Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За проблемите на пациентите на палиативни грижи

Проф. Деспотова-Толева: Живите ваксини могат да бъдат рискови при крехка имунна система

При възрастните хора е добре лекуващият лекар да прецени коя ваксина да се постави срещу Covid-19

Проф. Любима Деспотова-Толева
Снимка: Личен архив

В условия на социална изолация и затруднено получаване на медицинска помощ и на рехабилитация палиативните пациенти и техните семейства са оставени на практика да се справят сами в пандемията на Covid- 19.

От 2003 г.  Българското дружество за продължителни грижи и палиативна медицина настоява за създаването на специалност по палиативна медицина, за приемането на медицински стандарт, за ангажираност на държавата с проблемите на тази нарастваща група пациенти, все още без успех. Най-голямата група палиативни пациенти са сърдечно-съдовите, друга голяма група са тези с белодробни болести.

„Важно е да отбележим, че именно тази възрастова група – над 65 годишните, е изключена от проучванията за безопасност и ефективност и то при всички ваксини. Липсват научни данни, които да анализираме и да направим заключения, основани на доказателства. От голямо значение е и фактът, че в периода на старостта всички физиологични механизми постепенно отслабват, включително и тези на имунния отговор“, това каза пред БНР проф. Любима Деспотова-Толева от Българското дружество за продължителни грижи и палиативна медицина.
БТА

Рано е да се каже дали ваксините против Covid- 19 ще осигурят дългосрочна защита. За да се отговори на този въпрос, са необходими допълнителни изследвания. Обнадеждаващо е обаче, че наличните данни показват, че повечето хора, които се възстановяват след вируса, развиват имунен отговор, който осигурява поне известен период на защита срещу реинфекция - въпреки че все още проучваме колко силна е тази защита и колко дълго трае.“ Това каза още в „Хоризонт до обед“ проф. Любима Деспотова–Толева.

И поясни за видовете ваксини:

„Разработват се няколко различни вида потенциални ваксини за Covid- 19 с различни специфики:

Инактивирани или отслабени (живи атенюирани) вирусни ваксини. Живите ваксини могат да бъдат рискови при имуносупресирани пациенти, такива със крехка имунна система (потенциално включват тези с най-висок риск от COVID-19), като например уязвими стари хора. По-безопасна алтернатива може да бъде разработването на инактивирани вируси, въпреки че те обикновено дават по-краткотраен имунитет и изискват реимунизации (бустери).

Протеиновите ваксини използват безвредни фрагменти от протеини или протеинови обвивки, които имитират вируса SARS-COV-2, за да генерират безопасно имунен отговор.

В проучвания на някои протеинови ваксини 25% от хората са на възраст 65 и повече години, но тези на възраст над 85 години и тези със сложна коморбидност са изключени. Към настоящия момент липсват достатъчни публикувани резултати за приложението им при стари хора, за да направим достоверни изводи.

Вирусните векторни ваксини използват вирус, който е генетично конструиран, така че да не може да причини заболяване, но генерира безопасно имунен отговор.

Нашумелите РНК и ДНК ваксини използват генетично модифицирана РНК или ДНК за генериране на протеин, който да предизвика имунен отговор. Теоретично те биха били полезни при стари хора, но за тяхната безопасност и ефективност при прилагането им при стари и престарели, особено уязвими пациенти се знае твърде малко.

Към настоящия момент бих казала, че съм предпазлив оптимист по отношение на безопасността и ефективността на разработваните ваксини срещу SARS-COV-2.“ Това даде като разяснения още Любима Деспотова – Толева.

БГНЕС

Дали ваксината може да се приложи, зависи от тежестта на състоянието на пациента. Само лекарят, запознат със състоянието на пациента, може да прецени и балансира ползите и рисковете от прилагането на ваксина, особено при възрастни тежко болни пациенти.“

Проф. Любима Деспотова-Толева посочи също, че всеки един има право да избере след консултация с лекар типа ваксина, която да му бъде приложена.

Според нея трябва и да се спазва принципът на доброволното ваксиниране. За прилагането на каквато и да е ваксина, е необходимо информирано съгласие от страна на пациента. Разбира се, съществуват казуси, при които пациентите не могат да изразят волята си и тогава техни настойници, близки, които юридически имат право да решават вместо тях, могат да преценят дали да се приложи и/или каква ваксина след консултация с лекар.

„По време на пандемията всички пациенти с хронични болести, които се нуждаят от внимателно проследяване и своевременна корекция на терапията, бяха потърпевши в една или друга степен. Също така планови оперативни интервенции при пациенти бяха отлагани, което в някои случаи доведе до необходимост от спешни такива с всички рискове от усложненото състояние. Това особено засегна пациентите със съдечно-съдови заболявания предвид сърдечно-съдовите усложнения при коронавируса. Друга рискови групи са пациентите с ендокринни заболявания (диабет, метаболитен синдром и др), неврологични, автоимунни, трансплантирани и др. Повишено внимание изискват и психиатричните пациенти, като не бива да се забравя, че при Covid- 19 може да се разгърне и психоневрологична симптоматика, каквато вече описваме и анализираме в нашите научни публикации".

Специалистът обясни също, че сега особено потърпевши са палиативно болните и техните семейства, тъй като редица хосписи спряха приема на нови пациенти, други изцяло затвориха врати.

Още в началото на пандемията двете най-големи международни организации в областта на палиативните грижи The Worldwide Hospice Palliative Care Alliance и International Association for Hospice & Palliative Care разработват указания за работа с палиативни пациенти в условия на COVID-19, но тъй като у нас палиативна медицина не съществува, съответно липсва нормативна база и обучен персонал, не е възможно да се прилагат тези препоръки.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45
Хатай

Две години след земетресението в Турция - надпревара с времето за строеж на нови жилищни сгради

Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо. В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд..

публикувано на 06.02.25 в 06:28

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46