Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ние можем. За хората с увреждания всяка крачка е изкачване на голям връх

Снимка: Здравка Маслянкова

Повече от 30 мъже и жени с различни физически и ментални увреждания всеки ден намират подкрепа в дневния център за пълнолетни с увреждания във Велико Търново. Провеждат занятия по трудотерапия, получават социална подкрепа, забавляват се. "Ние можем", казват мъжете и жените към обществото и пуснаха балони с това послание. 

32 жени и мъже посещават дневния център за пълнолетни с увреждания на фондация "Милениум" във Велико Търново. С тях се провеждат разнообразни занимания, за да бъдат социализирани и насърчени да водят по-самостоятелен живот, разказа за БНР социалният работник Ния Тодорова:  

"Имаме включена трудотерапия, рехабилитация, която се води от рехабилитатор, психологически дейности, социални дейности, които насърчават тяхното социално включване, домакински дейности. Опитваме се да насърчаваме тяхната независимост, за да бъдат те по-самостоятелни личности в бъдеще". 

Цветелина Прокопиева е една от младите жени, които от няколко години ползват услугите на дневния център за хора с увреждания, и споделя защо ѝ е интересно: 

"Водят ни на екскурзии, имаме различни неща, празнуваме рождени дни, имени дни и се забавляваме в дневния център. Интересно ми е да научим много различни неща - как трябва да се движим по пешеходната пътека, как да се движим в група. Мечтата ми е да стана, може би, фризьорка". 


Цвети е една от малкото ползватели на центъра за хора с увреждания във Велико Търново, която е успяла на няколко пъти по различни програми да работи. Стриктно е изпълнявала задълженията си като хигиенист, спазвала е работното време, била е самостоятелна, получавала е заплата. Сега отново е безработна, но не е обезсърчена. Трудно е, но напредваме, коментира социалният работник Ния Тодорова: 

"При тях резултатите са малки, крачките, които правят са миниатюрни, но всяка една крачка за тях е изкачването на един голям връх. Имали сме лица, които са започвали работа по програми, за съжаление, след като свършат програмите отново се озовават в Бюрото по труда. Правили сме срещи в Бюрото по труда, ходили сме в различни предприятия. Може би, в частния сектор е по-трудно, но се надяваме с времето нещата да се променят". 

По-лека работа е склонна да работи Теодора Митова, която повече от 10 години посещава центъра за пълнолетни с увреждания във Велико Търново и споделя, че най-интересни са ѝ занятията по трудотерапия: 

"С различни материали да работя. Изработваме цветя. Любим цвят ми е розовото. Искам да работя лека работа. Досега не съм работила, но искам". 

В дневния център занятия посещават и 11 души от различните резиденти социални услуги на община Велико Търново. Сред тях е Мария Димитрова от социалния комплекс за хора с умствена изостаналост в село Церова кория: 

"Занимавам се с плетене, с рисуване, с всичко. Доволна съм от дневния център във Велико Търново. Плета на една кука терлици. Успяваме да ги продадем. Мечтая да бъде плетачка, много е спокойно. Много си мечтая да бъда и певица, обичам да пея народни песни като "Лиляно моме". 

Хората с увреждания не са невидими, има ги и се нуждаят от подкрепата ни. Затова призовават и те, пускайки тази седмица във великотърновския парк "Дружба" разноцветни балони с посланието "Аз мога". 


снимки: Здравка Маслянкова

По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37