Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между МОН и МЗ нещо заскрибуца

Любомир Аламанов: Про- и антиваксърите са в окопна война, хората са настроени срещу всичко

Остава загадка защо огромна част от личните лекари са против ваксините, отбелязва комуникационният експерт

Любомир Аламанов
Снимка: Ани Петрова

„В момента да се прави кампания вече не е много лесна задача, защото хората са толкова настроени срещу всичко, което се каже, че почти няма нормални комуникационни инструменти. Кампанията трябваше да се води миналото лято, даже не това лято. Тогава да се предвидят опасенията на хората, да се помисли как да им се разкаже, че няма от какво да се страхуват, да се успокоят хората. Сега вече виждаме окопна война. Двата лагера: про- и антиваксините са толкова яростно окопали се в своите позиции, че вече почти няма нормални, публични комуникационни средства, които да ги разубедят.“ 

Това заяви пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов от Центъра за анализи и кризисни комуникации.

„Представете си 1990-а година да убедите публично членовете на БКП, че те предишните години са бъркали и са вярвали в една измислица“, допълни той.

Според специалиста трябва да се търсят комуникационни съюзници и слизане в различните общности – например тази на личните лекари.

„Все още остава загадка защо огромна част от личните лекари са против ваксините. Ако личните лекари не бъдат те убедени това колко е полезно, ние, останалите, каквото и да правим, те ще си говорят – не, вие не се ваксинирайте.“

Учителите, които дълго време бяха резигнирани по темата, започнаха да се променят, наблюдава се трайна промяна, посочи Аламанов. Според него духовните водачи също трябва да се обърнат към вярващите.

Запитан ще работи ли у нас гръцкият вариант с глобите за неваксинирани, Любомир Аламанов изтъкна, че подобен вариант трябва да бъде изкомуникиран достатъчно рано. По думите му въвеждането на зеления сертификат все пак е довело до опашки за ваксиниране.

„Някакъв елемент на принуда трябва да има. Това е като въвеждане на червени светофари по пътищата.

„Българите са интелигентни, българите са умни, трябва да им се говори внимателно, с уважение“, обобщи специалистът по темата с ваксините срещу коронавируса.

Аламанов анализира и създалото се напрежение около връщането на учениците в училище, липсата на тестове, опашките пред лабораториите и разнобоя между двете министерства - МОН и МЗ.

„Постоянната промяна, постоянното сменяне на посланията, сменянето на посоката на посланията води хората до все по-голямо объркване и все по-голяма изнервеност. Те не могат да направя елементарен план какво ще правят след два дена“, изтъкна той.

Когато се предприемат някакви мерки, се прави елементарен анализ на рисковете и елементарна алгоритмична сметка тази процедура, която се предлага, до какво ще доведе, подчерта пиар експертът.

„Не знам къде се счупи комуникацията между двете министерства, но е факт, че някъде между двете институции нещо заскрибуца“, каза Любомир Аламанов в предаването „Преди всички“. По думите му двете администрации се лутат между две крайности.

Има огромен натиск учениците да бъдат върнати в училище и който министър стои срещу тази тенденция, явно може да си навлече гнева на родителите, допълни той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04