Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сътрудничеството между Испания и България на Антарктида е над 33 години

Природните забележителности впечатляват всеки, стъпил на Ледения континент

Снимка: Славена Илиева

Преди 30 години е подписан Мадридския протокол от 1999 година между Испания и България, които имат добро сътрудничество на Антарктида.

"Двете бази са започнали работа от 1988 година, а протоколът от Мадрид е подписан точно преди 30 години, но приятелството между Испания и България на Ледения континент е вече над 33 години",  каза за БНР капитан Салвадор Еспиноса Гонсалес - Ланос.

Писателят и учен Хавиер Качо каза за "Нощен хоризонт", че на Антарктида се говори езикът на приятелството:

„И като учен, и като писател го заявявам съвсем сериозно. Това е езикът на приятелството, солидарността, братството. Той е този на науката, който е универсален и помага при изследванията и е в полза за живота на цялата планета. Например, когато в базата гостуват учени, наистина няма как да не сме радостни от срещите, от общуването и когато започнат да ти говорят може дори да не ги разбираш добре. Там има много различни култури, раси и религии, но в крайна сметка ние сме човеци, които са водени от желанието да се свържат, да общуват, дори и понякога да трябва да използваме жестомимичния език или да трябва да говорим на английски, испански, но крайната цел е общуването, а езикът е този на приятелството, за който говорим".

Салвадор Еспиноса Гонсалес - Ланос заяви, че изследователските кораби буквално имат двама капитани - морски и научен и в йерархията те са на едно ниво.

"До такава степен, че дори каютите, в които пребивават са еднакви. На едно ниво са, но с различни задължения и задачи. Сигурността на кораба, управлението и движението му в ледените води са задължения на капитана на кораба. Докато планирането, целите на работа, управлението на целия научен екип е в ръцете на учения и ръководител на изследователите".

Салвадор Еспиноса Гонсалес - Ланос и Хавиер Качо коментираха:

"Аз специално бих насърчил всички да са целеустремени, да полагат усилия и мога само да кажа, че когато човек тренира и се подготвя по-лесно успява да посрещне трудностите. Без съмнение за Антарктида подготовката и планирането са належащи, а ако имаш проблем трябва да се справяш сам и зависи много от подготовката".

"Понякога ни се иска мечтите да се случват като с вълшебна пръчка и ако човек силно желае нещо, трябва да пристъпи и да го направи. Но от мечта към реалност има разлика, за да се случат нещата е необходима преди всичко дисциплина, после са и многото усилия и работа, за да може след това човек да направи качествен скок".

Българската база на остров Ливингстън    Снимка: Facebook /@BulgarianAntarcticInstitute

Капитан Салвадор Еспиноса посочи какво е най-силното впечатление от пътешествието до Антарктида:

"Гледките там са величествено красиви. Аз знам, че българите обичат много планините, а когато попаднат в Антарктида се дивят на величествената природа, на гледките. Там виждаме неща, с които не сме свикнали като айсбергите с цялата неповторима цветова гама - от бяло към синьо, тъмно - чак до черно синьо - цялата палитра от цветове, която се променя всеки ден пред очите ти. За формите да не говорим, които са чудно изваяни от самата природа. Друго нещо е разнообразието от животни, които не си свикнал да виждаш като пингвини, различни видове тюлени, някои доста опасни като леопардовия тюлен, а за птиците да не говорим. Това да видиш птицата чаран, която всяка година прелита от Арктика до Антарктида! Представете си сами, това са 20 хиляди километра, които тази птица прелита и после се връща".

Хавиер Качо коментира, че църквата в българската база е "прекрасна".

за мен българската църква е най-красивата. За разлика от руската, която е направена в Русия, после е качена на кораба и поставена в руската база. А за българската църква, специално пристигна жена иконограф, за да изографиса църквата и иконите на място. Цели две лета прекара на Антарктида, за да завърши проекта, истинска автентичност, а след това, за да не се повредят иконите използва лак, който се слага на лодките и на корабите, за да се съхранят".

В Централното фоайе в Ректората на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ беше показана фотографската изложба на Българския антарктически институт и изложба живопис на Ганка Павлова - "30 години български експедиции в Антарктика". Експозицията ще продължи до края на януари.Фотографската изложба на Българския антарктически институт    Снимки: Славена Илиева
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Преводът направи Славена Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37
Туристическо дружество -

Туристическо дружество - "Лудите мечки" с обич към планините

В планината без бензин и асфалт, сред сянката на дърветата се диша по-свободно, мисълта е по-ясна и е много по-спокойно. Няма я суетата на морския бряг и купищата туристи. Не струва толкова скъпо, като другите почивки, но зарежда невероятно, дава нови сили и повишава тонуса на тялото. Изключително освежаващо е в летните жеги.  Сдружение..

публикувано на 27.06.24 в 12:46
Стоилко Апостолов

Интересът на земеделските стопани към биологичния сектор се повишава

Интересът на земеделските стопани в страната към биологичния сектор се повишава през последната година. Това отчетоха участниците в международна био-конференция, която се проведе в Пловдив. По данни на агростатистиката биологичните площи у нас са се увеличили с 35% спрямо предходната година . Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани..

публикувано на 26.06.24 в 18:04
Грийнпийс България

Мартин Томов: Трябва ли Черно море да бъде морски резерват?

Трябва ли Черно море да бъде морски резерват ?  "Живо черно море" е зелената мисия на "Грийнпийс".  "Черно море е  море, в което има живот до дълбочина 200 метра, най-вече в по-плитките до 50 метра , тест много близо до брега. Това го прави  особено чувствително на различни заплахи . Ние с "Грийнпийс" вече  от година и половина започнахме..

публикувано на 18.06.24 в 15:55
Януш Залески, държавен секретар в екоминистерството на Полша, и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство.

Полски експерти: Много е важно проблемите на гората в ЕС да се решават от лесничеите

Защитата на горите в Европа трябва да е поверена не на политиците, а на експертите. Това е мнението на Януш Залески – държавен секретар в екоминистерството на Полша и зам.-генерален директор на държавните гори там. Залески и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство, бяха на частно посещение у..

публикувано на 17.06.24 в 09:43

200 водни лилии ще радват с цветовете и аромата си посетителите на парк „Кайлъка“

Едно от любимите места за отдих на плевенчани е парк „Кайлъка“. Обявен е за защитена местност по инициатива на ген. Иван Винаров. Първият проектант на парка е бил архитект Тихолов. В изграждането му взема активно участие и цялото плевенско гражданство. И тази традиция продължава в днешно време. Уникалният парк се намира в близост до..

публикувано на 16.06.24 в 04:29

Синигер призовава софиянци: Премини на зелено днес, за да живеем по-добре утре

"Премини на зелено" е мотото на образователен графити стенопис в близост до Южния парк в София . Изобразеният синигер призовава софиянци: "Премини на зелено днес, за да живеем по-добре утре". "София е по пътя към своята зелена трансформация от доста години и се сблъсква с доста затруднения. Изключително важно е да премине и..

публикувано на 13.06.24 в 19:08