Пред БНР постъпиха множество сигнали, че аптеките отказват да изпълняват хартиени рецепти през първата седмица на май.
От здравната каса изрично посочват, че предписването и отпускането на лекарствени продукти само с електронни рецепти влиза в сила не по-късно от 1 юни 2021 г.
Костов заяви, че преди публикуването на промените в Наредбата аптеките са спазвали указанията до този момент, тоест, че не могат да се приемат други освен електронни рецепти.
„Проблемът беше за 7 дни и най-големият проблем беше за рецептите за лекарствата по здравна каса, които са на хартия, защото не знаехме дали ще ни ги заплатят. Тогава много аптеки бяха приели хартиените рецепти и беше под въпрос дали ще им се заплати. Сега знаем, че ще бъдат заплатени“, каза още Костов.
По думите на експерта само с влизане с електронен подпис могат да се издават електронни рецепти, така се осъществява контрол над този лекар, проверява се неговата правоспособност, след това в аптеката също фармацевтът влиза със своя електронен подпис, за да отпусне лекарството, като така се проверява дали този фармацевт също има правоспособност да отпуска лекарства. Така че няма проблем при отсъстването на даден лекар или фармацевт, съобщи още Костов.
„На първи юни започва издаването на електронни рецепти за лекарствата, това не важи за медицинските изделия, защото за тях ще се издават хартиени рецепти, тъй като няма регистър за медицинските изделия у нас“, поясни още Костов.
В системата липсват контроли за различните лекарствени групи, което може да доведе до допускане на грешка, последвана от глоба за сметка на лекуващите лекари, поясни в „Хоризонт до обед“ Миндов.
Срокът на издадена зелена рецепта или друга рецепта от специалист ще бъде 14 дни, какъвто е и на хартиеният вариант до момента.
До 1-ви юни и аптеките трябва вече да са инсталирали специализирания софтуер, за да могат да четат рецептите от лекарите.
Още по темата в звуковите файлове.
"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..
Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..
"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..
България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития. Това коментира..
Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"