Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Столичната община осигури подкрепа за нови проекти на съвременни творци

Търсят се нови пространства за култура

Проект на Красимир Терзиев
Снимка: личен архив

"Програма "Навън" вече има история. Това е първата програма за съвременно изкуство в публична среда в България. Тя се случва на територията на Столичната община в София. Тя започва през 2019 година, когато беше обявена първата отворена покана за кандидатстване. По нея се явиха 18 автори и беше избрано произведението на доцент Венелин Шурелов - човек, който познават от площадката на бившия мавзолей в градската градина, където тази високотехнологична инсталация с монитори заснема, препредава сърцето на града. Гражданите снимат взаимодействат и предизвикват различни мисли във всички. По този начин града се променя и оживява",  каза за БНР Биляна Генова, директор на Дирекция "Култура" в Столичната община.

Втората сесия на програмата е протекла през октомври.

"Кандидатстваха съвременни български артисти и в момента представяме резултатите от оценката на комисията, която е много авторитетна и в нея се включват представители както на Столичната община, така и на Софийската градска художествена галерия, на Националната художествена академия, на Министерството на културата, на различни институции, съвременни куратори на изкуствоведи и експерти", допълни Биляна Генова.

Биляна Генова, директор на Дирекция „Култура“ в Столичната община  Снимка: личен архив

Второто направление на програмата, което е създадено през 2021 година и по него кандидатстват млади съвременни артисти вече излиза извън централната територия на София, извън градската градина, заяви тя.

"Търсим нови пространства за култура там, където тя по-малко достига и ще може да се срещне с хора, които имат по-слаб достъп до култура. Мястото, което беше избрано е в квартал "Дружба" около езерото "Дружба" в този прекрасен парк".

  Проф. Георги Янков, ректор на Националната художествена академия       Снимка: личен архив

Проф. Георги Янков е председател на журито по програмата на Столичната община "Навън". Той е ректор на Националната художествена академия. Един от одобрените проекти е „Между миналото, което е на път да се случи и бъдещето, което вече е било“ с автор Красимир Терзиев по Направление I - Градска градина - площадка „Мавзолей“ - за подкрепа на временни художествени инсталации.

"Едната е, представете си, една мисъл на самия Красимир Терзиев за времето, което показва относителността на бъдещето, сегашното и миналото време в кръг светещи букви, които са с височина около 80-90 сантиметра или по-малки даже към 60, но те ще бъдат подходящи конструкции, за да може да се сяда върху тях и да бъде място, където млади хора или не чак толкова млади хора да се събират", заяви за предаването "Рано в неделя" Янков.

Проект на Мина Минов              Снимка: личен архив
„Блок в езерото“ с автор Мина Минов е другият проект в Направление II - „Открито“ - за подкрепа на артистични намеси в градска среда.

"Другата работа е една платформа сал, понтон, върху който са направени блокове така, както изглеждат в "Дружба", но в мащаб и стоят много странно, защото тяхното отражение се слива с отражението на блоковете, които са отзад и тези отражения са в един и същи мащаб и се получава много интересна алюзия".

Малина Едрева, председател на Комисията по културата и образование в Столичния общински съвет  Снимка: Евелина Стоянова

Председателят на Комисията по културата и образование в Столичния общински съвет Малина Едрева коментира:

"Аз мисля, че имаме една много голяма подкрепа, която всички ние получаваме, за да можем да случваме мечти в града ни със съвременни артисти и това е подкрепата на кмета на София Йорданка Фандъкова, защото никой не може сам още повече тогава, когато проправяме пътеки. Представяме проекти, които сме виждали в други европейски градове, а искаме това да се случва и тук и е нужна много голяма подкрепа. Така че ключово е това, че кметът Йорданка Фандъкова застава зад културния сектор".

Повече можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Пантелеев и Бернд Глемзер по време на репетиция

Софийската филхармония и Мартин Пантелеев възкресяват Владигерова симфония

На Велики четвъртък, 2 май, Софийската филхармония ще посрещне добре познати на състава и публиката музиканти - диригента Мартин Пантелеев и пианиста от Германия Бернд Глемзер, лауреат на клавирните конкурси „Рубинщайн", „Чайковски", „Бузони", ARD и др. Изявата в зала "България" комбинира две творби, които имат различен статус - любимия на мнозина..

публикувано на 02.05.24 в 11:27
Кръстопът – цената на избора

Деян Костов и Милена Ташкова вярват: Пътят към Господ е път към себе си и към другите

Пътят към Господ е път към себе си и към другите. В това са убедени  Деян Костов и Милена Ташкова. Те помогат на желаещите се да го извървят, оповавайки се на вярата и на творчеството. На  14 юни ще открият изложбата "Кръстопът – цената на избора“ в Националната базилика "Светото сърце" в Брюксел, Белгия.  Милена Ташкова и Деян Костов за цената..

публикувано на 01.05.24 в 19:02
Каталин Старейшинска

Каталин Старейшинска: Аз съм Антигона

"Последните години доста бързо преминавам от една роля в друга, това често ме пристеснява ...Справям ли се? Незнам, каза за БНР Каталин Старейшинска . Тя е млада и се е посветила на театъра. Изпълнява ролите си с дълбоко потапяне в образа . Взискателна е и е всеотдайна. Тя е актрисата от Малък градски театър "Зад канала" Каталин..

публикувано на 01.05.24 в 13:01
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12

30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева"

Днес в зала "България" ще бъдат отпразнувани 30 години от основаването на женския хор "Ваня Монева". За мен беше една сбъдната мечта да направим женски фолклорен хор, посочи пред БНР маестра Монева. "На 11 юли 1994 година се събрахме с първите 11 певици. Между тях бяха големите Надка Караджова, Павлина Горчева, Бойка Присадова и Янка Танева...

публикувано на 30.04.24 в 10:46