"Въпросът за правителството вече не е първостепенен, основен е парламентът". Това заяви пред БНР Весислава Танчева, експерт по политически комуникации. Според нея вече са много малки шансове за съставяне на правителство с третия мандат.
Според нея в Народното събрание се извършва състезание по популизъм.
"Единствено парламентът има правомощията да осъществи реформите и онези реформаторски промени в Конституцията, заради които тръгнахме да сваляме правителството на Борисов и поискахме оставката на Гешев. Самото правителство няма такива възможности. ... Когато парламентът доказва по безспорен начин, че е неспособен да изпълни каквато и да е част от нашите искания, за какво ни е той. За какво ни е правителство с недееспособен парламент, който е лишен от възможност да работи и там се извиват ръце".
Танчева определи идеите за експертен кабинет с третия мандат като идеи за правителство без ясна отговорност, което е мечта на наследниците на някогашната Държавна сигурност, имащи пионки в парламентарните партии.
Иван Костов: Олигархията има влияние върху ръководствата на половината формации в НС
Ивайло Мирчев: Шансовете за правителство са големи, ако ИТН участва в преговорите
Татяна Дончева допуска правителство на БСП, ДПС и ИТН
Политологът Тончо Краевски подкрепи изказаните тези от Весислава Танчева и добави:
"Категоричната линия, която беше начертана между партиите на промяната и на статуквото, е много по-некатегорична и плаваща, отколкото изглежда. Партиите на протеста нито на първите, нито на вторите избори успяха да постигнат мнозинство. Затова възникна сложен казус за тях - има предизвикателство да се договорят с някоя от партиите на статуквото. Проблемът е, че трите партии на протеста нямат единна дефиниция за това кои са партиите на статуквото и каква е йерархията на лошите сред тях".
Според експертката по политически комуникации не всички партии, събрани за изчегъртването на ГЕРБ, са имали такива намерения в самото начало:
"Има такъв народ" не може да бъде "обвинен" в такива желания, защото те не са присъствали на протестите срещу ГЕРБ", смята Танчева.
По думите ѝ, за да бъде прекъсната връзката между управлението и престъпните кръгове, което по всички определения се нарича мафия, трябва да имаш точен план как това да се случи.
"Ролята на президента Румен Радев е донякъде административна, но ние го натоварихме с други очаквания, които се дължаха на факта, че той беше единствената публична опозиция на управлението на Бойко Борисов, което всички разглеждахме като обединено с Доган, Пеевски и Гешев. По Конституция България не може да живее без правителство, но без парламент - може. Следва въпросът нужен ли ни е отново толкова скопен парламент, колкото предишния".
Весислава Танчева смята, че е време избирателят да се ядоса и по-масово да се гласува на следващите избори.
Краевски коментира, че никоя от партиите не иска да подкрепи правителство, което да е само за половин година:
"Всички предпочитат да държат активите си и да ги пазят, като чакат някой друг да изгори. ... Никой не иска да инкасира репутационна и електорална щета. Те не искат да поставят интереса на обществото над партийния си интерес. Това е криза на парламентарната демокрация - когато партиите не са в състояние да изградят консенсус и да жертват партийния интерес в името на публичен интерес, който е над партийния им".
Според него тази криза на парламентарната демокрация, ако продължава с този устрем, може да доведе до отваряне на разговор за конституционни промени, които да доведат до различно държавно устройство на страната, което ще е много лошо:
"Темата за президентската република. В един момент ще подпечата де юре това, което е де факто положението в България".
Танчева добави, че говоренето за идеи за засилване на ролята на президента и въвеждане на президентска република е изключително опасно и пагубно:
"Осъществяването на това е само една крачка от едноличната диктатура. Ние почти го видяхме това по време на управлението на Борисов и президента Росен Плевнелиев. Всяка такава идея,която вменява по-активна роля на президента, ни тласка в такава посока".
Интервюто на Диана Янкулова с Тончо Краевски и Весислава Танчева в предаването „12+4“ можете да чуете от звуковия файл.
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..
След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..
"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..