Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хавиер Качо: Нансен е велик изследовател за всеки, свързан с полярния свят

Хавиер Качо
Снимка: Ани Петрова

На 8 октомври в Огледалната зала на Софийския университет ще бъде представена книгата на Хавиер Качо. „Нансен. Полярният изследовател, който искаше да промени света“.

„Тази книга за мен е много специална, защото за всеки човек, свързан по някакъв начин с полярния свят, Нансен е великият, големият изследовател. Но той е и повече от изследовател. /…/ Той е голям човек, голяма личност и не бива да го забравяме. Той е направил много за Европа, неговият принос е огромен“, каза авторът Хавиер Качо в предаването „Хоризонт до обед".

„В продължение на дълги години исках да напиша книга за Нансен и вероятно именно срещата с внучката му ме подтикна да започна да пиша. Но й е мъчно, че дори в самата Норвегия хората не го познават достатъчно, вече е като позабравен“, сподели Качо.

Хавиер Качо  Снимка: Ани Петрова

„Обединените нации, каквито ги познаваме сега, дължат много повече на Фритьоф Нансен, отколкото си представяме. И за това се разказва в моята книга. Аз правя преглед на цялата му биография. Разбира се, специално внимание отдавам на ролята на Нансен като полярен изследовател, но не можех да забравя тази друга страна на Нансен – като хуманист“, изтъкна испанският автор. 

Това е човекът, който, за да помогне на страната си, губи възможност да постигне още по-големи дела като полярен изследовател. Сега всички знаем, че първият, който е достигнал до Южния полюс, е бил Амундсен. Но човекът, който за малко да запише името си в енциклопедиите като първият, достигнал до Южния полюс, е Фритьоф Нансен. Той подготвял своята експедиция към Южния полюс, която е била същата като на Амундсен и тогава страната му, която току-що се била отделила от Швеция, го моли да стане посланик във Великобритания, в Лондон, защото той е бил норвежецът с най-висок престиж в международен план. Тогава той си прави своеобразно „харакири“ като полярен изследовател“, разказа още Хавиер Качо.

Фритьоф Нансен е първият полярен изследовател, който пише книжка за деца, а в онези времена това е било абсолютна революция, поясни още Качо, който признава, че се възхищава от Нансен.

На 10 октомври се отбелязва 159-годишнината от рождението на Фритьоф Нансен. През настоящата година се отбелязват и 90 години от смъртта му.

Уважаван като дипломат, след Първата световна война е назначен за върховен комисар към Обединените нации за бежанците, където помага на милиони руски и арменски бежанци. Неговите комитети подкрепят и завръщането на българите от Западна Тракия, депортирани от егейските острови по време на Гръцко-турската война (1919-1922 г.) За заслугите си е отличен с Нобелова награда за мир през 1922 г.  Като изследовател Фритьоф Нансен е направил революция в техниката на полярните плавания.

Хавиер Качо е испански учен, полярник и писател. Участвал е в шест испански антарктически експедиции, а през 2020 г.  е бил част от 28-та българска експедиция до Ледения континент. Написал е няколко книги - „Антарктида: озоновата дупка“, „Амундсен - Скот: дуел на Антарктида“, „Шакълтън, несломимият“, „Аз, Фрам“, Героите на Антарктида“ и детския роман „Приключенията на Пити в Антарктида“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15