платени от някоя компания, или просто намират друг начин да тълкуват данните, които виждат.“

Мините са част от запазването на политическата власт в даден регион – няколко хиляди работни места са част от местния електорат, даде пример Миладинов. Той е на мнение, че зелените политики ще отнемат доста време, за да се реализират и очерта времеви хоризонт до 2050 година. 

„Спонсорирането в България на дадени бизнеси е изцяло политически ход, няма нищо общо със „Зелената сделка“, коментира студентът.

Двете мнения чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05