Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възрастно семейство от село Плаково остана без дом след пожар

Местните организират акция за подпомагане с дрехи, храна, битови уреди и помощ за разчистване на имота

Възрастно семейство от великотърновското село Плаково остана без дом, лични документи и пари, след като къщата, в която са живели 44 години, изгоря през почивните дни. Десетки граждани се обединяват в съпричастността си да помогнат на Пенка и Иван Тодорови. Пострадалите получиха за зимата дом от свой съсед, но се нуждаят от хранителни продукти, пари и строителни материали, за да възстановят имота си. 

Пенка и Иван Тодорови са пенсионери. Той е на 69 години, със 100 % инвалидност, прикован на легло. Тя е 61-годишна, работи по няколко часа в местната кравеферма, за да си помагат за домакинството. Възрастното семейство разчита на двете пенсии, общо 680 лева. Деца нямат, отглеждат си десетина овце. До злополучната вечер на Архангелова задушница, когато пожар ги остави без дом.  

„В 6 часа запалих печка на твърдо гориво. Отивам на работа и в 8 часа моят съпруг ми се обади и казва: “Горя и къщата е пламнала“, разказва Пенка Тодорова. 

„Пожарните дойдоха и започва да се гаси. Всичко, покъщнина, документи, абсолютно всичко замина. Това, което е на нас - това остана“. 

Пенка Тодорова не спира да благодари на съседите си, които са извадили от горящата къща неподвижния ѝ съпруг.  

Пенсионерите останаха без личните си документи, изгорели са и трупаните с години спестявания от 4000 лева.  

Първите нощи след пожара семейството изкарало при възрастната майка на жената, но там имотът е малък, а обитателите са много.  

В Плаково започна мащабна кампания за помощ на Пенка и Иван, обясни Денка Цонева, сестра на пострадалата жена. 

„Най-вече им дадоха подслон добри хора. Нямат такава нужда от мебели. Дрехи доста им се предоставиха, обувки, печка, телевизор. Най-вече ще имат нужда от парична помощ за разчистване и да си построят, защото сега са временно, докато си съградят дом“.  

Домът на семейство Тодорови няма застраховка. От Социалната служба във Велико Търново задействаха процедурата да им отпуснат всички възможни помощи, на които имат право – за издаване на нови лични документи, еднократната от 375 лева. Съдейства и кметският наместник Петя Кънчева.  

В хранителния магазин в Плаково и в пенсионерския клуб са поставени дарителници. Откликват и хора от други населени места: 

„Какво да ви кажа, бабе, аз съм на 80 години, с минимална пенсийка, ама от нямането си пет лева все ще турним, какво да правим. Колкото можем“. 

Ще отидем, ще помогнем, греди да слагаме, да чистим, това, което всеки би могъл да го направи и съм сигурен, че ще стане. Ей, Богу, че ние, ако не се поддържаме, кой ни поддържа?“. 

„Просто носим пералня, чаршафи, одеяла и дрехи за госпожата. Съпругът ми отиде де попита, не знаем къде се намира къщата. Да помогнем, с каквото можем“. 

„Хората казват, че ще помогнат кой с каквото може. Доколкото разбирам има тук едно момче, което е казало, че ще помогне да построят. Напролет ще бъде. Да построят две-три стаи, колкото да могат да живеят“. 

Предстои да бъде разкрита дарителска банкова сметка. Помощи в дълготрайни хранителни продукти се приемат и в кметството в село Плаково, пари може да бъдат изпратени и чрез пощенски запис на името на Пенка Тодорова. Семейството има нужда и от строителни материали. Пенка Тодорова призовава за помощ: 

„Да се разчисти и да се направи едно малко помещение за двама човека. Дано. Има и добри хора“. 

Чуйте историята на пострадалото семейство в звуковия файл.

Снимки: Здравка Маслянкова 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33