Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свободата да почиваме на къмпинг

Снимка: camping.bg

Четвъртото издание на Camping & Caravaning Expo се проведе на 15 и 16 май в София. Любителите на този тип туризъм имаха възможност да разгледат палатки, кемпъри, каравани и къмпинг оборудване, разположени на 4000 кв. м.
    

Не само у нас, но и по света тенденцията е все повече хора да избират именно този начин на почивка, а Covid- пандемията дава допълнителен стимул на хората да предпочетат палатката или караваната. Къмпингуването е сред най-сигурните видове туризъм в условията на пандемия и позволява да пътуваме и да работим дистанционно, каза организаторът на изложението Camping & Caravaning Expo Веселин Вълев:

"Тенденцията към повече фенове на този тип почивка си вървеше през годините, но пандемията даде много рязък скок на бройката на хората, които започнаха да мислят в тази посока. Здравословният начин на почивка, когато си навън или сред природата -  това винаги е приятно, полезно, здравословно. Преди около един месец излязоха данни от Евростат за миналата година за къмпинг туризма. Те показват, че къмпинг туризма е пострадал най-малко. В някои държави дори има ръст. Нашите очаквания са за още по-голям ръст на хората, които ще ходят на къмпинг".

Снимка: camping.bg

Къмпинг туризмът у нас се развива бързо, подобряват се и условията в старите къмпинги и се откриват нови в цялата страна, допълни за БНР Веселин Вълев. 

"Всяка година се отварят по минимум между 3 и 5 нови къмпинга, като всеки от тях покрива напълно европейските стандарти. Не говорим за Черноморието само. Къмпинги има във вътрешността на страната, много и страхотни. Къмпингите в България стават все повече и все по-хубави". 

Какви са предимствата на почивката и пътуването с кемпър разказва Димитър Маринов, който предлага кемпъри под наем:

"Свободата. Липсата на притеснение кога ще стигне, как ще стигне, къде ще спи, какво ще яде. Всичко е на колата, всичко е автономно, нямате никакви притеснения за нищо". 

Голям интерес предизвикаха не само луксозните кемпъри, но и така наречените "покривни палатки", които се монтират на тавана на автомобила. Ако изберете да спите в палатка на покрива на колата си, за да е пълноценно изживяването, препоръката е да се снабдите и със сгъваема кухня, събираща всичко необходимо като газов котлон, мивка и хладилник в сандък, който спокойно се побира в багажника. 

"Предлагаме също компресорни хладилници, които работят като фризер, химически тоалетни и всички необходими принадлежности за къмпинг и овърлендиг. С покривната палатка върху джип можете да отидете на места, на които с кемпър не можете да отидете - бягате от хората, бягате от цивилизацията, свобода. Като цена са по-достъпни", каза Пламен Петров от фирма, изработваща покривни палатки.

Снимка: camping.bg

Без значение дали на море или на планина, основната цел и мотив на къмпингарите е свободата да стигнеш където поискаш, за да почиваш сред природата. А гостите на изложението очакват с нетърпение летните отпуски, за да тръгнат на път - с раница и палатка, с каравана или с кемпър.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37