Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Скендер Сила: Началото на 2021 г. не е обнадеждаващо за овладяване на пандемията

Д-р Скендер Сила
Снимка: Георги Корнейков, БНР

Началото на 2021 година не е обнадеждаващо за овладяване на пандемията от Covid-19, заяви в специално интервю за БНР д-р Скендер Сила - представител на Световната здравна организация за България. 

По думите му броят на заразените и починалите от коронавирус в световен мащаб продължава да расте, което означава, че е много далеч моментът, в който ще се върнем към нормалния си живот на интензивно пътуване и социално общуване. Все още няма доклад от екипа на Световната търговска организация, който отиде на място в Ухан година след началото на пандемията, каза още д-р Сила и призова хората за търпение и спазване на противоепидемичните мерки. На процеса по ваксинация не трябва да се гледа само във всяка отделна държава, а в световен мащаб, подчерта той. 

„В последните дни виждаме намаляване на броя на новите случаи на Covid-19 в България. В същото време наблюдаваме разпространението на нови щамове на вируса в Европа и региона. Ето защо всички мерки, които се предприемат от властите, трябва да бъдат следвани много точно. Също така те трябва да бъдат контролирани. Животът на хората е най-важен, но ние не бива да поставяме под риск и икономиката. Единственият начин да осигурим баланс е да спазваме всички мерки, но да отворим училищата и някои бизнеси. Това е пътят, който трябва да следваме“.

Българите спазват ли противоепидемичните мерки?

Зависи къде се намират. Например, аз посещавам големи магазини всеки ден и виждам, че маските се носят по правилния начин. Когато ресторантите бяха отворени обаче, хората вътре не спазваха достатъчно дистанция, не носеха маски и вентилационните системи не бяха достатъчно добри. Ние не можем да приложим само една от тези мерки, а трябва да работим по всичките, за да овладеем пандемията. Краткият отговор е, че ситуацията в различните региони на държавата е различна и мерките трябва да бъдат съобразени с нея.

Одобрявате ли отварянето на фитнесите и търговските центрове от 1 февруари и кога ще бъде моментът да се отворят и заведенията?

Не може да се предвиди как ще се развие ситуацията. Добре известно е, че когато има събиране на много хора в затворени пространства, без спазване на социална дистанция и често без достатъчно добра вентилация, броят на заразените расте. Именно затова вече подчертах, че най-важното е мерките да бъдат правилно съблюдавани в тяхната цялост. Заради това трябва да има и много стриктен контрол, с който да се гарантира, че всеки спазва мерките навсякъде. Това не може да се остави на добрата воля на хората. Необходими са регулярни инспекции.

В същото време българските власти трябва много сериозно да анализират ситуацията. Всяка стъпка трябва да бъде предприемана на базата на развоя на ситуацията. Трябва да се намери баланс между риска за здравето на хората и бизнеса. Нито една мярка обаче не бива да бъде предприемана, ако застрашава общественото здраве.

Разпространението на новите варианти на Covid-19, особено на щама, установен в Обединеното кралство, но не само, може ли да наруши този баланс? Трябва ли новите разновидности да ни тревожат допълнително?

Нормално е вирусите да се променят. Учените следят внимателно този процес, защото може да има много сериозни последици. Към момента са установени стотици вариации на Covid-19 в глобален мащаб и Световната здравна организация следи много отблизо ситуацията. В повечето случаи промените не са толкова съществени, че да променят свойствата на вируса. Въпреки това има и варианти, в които се променя трансмисията на вируса, което от своя страна може да доведе до промени и в заразяването, и в начина на протичане на заболяването. Може да се окаже, че то протича по-тежко.

Щамовете, за които споменахте, и този, установен в Обединеното кралство, и останалите, които будят тревога, имат по-голяма преносимост на вируса, но засега няма доказателства, че причиняват по-сериозно заболяване. Това означава, че този вариант на Covid-19 се разпространява по-лесно сред възрастовите групи, но засега не е известно децата да са изложени на по-висок риск. Този вариант, който се пренася по-лесно, може да бъде възприет като много сериозна аларма, че без спазване на мерките, забавянето на пандемията и ограничаването на щетите от нея в региона и в цяла Европа може да се окаже по-трудно. България не е изключение. Затова още веднъж ще си позволя да подчертая колко е важно прилагането на правилните мерки за ограничаване на заразата и спазването им.

Също така и ваксинирането. Според вас процесът на имунизация на населението в България върви ли с добри темпове? В публикация „Политико” прогнозира, че до 2040 година ще имаме 70% ваксинирано население.

Изключително голямо постижение е, че вече имаме ефикасни и сигурни ваксини. Имунизационният процес в България започна на 27 декември и оттогава е минал близо месец. Към момента са ваксинирани по-малко от 5 000 души с две дози. 26 000 души са получили вече по една доза. Това означава, че по-малко от 0,1 на сто от цялото население на страната е ваксинирано. Всяко начало е трудно, но аз съм много оптимистичен в нагласите си, че в следващите седмици и месеци ваксинацията ще се ускори, за да достигне колкото се може повече хора. 

Одобрявате ли имунизационния план срещу Covid-19 на българските власти. Бизнесът настоява първо да бъдат ваксинирани работещите хора, които генерират брутен вътрешен продукт, а след това пенсионерите. Има ли резон в това искане?

Вирусът се отразява по различен начин на различните възрастови групи. Той протича много по-тежко, а понякога и с летален край най-вече при възрастните и хората с хронични заболявания. Другата много рискова категория са медиците, които се срещат ежедневно с вируса и се борят с него, за да спасят човешки животи. Някои от тях платиха със собствения си живот. Това е причината Световната здравна организация да препоръча масова ваксинация и сред тази група. Когато вече имаме повече достъпни ваксини, всеки от нас трябва да има възможност да бъде имунизиран. Аз също се регистрирах в България и когато ми дойде редът, ще отида да си направя ваксина.

Прогнозите са, че до края на годината ще могат да се ваксинират 2 до 2,5 милиона души в България. Това достатъчно ли е?

Ако постигнете това число на ваксинираните, това ще означава между 25 и 30% от населението. Дори може би над 30%, което е доста приемливо. Ситуацията ще бъде много по-добра от настоящата. Много голям процент от най-уязвимите групи ще бъдат имунизирани, така че със сигурност подобна бройка на ваксинираните ще бъде много добро постижение. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лоренцо Кодоньо: Поемането на общ дълг е много спорна тема в Европа

Европейският съюз се нуждае от поне 800 милиарда евро инвестиции годишно. Това изречение, записано в доклада на бившия управител на Европейската централна банка и бивш премиер на Италия Марио Драги, ясно обобщава състоянието на икономиката в съюза. Супер Марио, както е известен още технократът, прочул се по време на глобалната финансова..

публикувано на 14.09.24 в 09:55

Нов призив за оставки във висшето военно ръководство заради катастрофата в "Граф Игнатиево"

Нов призив за оставки във висшето военно ръководство отправи през социалните мрежи на Димитрина Попова. Попова е жената до загиналия през 2021-ва година пилот на МиГ-29 майор Валентин Терзиев. Призивът дойде слез смъртта на двамата военни пилоти в петък край Граф Игнатиево с L-39. Димитрина Попова настоя отново за оставките на „този ръководен..

публикувано на 14.09.24 в 09:20

Кръстовден е!

Хиляди се събраха с молитва за изцеление  в местността "Кръстова гора" над Асеновград, на  празника Въздвижение на Светия кръст- популярен като Кръстовден. Празничната служба в манастира "Света Троица" ще бъде водена от Пловдивския митрополит Николай и Западноевропейския митрополит Антоний. Местността "Кръстова гора" в Родопите е известна..

публикувано на 14.09.24 в 08:51

МРРБ обсъжда нови критерии за поставяне на пътна маркировка

Министерството на регионалното развитие обсъжда нови критерии за поставяне на пътна маркировка. Едно от предложенията е това да не се прави  между ноември и края на март. Изцяло нова наредба за пътните маркировки пише МРРБ, каза Диана Русинова от Европейският център за транспортни политики. "Защото нашата наредба е много остаряла. Тя е от..

публикувано на 14.09.24 в 08:20
Ф-35

САЩ одобри потенциална продажба на 32 Ф-35 на Румъния

Държавният департамент на САЩ одобри потенциалната продажба на 32 изтребителя Ф-35 и самолетни двигатели на Румъния. Сделката е на стойност 7,2 милиарда долара, съобщиха от  Пентагона, предаде БТА. Главен изпълнител ще бъде компанията "Локхийд Мартин". В съобщението се посочва, че този проект подкрепя целите на американската..

публикувано на 14.09.24 в 07:58

140 млн. повече за обучение на студенти по важни за икономиката специалности

Държавата осигурява близо 140 милиона лева допълнително за обучението на студенти и докторанти по важни за българската икономика специалности. Повече средства получават държавните университети, които осигуряват по-качествено обучение и подготовка на студенти и докторанти по специалности, от които българската икономика има нужда...

публикувано на 14.09.24 в 07:54

За 9-и път: Жители на свищовски села с пътна блокада заради безводие

Жителите на свищовските села, които бедстват заради безводие, за девети път излизат на протест с пътна блокада. Между 10 и 12 часа на два пъти за половин час те ще затворят пътя Плевен - Русе при разклона за село Горна Студена. Хората от Хаджидимитрово, Горна Студена, Морава и Козловец не спират с протестите и пътните блокади. Казват, че..

публикувано на 14.09.24 в 07:47