Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трансграничен проект за 2 милиона евро:

Пътнически катамаран и бус-амфибия ще свързват Силистра и Кълъраш

Двете общини залагат на щадящи околната среда транспортни системи

Снимка: Незабравка Кирова

Силистра и румънският град Кълъраш ще бъдат в услуга на туристи с пътнически катамаран и хидробус-амфибия по трансграничен проект за 2 милиона евро.

Предстои да бъдат изградени брегоукрепителни съоръжение и рампа, които ще осигуряват достъп и на по-малки плавателни съдове до брега на Дунав.

Вече са подписани договорите с фирмите, крайната дата е 31 декември 2023 година.

Какви ще са транспортните средства и как ще превозват пътници?

Силистренци помнят как в годините назад имаше много опити, които да улеснят достъпа на туристи до отсрещния румънски град Кълъраш - водни таксита и какво ли още не.

Неудобството за онези, които искат пешеходна разходка, идва от това, че фериботът спира на румънския бряг на реката, но от там до града е нужно да се наеме такси.

Проектът на Силистренска община и на Окръжния съвет в Кълъраш ще реши този проблем, тъй като планираните плавателни средства, ще влизат в канала на Дунав и ще акостират непосредствено до крайбрежния парк на румънския град, уточни зам.-кметът по финансовите въпроси на Силистра д-р Мирослав Тодоров.

Мирослав Тодоров

Катамаранът ще е с дължина 14 метра и широчина 6 метра. Ще е оборудван с два електрически двигателя и ще развива скорост до 13 км/ч. Предвижда се капацитетът му да е 28 пасажери и екипаж от двама души.

Според фирмата изпълнител всичко се движи в срок, строителството на плавателния съд, също. 

За пореден път двете общини Силистра и Кълъраш залагат на внедряването на нови и щадящи околната среда транспортни системи. Така преди години Силистра се сдоби със соларни катамарани, които се използват за разходка по Дунав, без да се навлиза в чужди териториални води.

"Проектът ще е изключително полезен за гражданите и за гостите на града. Идеята е да се създаде плавателност между Силистра и отсрещния румънски град. За тази цел ние ще закупим катамаран, а румънските ни партньори ще придобият хидробус тип “Амфибия“. Тези плавателни съдове ще превозват пътници до двата бяга на Дунав. Това ще става по предварително изготвено и публикувано разписание и съобразено с нивото на реката. Предвижда се да се изработят и туристически маршрути за гостите на двата гарда“, каза Мирослав Тодоров.

Проектът "Подобряване безопасността на корабоплаването по река Дунав в трансграничния регион Кълъраш - Силистра" е част от политиката на Община Силистра за утвърждаването ѝ като предпочитана туристическа дестинация. Целта е да се подобрят плавателният път и инфраструктурата от двете страни на река Дунав. 

Предвижда се да бъдат изградени две речни гари, по една за всяка страна на реката.

Репортаж на Незабравка Кирова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

Силистра

Снимки: Незабравка Кирова
По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05