Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Училищата в противоепидемичен дисонанс

Родители се струпват на оградата на столично училище, заради наложената забрана да влизат в двора му.
Снимка: БНР

Разпространението на инфекцията от коронавирус в училищата е в допустимите стойности, гласи оценката на институциите 2 седмици след началото на учебната година. Средно 4 на 1000 паралелки са поставени под карантина.

Вече е регистриран и първият клъстер на зараза - в габровското училище "Райчо Каролев", където са установени 16 заразени учители. Същевременно много родители настояват за преосмисляне на мерките в училищата и повече държавна подкрепа за семействата, чиито деца трябва да спазват карантина заради инфекция на съученици или учители, с които са били в контакт.

Като безсмислени и ненужни оценяват наложените в училищата противоепидемични мерки много от родителите. Най-много критики се отправят към задължението децата да носят маски в коридорите и общите помещения.

Снимка: БГНЕС

„За децата вече е страшно, разберете. Там са психически травми: моята маска не е като твоята, ти защо си без маска, ходят и се „топят“, учат се на доносничество – госпожо, той си свали маската, госпожо, на Петърчо му е на ушите“, разказва пред БНР Милко Божанков от Движение „Обединени родители“.

Родители настояват децата, които са съмнителни за инфекцията, да изчакват не в изолатори, а в кабинетите на медицинските сестри в училище.

Като сериозен проблем за родителите се очертава невъзможността да ходят на работа, ако децата им бъдат карантинирани, защото не всеки може да работи от вкъщи, подчертава Милко Божанков, който пита институциите:

Готови ли са да поемат помощта на едно семейство, ако то има две или три деца, две от тях са карантинирани – те са, да кажем, под 12 години, защото според българския закон деца под 12 години не могат да бъдат оставени сами, без наблюдение. Какво означава това? Че един от родителите трябва да е вкъщи.“

Тук държавата предлага родителят да си ползва платения или неплатен отпуск, както и болнични до 90 дни в годината, уточнява заместник-министърът на труда и социалната политика Адриана Стоименова.

Когато един клас, паралелка са поставени под карантина, родителите могат да се обърнат към личните си лекари и да процедират издаването на болничен лист.“

„Три деца – ако изкарат по една-две карантини, този болничен отива по дяволите. Започва и другият родител да взима болнични, така ли? И той 90 дни и така преполовихме годината“, контрира Милко Божанков, според когото „работодателите ще започнат да взимат мерки срещу тези родители, които отсъстват от работа“.

Снимки: БГНЕС

Много са неяснотите около установяването на инфекцията и поставянето под карантина в училищата, твърди Лилия Божкова от „Обединени родители“. Според нея родителите са поставени в безизходица.

Ако се поставят под карантина ученици, които са здрави, но контактни, непроверени, и това не само ако има болно дете – ако има болен учител, контактен, карантинират всички паралелки – това дали е правилно?!“

„Това е решение на лекаря епидемиолог, който ще извърши епидемиологичното проучване и всеки случай ще бъде сам за себе си“, пояснява директорът на столичната РЗИ д-р Данчо Пенчев. 

„Края на септември сме. С два месеца се удължи тази пандемична обстановка и следвайки старата „традиция“, ще се удължи с още два и още два. Само че идват зимни месеци. Като му дойде сметка за парно 400-500 лева, а човекът е под карантина и не е на работа, децата му не са на училище – на студено ли да ги държи, откъде да вземе пари да плати това парно и после отива на съдия-изпълнител. Защо? Защото в ничия управленска глава не е дошла идеята как да се подпомогне“, коментира Милко Божанков от Движение „Обединени родители“.

Затова родителите предлагат просто решение: „карантинирано семейство – карантиниране на плащанията“.

„Един път държавата трябва да бъде майка за българското семейство и за българския родител, а не мащеха постоянно“, обобщава Божанков.

Снимка: БНР

Добричкото училище „Димитър Талев“ намира част от решението на проблема в увеличаване на броя на извинените отсъствия по семейни причини, особено за децата в начален етап на обучение.

Училището е въвело електронна декларация, с която родителите могат да освобождават от учебни занятия деца с грипоподобни симптоми.

Заместник-директорът Велимира Проданова определя тази идея като приемлива. „По този начин ние олекотяваме процедурата.“

Това е много добро предложение, такава мярка би допринесла за по-голямо спокойствие за всички – и за родителите, и за учителите, и за децата, смята Цвета Брестничка, председател на Асоциация „Родители“.

Защото когато родителят има съмнения, че детето не се чувства съвсем добре, не е разумно в тази обстановка да го води по болници, лекари и да бъде контактно с други болни хора. Самата организация на всичко това е огромно губене на време – както на родителите, така и на лекарите, за дребни неразположения да преглеждат децата.“

Със сигурност не трябва да има натиск върху родителите във всеки един момент да правят тестове, категорична е Брестничка. „Не само защото е стресиращо, но защото финансово е много натоварващо за семейството. Ако се налага този срок три пъти детето да отсъства – това са три теста по 120 лева.“

Как родители в Пазарджик възприемат идеята да могат да извиняват повече отсъствия на децата, без да ги водят на лекар -чуйте тук:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Плевен: Някои вече не помнят какво е да имаш редовно вода

Все повече домакинства вече не си спомнят какво е да имаш редовно вода. Затова днес министрите на регионалното развитие и благоустройството - инж. Виолета Коритарова, и на околната среда - Петър Димитров, се срещат в МРРБ с областния управител на Плевен Николай Абрашев и кмета на града Валентин Христов.  Петър Димитров и Виолета Коритарова ще..

публикувано на 07.11.24 в 10:46

Във Вълчедръм не искат перки. Събрали са подписи за референдум

Жители на Вълчедръм се събраха, за да потвърдят искането си за местен референдум относно изграждането на ветрогенераторен парк в местността Златията. Събрани са над 700 подписа. Общинският съвет отказа референдум . Областният управител върна решението за преразглеждане , а заседанието е друга седмица.   В края на март инвеститор поиска да..

публикувано на 07.11.24 в 08:50
Стефан Манов

Стефан Манов: В над 50% от СИК преброяването на гласовете не е по указанията на ЦИК

След най-тъмните избори в най-новата история - април 2023 г., сега имаме разлика в отчетените гласове. Дори в решението на ЦИК контролите не се връзват . Това заяви пред БНР Стефан Манов от Обществения съвет към ЦИК. Притеснителни са системните дефицити в изборната практика , смята той. Общественият съвет към ЦИК със становище за..

публикувано на 06.11.24 в 10:04
Исторически парк

Доц. Велислава Петрова: Още не сме осъзнали какво беше построено като исторически наследства

" Още не сме осъзнали какво се случи на този фронт и какво беше построено като исторически наследства ". Това заяви пред БНР доц. Велислава Петрова от Софийския университет "Св. Климент Охридски" преди днешната дискусия във Факултета по журналистика и масова комуникация за явлението "Исторически парк". "Тази връзка между политика и популярна..

публикувано на 06.11.24 в 09:50

Туризмът след бедствието във Валенсия

Туристите, които са записали екскурзии до Валенсия, не се отказват от пътуването си въпреки първоначалните притеснения след наводнението в областта . Това заяви в интервю за БНР Кирил Стамов - управител на туроператорска фирма, която води туристи от България в Испания и има туристически програми за Валенсия.  "Въпреки настоящата ситуация във..

публикувано на 05.11.24 в 11:36

Разбират ли в София какво означава влакът за Кардам?

През октомври Българските държавни железници обявиха новия си график за движение на влаковете за 2025 г. В него се посочва, че е предвидено подобряване на обслужването по железопътните линии в страната, заложени са нови възможности за пътуване между Северна и Южна България, по-бързи влакове по линията София – Бургас, по-удобни разписания в..

публикувано на 05.11.24 в 10:45

Пациентска асоциация настоява за спешни действия при ревматичните заболявания

Асоциацията на пациентите, активни в здравеопазването, организира събитие под надслов " Без време за чакане. Спешни действия за ревматичните пациенти в България ".  Пред БНР председателят на Асоциацията Анета Драганова подчерта, че вече 14 години работят по тези теми.  " Ние сме постигнали ранна диагностика и благодарение на нея има все пак..

публикувано на 05.11.24 в 10:13