Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

85 училища в страната подредиха исторически кътове за празника на Българската армия

Снимка: БГНЕС

85 училища в страната подредиха исторически кътове за празника на Българската армия. Това се случи в рамките на програма на Министерството на образованието, която е насочена към изучаване и съхраняване на традициите и историята на Българската армия. А целта е уроците по история да станат по-интересни за учениците.

Теодора Дамянова, Албена Джонева и Жасмина Мицова са учители в математическата гимназия на Кюстендил и са направили клуб „Родолюбие“. С него ученици от 9, 10 и 12 клас подсилват интереса си към патриотичното възпитание, каза за БНР Жасмина Мицова. Според нея децата приели идеята с голям ентусиазъм:

"Децата имат нужда от такива занимания, имат нужда да бъде канализирано тяхното внимание към нещо важно и ценно. Ако това, което правим в училище е на ниво задължително няма мърдане трябва да се направи всичко, става насила и става отегчително и няма крайният ефект на познанието". 

Тя обясни,че учениците са посетили доста паметници.

"В училището вече има кът със събрани исторически предмети от семейната история на децата. В математическата гимназия на Кюстендил правят и библиотека в един от кабинетите по история".

Жасмина Мицова каза, че училището е успяло да купи нови карти за обучение.  

За 6-ти май клуб „Родолюбие“ в математическата гимназия на Кюстендил ще направи тържество. Но то ще премине и в разговор за историята, обяснява Жасмина Мицова.  

Учениците от Професионалната гимназия по земеделие в град Кнежа също издирват материали, изследват паметници и проучват семейната история, свързана с участието на България във войните. И там ще има кът в училищния музей, където ще бъдат изложени всички материали. Наследниците на загинали във войните от Кнежа представят родовата история под формата на срещи и беседи, казва педагогическият съветник в гимназията Цветомир Килограмски, който заедно с учителя по история Ангел Бачийски водят проекта там.  

"Искаме да обясним на децата колко е важно и какво е участието на България във войните за национално обединение след Освобождението, да изясним факта също така, че България не е страна агресор, а държава, която се стреми към обединение на всички етнически и исторически територии да ги ангажираме да се заинтересоват, да искат да намерят сами част от историята, с която са свързани техните родители, дядовци - Сръбско-българската, Балканската и Междусъюзническата война".  
 
Цветомир Килограмски признава, че програмата помогнала на Професионалната гимназия по земеделие в Кнежа да купи нови карти и пособия за образованието, а мисията си в рамките на програмата за изучаване и съхраняване на традициите и историята на Българската армия вижда така:

"Ние, учителите да се опитваме да бъдем не толкова учители, а приятели на учениците и наставници, които да ги изслушваме, да им даваме поле за изява, те сами да се заинтересоват да поемат инициативата, да проявят интерес". 

Като начин за осъзнаване на стойността на празника 6-ти май виждат и работата си по проекта в гимназията по икономика „Алеко Константинов“ в Кърджали. Директорът на гимназията Мариела Попова отбелязва, че децата имат нужда от задълбоченото познаване на армията.  

"Имаме кът, който е отреден на Българската армия с метър и половина фигура на генерал Васил Делов, който освобождава Кърджали от турско робство1912 година. Значки и ордени, които са получавани в тази връзка. За 6 май беше издадено от печат помагало, което беше изготвено от наши учители. В него е включена информация за видовете въоръжени сили в Българската армия, които са официалните празници на Българската армия и военна история на България". 

И в гимназията по икономика „Алеко Константинов“ в Кърджали децата питат учителите за войната, споделя директорът ѝ Мариела Попова.

Проектът на образователното министерство за изучаване и съхраняване на традициите и историята на Българската армия е към своя край. Но и от трите училища - в Кърджали, Кюстендил и Кнежа казват, че има полза той да бъде продължен.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26