Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иновативна технология в Израел превръща боклуци в аналог на пластмасата

Артистична инсталация на един от плажовете в Израел, създадена от събрани по брега отпадъци
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Битката срещу парниковия ефект на планетата започва от боклука - в това са убедени в една от водещите израелски компании, която провежда пластмаса от отпадъци. Тя показа своя продукция на традиционната международна среща за обмяна на опит по управление на общините. Там бяха демонстрирани канализационни тръби от новия материал.

Обикновено когато говорим за триизмерните принтери, става въпрос за компютърните технологии, които задвижват машината или за новите подходи към принтирането, но по-рядко за използваните материали. Един от тях е изцяло екологичната смес UBQ.

Софи Тувияу е директор по пласмента на стартъп, който от четири години е прераснал в завод в Израел, а след няколко месеца по негова технология ще започне да функционира и първа фабрика в Европа. Тя разказва за пътя на идеята:

„Амбициите ни бяха големи. Решихме да заменим скъпите пластмаси, използвани за части на колите Мерцедес-Бенц, с много по-евтини и екологично чисти материали. Потърсихме  ги... на сметището. Знаехме, че най-скъпото е сортирането на вторичните суровини или разделното им събиране. Нашата технология не трябваше да се влияе от това какви остатъци се крият в торбичката, в която се изхвърля сметта. Нямаше значение дали са органични остатъци от трапезата, памперси на бебетата, опаковки на продукти или предмети. Нашият патент е технология, която разгражда всички това заедно и го превръща в хомогенна маса. Материалът е по-евтин от обикновените пластмаси, а заедно с това предпазва планетата от гниещите в сметищата боклуци. Веднъж произведено, веществото много прилича на пластмасите и не им отстъпва по повечето показатели. И най-важното -  трайността му е същата като обичайните полимери.

Много често от нашия материал принтират на 3D принтер тръби за градска канализация, които заменят пластмасите. Т. е. градската канализация от една страна се прави по зелена технология, а заедно с това намираме приложение на битовите отпадъци. Това е един от начините да се пречисти въздуха от веществата, отделяни при разлагането на органични отпадъци.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16
Натали Петрова-директор на фестивала

В Банско започва най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения

Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..

публикувано на 17.11.24 в 05:30

Финансите ще са ключовата тема на 29-ата климатична конференция

29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..

публикувано на 11.11.24 в 00:05