Животът има начало и край и те се характеризират със своята еднаквост – микромортите при първия и последния дъх. Всъщност твърдението е валидно, ако Смъртта ни посети на 100-годишна възраст, казва в интервю за „Изотопия” професорът по математика и статистика Кристиан Хесе. Той преподава в Университета в Щутгарт, а една от любопитните скали, с които запознава студентите си, е тази на микромортите. „Микромортът е просто мерна единица за риск, също както километърът за дължина или килограмите за тежест. Micro означава една милионна – 10 на минус шеста степен, а mort е френската дума за „смърт”. Така микромортът измерва вероятността да умрем като една милионна част”, обяснява проф. Хесе, който прави специални изчисления за България, като се позовава на данните от Националния статистически институт.
„Българските” микроморти
За жена на 20 години у нас рискът да умре е един микроморт на ден. „Това е вероятността да се събуди сутринта и да не преживее до вечерта. За мъж на същата възраст рискът е два микроморта. Този риск и за двата пола се удвоява на всеки седем години. Той расте експоненциално чрез удвояване на всеки седем години. Така за мъж на 60 години микромортите вече са 53, на 70-годишна възраст – 110, а на 80 години той вече се среща с риск от 250 микроморта”, изчислява германският математик.
За да се направи още по-точно изчисление, трябва да се съберат допълнителни данни. Например местоживеене, социален статус и други. У нас данните на НСИ водят до извода, че най-голяма преживяемост има омъжена жена, която живее в градски условия. Следва женен мъж в същата среда. „Най-сигурната възраст и за двата пола в България е 10 години. Интересното е, че най-опасният ден в живота на всеки е първият. Той е толкова рисков, колкото на човек на 100 години, където микромортите вече са 1000”, подчертава проф. Хесе.
Честит опасен рожден ден!
„Странно, но най-рисков всяка година е рожденият ден на всеки от нас. Според международно изследване смъртният риск на рождения ни ден нараства с 15% спрямо всеки друг ден от ежедневието”, допълва проф. Хесе. Причината се крие в поведението ни на празника, когато често се разсейваме от множеството поздравления, а и при повечето хора употребата на алкохол може да е повече от указаната на етикета „Консумирайте с удоволствие и мярка”, коментира математикът.
Условията, в които живеем, и начинът ни на живот имат много голямо значение. Логично е, че ако сме в държава, където има военен конфликт, шансовете ни за оцеляване са по-малки или казано по друг начин – микромортите ни са повече. Самоубиец на определена възраст има в пъти повече микроморти от човек на абсолютно същата възраст в същото населено място и със същия социален статус, категоричен е експертът по статистика.
Най-безопасният транспорт е... асансьорът
Различните видове транспорт също крият различен риск. Принципно скалата на микромортите потвърждава, че авиопревозът е най-безопасен, с едно малко изключение – асансьорът, коментира проф. Хесе и с усмивка добавя, че ако искаме да отидем на почивка, възможностите за превозно средство са ограничени и най-безопасното не е включено в тях. Ето защо все пак самолетът е най-добрият вариант за дълго пътуване. „Колко километра мога да пропътувам преди да акумулирам риск от още един микроморт? За пътник в самолет отговорът е 20 хиляди километра. При пътуването с влак числото спада до 10 хиляди километра. Ако изберете да пътувате с кола, след 5 хиляди километра ще натрупате още един микроморт. Карането на мотор прибавя микроморт след 30 километра. Това е много опасно”, обяснява проф. Хесе, като се позовава на дългогодишни проучвания по темата.
Химикалките са по-опасни от терористи?!
Дори твърдението „Химикалките са по-опасни от терористи” да звучи напълно абсурдно, статистическите данни показват именно това. „Опасностите от терористичен акт статистически са доста малки, въпреки че много хора имат точно обратното усещане. То идва заради обстойното отразяване, което медиите съвсем естествено правят, когато има случай на терор. От друга страна, статистически погледнато средно за Европа смърт, причинена от терористичен акт, е сравнително рядко явление. Говорим за около десет души на година”, коментира проф. Хесе и дава още един пример. В Германия 300 души годишно умират заради химикалка. „Причината е много проста. Всеки ден стотици хиляди хора сядат на бюрото си и докато обмислят нещо, поставят химикалката в устата си. Понякога те отхапват парченце от нея и то попада в дробовете им, което може да причини смърт”, обяснява математикът. И с характерно чувство за хумор добавя, че „маските за лице в някаква степен се явяват мултифункционален инструмент. От една страна, те осигуряват много добра защита от атаката на коронавируса, от друга – от химикалка”.
Covid-19 и скалата на микромортите
Проведени са редица международни изследвания сред много хора, свързани със смъртността вследствие на Covid-19. Основният фактор в случая е възрастта (и хроничните заболявания, които с напредването й обикновено се увеличават). „Хората в края на 20-те си години почти не са застрашени от смърт заради Covid-19. За 35-годишните коронавирусът е толкова рисков и опасен, колкото и сезонният грип. На 60 години коронавирусът удвоява смъртния риск. Казано по друг начин, от гледна точка на микромортите коронавирусът прави 60-годишните хора със седем години по-възрастни”, е заключението на проф. Хесе.
Можете да си сметнете микромортите като чуете цялото интервю с Кристиан Хесе в звуковия файл.
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...