Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Столичната община осигури подкрепа за нови проекти на съвременни творци

Търсят се нови пространства за култура

Проект на Красимир Терзиев
Снимка: личен архив

"Програма "Навън" вече има история. Това е първата програма за съвременно изкуство в публична среда в България. Тя се случва на територията на Столичната община в София. Тя започва през 2019 година, когато беше обявена първата отворена покана за кандидатстване. По нея се явиха 18 автори и беше избрано произведението на доцент Венелин Шурелов - човек, който познават от площадката на бившия мавзолей в градската градина, където тази високотехнологична инсталация с монитори заснема, препредава сърцето на града. Гражданите снимат взаимодействат и предизвикват различни мисли във всички. По този начин града се променя и оживява",  каза за БНР Биляна Генова, директор на Дирекция "Култура" в Столичната община.

Втората сесия на програмата е протекла през октомври.

"Кандидатстваха съвременни български артисти и в момента представяме резултатите от оценката на комисията, която е много авторитетна и в нея се включват представители както на Столичната община, така и на Софийската градска художествена галерия, на Националната художествена академия, на Министерството на културата, на различни институции, съвременни куратори на изкуствоведи и експерти", допълни Биляна Генова.

Биляна Генова, директор на Дирекция „Култура“ в Столичната община  Снимка: личен архив

Второто направление на програмата, което е създадено през 2021 година и по него кандидатстват млади съвременни артисти вече излиза извън централната територия на София, извън градската градина, заяви тя.

"Търсим нови пространства за култура там, където тя по-малко достига и ще може да се срещне с хора, които имат по-слаб достъп до култура. Мястото, което беше избрано е в квартал "Дружба" около езерото "Дружба" в този прекрасен парк".

  Проф. Георги Янков, ректор на Националната художествена академия       Снимка: личен архив

Проф. Георги Янков е председател на журито по програмата на Столичната община "Навън". Той е ректор на Националната художествена академия. Един от одобрените проекти е „Между миналото, което е на път да се случи и бъдещето, което вече е било“ с автор Красимир Терзиев по Направление I - Градска градина - площадка „Мавзолей“ - за подкрепа на временни художествени инсталации.

"Едната е, представете си, една мисъл на самия Красимир Терзиев за времето, което показва относителността на бъдещето, сегашното и миналото време в кръг светещи букви, които са с височина около 80-90 сантиметра или по-малки даже към 60, но те ще бъдат подходящи конструкции, за да може да се сяда върху тях и да бъде място, където млади хора или не чак толкова млади хора да се събират", заяви за предаването "Рано в неделя" Янков.

Проект на Мина Минов              Снимка: личен архив
„Блок в езерото“ с автор Мина Минов е другият проект в Направление II - „Открито“ - за подкрепа на артистични намеси в градска среда.

"Другата работа е една платформа сал, понтон, върху който са направени блокове така, както изглеждат в "Дружба", но в мащаб и стоят много странно, защото тяхното отражение се слива с отражението на блоковете, които са отзад и тези отражения са в един и същи мащаб и се получава много интересна алюзия".

Малина Едрева, председател на Комисията по културата и образование в Столичния общински съвет  Снимка: Евелина Стоянова

Председателят на Комисията по културата и образование в Столичния общински съвет Малина Едрева коментира:

"Аз мисля, че имаме една много голяма подкрепа, която всички ние получаваме, за да можем да случваме мечти в града ни със съвременни артисти и това е подкрепата на кмета на София Йорданка Фандъкова, защото никой не може сам още повече тогава, когато проправяме пътеки. Представяме проекти, които сме виждали в други европейски градове, а искаме това да се случва и тук и е нужна много голяма подкрепа. Така че ключово е това, че кметът Йорданка Фандъкова застава зад културния сектор".

Повече можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради опасност от мълнии отлагат с два дни фестивала SOFIA LIGHTS. Билетите важат

С два дни се отлага началото на фестивала за имерсивни арт инсталации SOFIA LIGHTS, който ще се проведе в парк-музей "Врана". Това съобщи пред БНР Ясен Гешев от организаторите на събитието. Фестивалът трябваше да започне днес, но заради метеорологичните условия и опасността от падането на мълнии ще започне в събота сутрин и ще продължи..

публикувано на 25.07.24 в 11:18

Николай Захариев: Д-р Илиев искаше духът на джаз фестивала да се доближи до този в Монтрьо

Идеята на д-р Илиев беше фестивалът в Банско (сега в Боровец) като дух да се доближава до този в Монтрьо. Това е много висока топка . Това каза пред БНР Николай Захариев, музикален директор на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Вече трета година фестивалът се провежда в планинския курорт Боровец. Захариев е дългогодишен музикален..

публикувано на 22.07.24 в 10:00

Виктория Бешлийска: "Нишка" е роман за изследването на женската сила

Сила.  Това е думата, която обединява седемте героини в новия роман на Виктория Бешлийска – "Нишка" . Женската сила като совалка на стан свързва съдбите на Скарлада, Ана, Зорка, Дана, Ружа, Мария и Йова. Няколко смели български жени, които принадлежат на различни времеви периоди.  Седем жени – дъщери, съпруги, майки, носещи отговорност..

публикувано на 22.07.24 в 09:10

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38
Концерт от „Дни на класиката“ в Балчик през 2023 г.

"Дни на класиката" в Балчик ще се проведат за 15-и път

Петнадесетото издание на музикалния фестивал "Дни на класиката" започва на 20 юли, събота , в Балчик.  Тази година в центъра на вниманието е клавирната музика, защото Община Балчик се сдоби с два нови рояла . Средствата за тях бяха събирани в дългогодишна кампания, която започна през 2017 г.  Големият концертен роял пристигна през есента на..

публикувано на 18.07.24 в 17:04
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17