Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Регионалната библиотека в Хасково осигури за читателите книги за сладолед

Снимка: Библиотека „Христо Смирненски“ в Хасково

Служителите в Регионалната библиотека "Христо Смирненски" в Хасково организираха изложба с книги, посветени на сладоледа.

Неоспорим факт е, че първият сладолед се е появил в древен Китай преди 5000 години. Китайците смесвали сняг и лед, донесени от планините, прибавяли в сместта портокали, лимони и зрънца от нар, а също така вино и мед. Китайците научили арабските търговци да смесват плодови сиропи със сняг, а арабите от своя страна разпространили рецептата сред венецианците, а по-късно и сред римляните. Известно е, че римският император Нерон бил пристрастен към сладоледа. Неговите готвачи редовно приготвяли сняг и лед, в който слагали нектар, плодове мед.

Европа научила за замразения десерт през 13 век от известния пътешественик Марко Поло, който донесъл от Китай в Италия рецепти за плодов сладолед. Първият град, в който започнали да произвеждат сладолед, бил Париж. Това се случило през 1676 година, когато 250 парижки сладкари се обединили и създали корпорация за производство на сладолед, но официалната рецепта за приготвяне на сладолед се считала за държавна тайна. Само след 100 години във Виена била издадена готварска книга, която съдържала различни рецепти за сладолед. Един екземпляр от книгата се е запазил и до днес.

От Франция тайната рецепта била занесена в Англия. За първи път сладоледът бил сервиран на богато угощение, което английският крал Чарлз I дал на приближените си. В Америка рецептите за приготвяне на сладолед попаднали чрез английските преселници през 1774 година.

"През 16 век ледът и снегът били високо ценени, били трудни за набавяне и за съхраняване и затова се  превърнали в еталон на високия социален статус. Богаташите, които успявали да се снабдят с известни количества го афиширали по всякакъв начин. Използвали го за елегантна украса на масите, разхлаждали въздуха през горещите вечери, нареждали около него пресни храни, за да ги запазят свежи", каза за БНР Анна Щилиянова от Регионалната библиотека "Христо Смирненски" в Хасково.

Ключ към правенето на сладолед се оказало откриването на начин да се замразят различни субстанции. Първи започнали да замразяват кремове французи и англичани и започнали да ги наричат ледени кремове.

"Антонио Латини - баща на сладкия лед, както го наричали, пръв в книгата си "Модерният иконом" през 1694 година обяснява как  да се приготви сладолед. Неговата рецепта е именно -  мляко, захар, озахарени парчета тиква. Сместа се охлаждала във вана, пълна с натрошен лед и сол и  се разбърква. Той оставил и две рецепти за шоколадов сладолед. До тогава шоколадът бил използван и познат като топла напитка, а той започнал да го замразява на тухлички".

Снимка: Библиотека „Христо Смирненски“ в Хасково

През XX  век започва промишленото производство на сладолед. Появяват се вафлени фунийки. Първата машина за сладолед е изобретена през 1904 година.

За официален рожден ден на сладоледа се счита 10 юни 1786 година, когато сладоледът бил пуснат в Америка за масова продажба. Днес сладоледът се произвежда в почти всички страни на света и за приготвянето му се използват над 200 продукта. В сладоледената индустрия са познати стотици видове сладолед, като някои от тях се правят по много сложни рецепти.

Пенсионерката Катя редовно посещава библиотеката в Хасково и за слушателите на "Хоризонт" тя сподели нейната рецепта за сладолед:

"Сега ще ви представя някоя по-лесна рецепта, която съм изпитала през годините. Сметанов сладолед. Необходимите продукти са 3 яйца, 70 грама захар, 300 милилитра сметана от около 33-35% масленост. Начинът на приготвяне е като разделим белтъците от жълтъците. В отделна купа разбиваме с миксер белтъците на сняг с щипка сол. В друга купа разбийте жълтъците със захарта, отделно разбийте студената сметана, докато стане пухкава. Следващата стъпка е да смесите сметаната и сместта с жълтъците  и накрая внимателно добавете белтъците, разбърквайки с шпатула отдолу нагоре. След това изсипете сместта в контейнерчето за замразяване и сложете в камерата. След около два часа извадете и леко разбъркайте сместта. След около 6-7 часа ще имате вкусен домашен сметанов сладолед".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26