Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва обсъждането на устройствения план на община Бяла

Кое налага урбанизация при плажа Кара дере питат еколози

Снимка: БГНЕС

В момента се обсъжда идейният проект на общия устройствен план, това е предварително запознаване какви са плановете на общината по отношение на Кара дере и цялата община“, каза в „Преди всички“ Люба Батембергска от Сдружение "Да спасим Кара дере".

Днес започва обсъждането на устройствения план на община Бяла, включващ и Кара дере – един от малкото неурабанизирани плажове в България. Интересът към това обсъждане е голям от страна на гражданските организации, защото по темата се организираха поредица от протести за опазването на редица плажове.

„Това, което ние виждаме, че е предвидена една зона от 100 метра от брега, в която е предвиден един вид „зелен пояс“, но там са предвидени и различни преместваеми обекти, има опция и за изграждане на геозащитна стена, защото там има и свлачищна зона. Светва ни една огромна червена лампа – това е Алепу, там има и забележка, че всякакви дейности, които ще се развиват там, ще стават след брегоукрепването. Предвидени са преместваеми обекти, които обикновено са заведения. След тези 100 метра е предвидена курортната зона. На нас ни прави впечатление, че е предвидена доста сериозна урбанизация -  въпросът е какво я налага? Тъй като в заданието на МРРБ е минимална урбанизация на Бяла", каза още екоактивистката.

"Всички знаем за огромното количество предлагане на апартаменти и сгради по морето, а от друга страна в самата Бяла от 2005 година досега има само два големи инвестиционни проекта, тоест няма голямо търсене – има ли нужда още от строителство?

От заложеното все пак не се вижда голямо строителство, но все пак са заложени хотели, комплекси, голф-игрища…“, поясни още Люба Батембергска.

Тя очаква Бяла да се развива така, че да се използва уникалността на Кара дере, защото там ходят туристи от цял свят, заради автентичната природата, такива места са малко и в Европа.

„За да се запази Кара дере, част от туристите са съгласни дори да се откажат от къмпингуването и кемперите или да се заплаща такса за това, да има обособени места за това с предварителна резервация.

За нас това може да е една зона от 2 километра изцяло за пешеходен и природосъобразен туризъм.“

Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Натали Петрова - Банско Филм Фест

В София започва кинопанорама на италианското планинарско кино

В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и планинарското кино. Трите филмови..

публикувано на 10.02.25 в 08:32
Ася Пенчева - Исландия

Исландия - там, където човек би се върнал отново и отново!

Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..

публикувано на 03.02.25 в 09:35

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19