Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Казусът с удължаването на срока на хартиените рецепти затрудни пациентите

Николай Костов: Срокът за хартиените рецепти трябваше да се удължи по-рано

Георги Миндов: В системата все още не фигурират някои от медикаментите по здравна каса

Снимка: Ани Петрова

Пред БНР постъпиха множество сигнали, че аптеките отказват да изпълняват хартиени рецепти през първата седмица на май.

Заради тези неясноти от НЗОК публикуваха съобщение, че от 07.05.2021 г е обнародвана Наредба за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти, според която рецепти на хартиен носител ще се издават и обработват до 31 май 2021 г.

От здравната каса изрично посочват, че предписването и отпускането на лекарствени продукти само с електронни рецепти влиза в сила не по-късно от 1 юни 2021 г.

„Мисля, че голямата част от фармацевтите вече са наясно с последните разпоредби на НЗОК относно хартиените рецепти, проблемът не възникна от аптекарите, а от това, че измененията в Наредбата трябваше да бъдат публикувани на 1 май, а не на 7 май“, коментира темата през БНР Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеките в България.

Костов заяви, че преди публикуването на промените в Наредбата аптеките са спазвали указанията до този момент, тоест, че не могат да се приемат други освен електронни рецепти.

Николай Костов

Проблемът беше за 7 дни и най-големият проблем беше за рецептите за лекарствата по здравна каса, които са на хартия, защото не знаехме дали ще ни ги заплатят. Тогава много аптеки бяха приели хартиените рецепти и беше под въпрос дали ще им се заплати. Сега знаем, че ще бъдат заплатени“, каза още Костов.

По думите на експерта само с влизане с електронен подпис могат да се издават електронни рецепти, така се осъществява контрол над този лекар, проверява се неговата правоспособност, след това в аптеката също фармацевтът влиза със своя електронен подпис, за да отпусне лекарството, като така се проверява дали този фармацевт също има правоспособност да отпуска лекарства. Така че няма проблем при отсъстването на даден лекар или фармацевт, съобщи още Костов.

„На първи юни започва издаването на електронни рецепти за лекарствата, това не важи за медицинските изделия, защото за тях ще се издават хартиени рецепти, тъй като няма регистър за медицинските изделия у нас“, поясни още Костов.

Въпреки, че електронната система за общопрактикуващите лекари е инсталирана още през декември миналата година, в нея все още не фигурират някои от медикаментите по здравна каса, съобщи пред БНР председателят на Софийското сдружение на личните лекари доктор Георги Миндов.

В системата липсват контроли за различните лекарствени групи, което може да доведе до допускане на грешка, последвана от глоба за сметка на лекуващите лекари, поясни в „Хоризонт до обед“ Миндов.

Срокът на издадена зелена рецепта или друга рецепта от специалист ще бъде 14 дни, какъвто е и на хартиеният вариант до момента.

До 1-ви юни и аптеките трябва вече да са инсталирали специализирания софтуер, за да могат да четат рецептите от лекарите.

Още по темата в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Дали ще дадем златото, а за нас да останат отровите" - дилема пред три общини в Северозапада

Населението в общините Своге, Ботевград и Мездра е притеснено от проект за десетки сондажи за добив на злато в землищата на редица населени места. Това са селата Бов, Лакатник, Желен, Брезов дол, Габровница, Еленов дол и други в община Своге, Гурково, Краево и Литаково, Ботевградско, както и Зли дол и Оселна в община Мездра...

публикувано на 10.09.24 в 11:52

Д-р Зорница Маркова: До 3-годишна възраст екранното време за децата да е нулево!

Децата и мобилните телефони - темата в рубриката "Училище за родители". Според столичани децата им използват мобилните си телефони най-малко два часа на ден, но може и до 6 часа да достигне това време. Децата до 6 години почти не използват електронни устройства при някои от семействата. На някои от по-малките деца изобщо са им забранени телефоните, на..

публикувано на 10.09.24 в 11:10
Константин Илиевски

Маестро Константин Илиевски: С концерт ще отбележим подобаващо един от най-големите ни празници

Светлин Русев ще е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е на 18 септември от 19:00 ч. в Голямата зала на Софийската опера и балет. Концертът се организира от БНР и Сдружение "Реформ Юнион Клуб"  с подкрепата на Столична община...

публикувано на 09.09.24 в 12:39

Майка на две деца има нужда от спешна операция и лечение в чужбина

Майка на две деца има нужда от спешна операция, за да спасят крака ѝ. Надя Лашева преподава на деца английски език. Преди седмица чува тежката диагноза – рак на костите. Историята на Надя започва така: " Ракът на костите е много агресивен, нямам време, а загубих четири месеца в търсене на диагноза! Аз съм Надя - учител..

публикувано на 06.09.24 в 14:58
Марио Мишев

Марио Мишев: Днешните политици нямат моралното право да изричат "Съединението прави силата"

Ние сме късметлии, че като народ имаме богата история и можем да избираме какво да разказваме . Не всеки народ разполага с тази привилегия – да има древна история. Това каза в интервю за БНР Марио Мишев, съосновател на сдружение и издателство "Българска история". По думите му, родолюбието е въпрос на вътрешно усещане и в миналото то е..

публикувано на 06.09.24 в 08:26
Донка Михайлова

Донка Михайлова: ВИК инфраструктурата вече е въпрос на национална сигурност

"Необходим е сериозен ресурс, необходима е  нова управленска философия на ползването на водните ресурси , на реконструкцията на ВИК-мрежата в страната, защото можем да определим като "безумие", че в  много български общини 80% от водата изтича и само 20% се използва рационално . Тези 80% изтичат, защото  мрежата е крайно амортизирана ...

публикувано на 05.09.24 в 11:14

Милена Захариева: Детските столчета по новия регламент няма да са по-скъпи

От началото на септември са в сила нови правила за детските столчета в колите . За продажба ще се предлагат изделия само по новия стандарт, но старите също ще могат да се използват, докато не дойде време за тяхната подмяна.  Пред БНР Милена Захариева от Фондация "Деца на борда" обясни, че това не са нови и по-скъпи столчета . Просто всички..

публикувано на 05.09.24 в 10:54