Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Училищата в противоепидемичен дисонанс

Родители се струпват на оградата на столично училище, заради наложената забрана да влизат в двора му.
Снимка: БНР

Разпространението на инфекцията от коронавирус в училищата е в допустимите стойности, гласи оценката на институциите 2 седмици след началото на учебната година. Средно 4 на 1000 паралелки са поставени под карантина.

Вече е регистриран и първият клъстер на зараза - в габровското училище "Райчо Каролев", където са установени 16 заразени учители. Същевременно много родители настояват за преосмисляне на мерките в училищата и повече държавна подкрепа за семействата, чиито деца трябва да спазват карантина заради инфекция на съученици или учители, с които са били в контакт.

Като безсмислени и ненужни оценяват наложените в училищата противоепидемични мерки много от родителите. Най-много критики се отправят към задължението децата да носят маски в коридорите и общите помещения.

Снимка: БГНЕС

„За децата вече е страшно, разберете. Там са психически травми: моята маска не е като твоята, ти защо си без маска, ходят и се „топят“, учат се на доносничество – госпожо, той си свали маската, госпожо, на Петърчо му е на ушите“, разказва пред БНР Милко Божанков от Движение „Обединени родители“.

Родители настояват децата, които са съмнителни за инфекцията, да изчакват не в изолатори, а в кабинетите на медицинските сестри в училище.

Като сериозен проблем за родителите се очертава невъзможността да ходят на работа, ако децата им бъдат карантинирани, защото не всеки може да работи от вкъщи, подчертава Милко Божанков, който пита институциите:

Готови ли са да поемат помощта на едно семейство, ако то има две или три деца, две от тях са карантинирани – те са, да кажем, под 12 години, защото според българския закон деца под 12 години не могат да бъдат оставени сами, без наблюдение. Какво означава това? Че един от родителите трябва да е вкъщи.“

Тук държавата предлага родителят да си ползва платения или неплатен отпуск, както и болнични до 90 дни в годината, уточнява заместник-министърът на труда и социалната политика Адриана Стоименова.

Когато един клас, паралелка са поставени под карантина, родителите могат да се обърнат към личните си лекари и да процедират издаването на болничен лист.“

„Три деца – ако изкарат по една-две карантини, този болничен отива по дяволите. Започва и другият родител да взима болнични, така ли? И той 90 дни и така преполовихме годината“, контрира Милко Божанков, според когото „работодателите ще започнат да взимат мерки срещу тези родители, които отсъстват от работа“.

Снимки: БГНЕС

Много са неяснотите около установяването на инфекцията и поставянето под карантина в училищата, твърди Лилия Божкова от „Обединени родители“. Според нея родителите са поставени в безизходица.

Ако се поставят под карантина ученици, които са здрави, но контактни, непроверени, и това не само ако има болно дете – ако има болен учител, контактен, карантинират всички паралелки – това дали е правилно?!“

„Това е решение на лекаря епидемиолог, който ще извърши епидемиологичното проучване и всеки случай ще бъде сам за себе си“, пояснява директорът на столичната РЗИ д-р Данчо Пенчев. 

„Края на септември сме. С два месеца се удължи тази пандемична обстановка и следвайки старата „традиция“, ще се удължи с още два и още два. Само че идват зимни месеци. Като му дойде сметка за парно 400-500 лева, а човекът е под карантина и не е на работа, децата му не са на училище – на студено ли да ги държи, откъде да вземе пари да плати това парно и после отива на съдия-изпълнител. Защо? Защото в ничия управленска глава не е дошла идеята как да се подпомогне“, коментира Милко Божанков от Движение „Обединени родители“.

Затова родителите предлагат просто решение: „карантинирано семейство – карантиниране на плащанията“.

„Един път държавата трябва да бъде майка за българското семейство и за българския родител, а не мащеха постоянно“, обобщава Божанков.

Снимка: БНР

Добричкото училище „Димитър Талев“ намира част от решението на проблема в увеличаване на броя на извинените отсъствия по семейни причини, особено за децата в начален етап на обучение.

Училището е въвело електронна декларация, с която родителите могат да освобождават от учебни занятия деца с грипоподобни симптоми.

Заместник-директорът Велимира Проданова определя тази идея като приемлива. „По този начин ние олекотяваме процедурата.“

Това е много добро предложение, такава мярка би допринесла за по-голямо спокойствие за всички – и за родителите, и за учителите, и за децата, смята Цвета Брестничка, председател на Асоциация „Родители“.

Защото когато родителят има съмнения, че детето не се чувства съвсем добре, не е разумно в тази обстановка да го води по болници, лекари и да бъде контактно с други болни хора. Самата организация на всичко това е огромно губене на време – както на родителите, така и на лекарите, за дребни неразположения да преглеждат децата.“

Със сигурност не трябва да има натиск върху родителите във всеки един момент да правят тестове, категорична е Брестничка. „Не само защото е стресиращо, но защото финансово е много натоварващо за семейството. Ако се налага този срок три пъти детето да отсъства – това са три теста по 120 лева.“

Как родители в Пазарджик възприемат идеята да могат да извиняват повече отсъствия на децата, без да ги водят на лекар -чуйте тук:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Катерина Преда: Джорджеску използва методи от времената на комустическия режим на Чаушеску

Облъчени от пропаганда или търсещи нов спасител, оплетени в социалните си трудности и обществена изолация или пък дело на външна намеса. Различни са теориите за това какво се случи в Румъния след първия тур на президентските избори на 24 ноември, спечелени неочаквано от един кандидат, за който по-голямата част от обществото не беше чувало...

публикувано на 15.12.24 в 21:37

Йозгюр Юнлюхисарчъклъ: Сътрудничеството между Русия и Турция прогресивно намалява, но няма да има раздор

Президентът на Турция Реджеп Ердоган спечели гражданската война в Сирия. Загубиха я руският президент Владимир Путин и Иран - поне така изглежда към момента. Тази война винаги е била и част от битката на Ердоган за оцеляване във властта. Той инвестира в нея от самото начало, заставайки на страната на сирийската опозиция и обтягайки спорадично..

публикувано на 14.12.24 в 11:47
Негово Светейшество патриарх Даниил

Патриарх Даниил: Безродници ли сме, та да преименуваме храма "Св. Ал. Невски"?

Илия Вълков : Ваше светейшество, първо искам да Ви благодаря за това, че ще направим този разговор. Вашите послания са много важни в смутното време, в което живеем, и смятам, че ще бъдат морален ориентир за нашите православни слушатели. Вече минаха почти 6 месеца от Вашата интронизация, какво успяхте да промените за това кратко време?..

публикувано на 13.12.24 в 18:55
Нешка Робева

"Шампионите" – последният спектакъл на Нешка Робева

Тази вечер в Зала 1 на НДК легендарната треньорка по художествена гимнастика Нешка Робева ще представи спектакъла си "Шампионите". Това ще е последното шоу, което именитата българка ще постави в кариерата си на постановчик.  Според легендата на българската художествена гимнастика Нешка Робева шампион има във всеки . Въпросът е да го откриеш и..

публикувано на 12.12.24 в 07:10

Юлиана Бончева: Продължението на BETL е PowerPal

Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5 хиляди в BETL трябва да се срамуват, те също имат вина за останалите измамени По думите ѝ PowerPal залага на същата инвестиция, на която залагат и BETL : "Предлага се на хора, които имат свободни..

публикувано на 11.12.24 в 14:39

Проф. Иван Лалов: Необходими са не по-малко от 1000 учители по физика

Българското висше образование върви приблизително в правилната посока. Това мнение изказа пред БНР проф. Иван Лалов - български физик, професор в Софийския университет, ректор на университета в периода 1993 - 1999 г. и министър в служебното правителство на Стефан Софиянски. Той подчерта, че в близките години висшето образование и..

публикувано на 10.12.24 в 11:47

Фолкер Тюрк: ЕС е ключов съюзник на правозащитниците по света

Законните протести са ограничавани, репресиите се увеличават, общественото пространство намалява, а критичните гласове са подложени на атака. За това предупреди върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк във връзка с днешния Международен ден на правата на човека . Всеобщата декларация за правата на човека държи рекорда на Гинес..

публикувано на 10.12.24 в 06:47