Си Дзинпин напусна пределите на Китай за първи път от началото на пандемията и отиде не при своя "безграничен" приятел Владимир Путин, а в Казахстан. Изборът на първата дестинация за китайския лидер не е случайна. Бившата съветска република отдавна се стреми към сближаване с Китай, като така се откопчи от опекунството на Русия. Казахстан членува във всички доминирани от Русия евразийски организации, включително тази на Договора за колективна сигурност, но сключи с Китай договор в рамките на гигантския проект "Един пояс, един път" - споразумение за железопътна връзка, която ще свързва Китай с Европа, заобикаляйки Русия.
След Казахстан Си Дзинпин участва в срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество в Узбекистан. Тя включва още Русия и Индия, както и четири бивши централно азиатски републики - освен домакините и Казахстан, Киргизстан и Таджикистан. Форумът в Самарканд е добър повод за сверяване на часовниците - както на изток, така и на запад, защото основаната преди повече от 20 години организация от джудже на международната сцена е на път да се превърне в инструмент за геополитическо противопоставяне.
През февруари в Пекин Си Дзинпин и Владимир Путин поставиха една висока летва на отношенията си с фрази за безгранично приятелство. Това напомни проф. Аврам Агов пред БНР. „Но войната в Украйна промени много неща. Си Дзинпин говори на Путин за продължаване на ефективната стратегическа комуникация и координация на световната сцена за запазване на основните норми в международните отношения. Това обаче са по-общи изказвания. Липсват фрази като "безгранично приятелство". Забелязва се опит да се заглаждат различията и да се набляга на положителното в отношенията. Путин звучи по-ентусиазирано: „Светът се променя, но приятелството между Русия и Китай остава непокътнато, а всеобхватното стратегическо партньорство е стабилно като планините“. Това издава донякъде зависимостта на Русия от Китай. Той заяви също, че Русия подкрепя единен Китай – нещо, което е много важно за китайското ръковоство. Усеща се едно по-голямо старание да се наблегне на положителното при отношенията“.
За Путин е важно Русия да бъде възприемана като велика сила, но инвазията на страната в Украйна отслаби позициите ѝ в бившите съветски републики в Азия, кокто и във възможността да бъде гарант за стабилност в рамките на Договора за колективна сигурност, обясни професорът. “Неслучайно наскоро избухна напрежението между Азербайджан и Армения, има престрелки дори на границата между Таджикистан и Киргистан“.
Сега изглежда, че Русия има по- голяма нужда от своите съседи в Азия, отколкото те от нея, заяви Агов в ефира на предавнето "Събота 150".
От Китайска гледна точка отношенията с Москва са важен стратегически буфер, напомни професорът „Си Дзинпин заяви, че Китай и Русия ще поемат отговорностите си на големи сили. Войната в Украйна обаче продължава да създава напрежение между Китай и Русия. Си все пак нарече Путин „стар приятел“, а Путин му благодари за “балансираната позиция на нашите китайски приятели“, но това не скрива различията между Пекин и Москва“.
Пекин се надява да си сътрудничи с Казахстан в борбата срещу „трите злини“. „Казахстан е важна страна за Китай. Тя има голяма територия и ресурси, а и е съдена държава“, обясни Аврам Агов.
Шанхайската организацията за сътрудничество е създадена през 2001 година от Пекин и Русия. Казахстан, Киргистан, Таджикистан и Узбекистан са първите й членове. Тя трябва да се бори със заплахи от тероризъм, сепаратизъм и екстремизъм, обясни професорът. „Възниква, малко или повече, като антиамерикански блок – нещо като ЕС и НАТО в Азия, но с далеч по- слабо ниво на координация и коопериране“.
Турция също участва в срещата на страните от тази организация, напомни професорът. „Страната следва собствените си интереси в района. Ердоган комуникира с Путин, но помага на Украйна. Включването на Турция в срещата на организацията е знак, че тя иска да бъде по-активен играч в Азия“.
Проведена беше и среща Китай – Монголия – Русия, която остана малко встрани от фокуса на внимание, обясни Аврам Агов. „Това е един вид консолидиране на единия от центровете в света около Китай“, поясни професорът.
Цялото интервю на Весела Владкова с професор Аврам Агов може да чуете в звуковия файл.Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..
След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..
"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..