Днес започва обсъждането на устройствения план на община Бяла, включващ и Кара дере – един от малкото неурабанизирани плажове в България. Интересът към това обсъждане е голям от страна на гражданските организации, защото по темата се организираха поредица от протести за опазването на редица плажове.
„Това, което ние виждаме, че е предвидена една зона от 100 метра от брега, в която е предвиден един вид „зелен пояс“, но там са предвидени и различни преместваеми обекти, има опция и за изграждане на геозащитна стена, защото там има и свлачищна зона. Светва ни една огромна червена лампа – това е Алепу, там има и забележка, че всякакви дейности, които ще се развиват там, ще стават след брегоукрепването. Предвидени са преместваеми обекти, които обикновено са заведения. След тези 100 метра е предвидена курортната зона. На нас ни прави впечатление, че е предвидена доста сериозна урбанизация - въпросът е какво я налага? Тъй като в заданието на МРРБ е минимална урбанизация на Бяла", каза още екоактивистката.
"Всички знаем за огромното количество предлагане на апартаменти и сгради по морето, а от друга страна в самата Бяла от 2005 година досега има само два големи инвестиционни проекта, тоест няма голямо търсене – има ли нужда още от строителство?
От заложеното все пак не се вижда голямо строителство, но все пак са заложени хотели, комплекси, голф-игрища…“, поясни още Люба Батембергска.
Тя очаква Бяла да се развива така, че да се използва уникалността на Кара дере, защото там ходят туристи от цял свят, заради автентичната природата, такива места са малко и в Европа.
„За да се запази Кара дере, част от туристите са съгласни дори да се откажат от къмпингуването и кемперите или да се заплаща такса за това, да има обособени места за това с предварителна резервация.
За нас това може да е една зона от 2 километра изцяло за пешеходен и природосъобразен туризъм.“
Още по темата в звуковия файл.
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..
За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..
Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..