"Децата имат нужда от такива занимания, имат нужда да бъде канализирано тяхното внимание към нещо важно и ценно. Ако това, което правим в училище е на ниво задължително няма мърдане трябва да се направи всичко, става насила и става отегчително и няма крайният ефект на познанието".
Тя обясни,че учениците са посетили доста паметници.
"В училището вече има кът със събрани исторически предмети от семейната история на децата. В математическата гимназия на Кюстендил правят и библиотека в един от кабинетите по история".
Жасмина Мицова каза, че училището е успяло да купи нови карти за обучение.
За 6-ти май клуб „Родолюбие“ в математическата гимназия на Кюстендил ще направи тържество. Но то ще премине и в разговор за историята, обяснява Жасмина Мицова.
Учениците от Професионалната гимназия по земеделие в град Кнежа също издирват материали, изследват паметници и проучват семейната история, свързана с участието на България във войните. И там ще има кът в училищния музей, където ще бъдат изложени всички материали. Наследниците на загинали във войните от Кнежа представят родовата история под формата на срещи и беседи, казва педагогическият съветник в гимназията Цветомир Килограмски, който заедно с учителя по история Ангел Бачийски водят проекта там.
"Искаме да обясним на децата колко е важно и какво е участието на България във войните за национално обединение след Освобождението, да изясним факта също така, че България не е страна агресор, а държава, която се стреми към обединение на всички етнически и исторически територии да ги ангажираме да се заинтересоват, да искат да намерят сами част от историята, с която са свързани техните родители, дядовци - Сръбско-българската, Балканската и Междусъюзническата война".
Цветомир Килограмски признава, че програмата помогнала на Професионалната гимназия по земеделие в Кнежа да купи нови карти и пособия за образованието, а мисията си в рамките на програмата за изучаване и съхраняване на традициите и историята на Българската армия вижда така:
"Ние, учителите да се опитваме да бъдем не толкова учители, а приятели на учениците и наставници, които да ги изслушваме, да им даваме поле за изява, те сами да се заинтересоват да поемат инициативата, да проявят интерес".
Като начин за осъзнаване на стойността на празника 6-ти май виждат и работата си по проекта в гимназията по икономика „Алеко Константинов“ в Кърджали. Директорът на гимназията Мариела Попова отбелязва, че децата имат нужда от задълбоченото познаване на армията.
"Имаме кът, който е отреден на Българската армия с метър и половина фигура на генерал Васил Делов, който освобождава Кърджали от турско робство1912 година. Значки и ордени, които са получавани в тази връзка. За 6 май беше издадено от печат помагало, което беше изготвено от наши учители. В него е включена информация за видовете въоръжени сили в Българската армия, които са официалните празници на Българската армия и военна история на България".
И в гимназията по икономика „Алеко Константинов“ в Кърджали децата питат учителите за войната, споделя директорът ѝ Мариела Попова.
Проектът на образователното министерство за изучаване и съхраняване на традициите и историята на Българската армия е към своя край. Но и от трите училища - в Кърджали, Кюстендил и Кнежа казват, че има полза той да бъде продължен.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..
Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..
Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна. Двете са в България, за..
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..