Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кремена Кунева: Ако държавата продължава да изразходва тези средства срещу действия без конкретен план, може би наистина няма да отидат за детска болница

Защо буксува процесът по изграждане на национална детска болница?

Мария Брестничка: Националната детска болница не е сграда

| Репортаж
Терен за изграждане на детска болница
Снимка: За истинска детска болница

Какво се случва с проекта за изграждане на Национална детска болница – въпросът стана актуален през изминалите дни, след като неправителствена организация предложи партньорство на държавата чрез набиране на дарения, а от Обществения съвет, който наблюдава проекта, обявиха, че големият проблем не са парите, а управлението. 

Припомняме, че преди година служебното правителство на Гълъб Донев избра терен в столичния квартал Горна баня, където да бъде построена бъдещата детска болница. Върху него все още има строежи, подлежащи на събаряне, за да се подготви мястото за новата сграда. Липсва и информация за анализа на нуждите за целите на националния проект. 

Не само да подкрепят, а да участват в проекта за създаване на Национална детска болница, така че той да се случи – с този аргумент учредителите на фондация „Даная“ предложиха на премиера Денков публично-частно партньорство за бъдещата болница. Бившият депутат Кремена Кунева, която е част от фондацията, обясни идеята. 

"Организираме фонд, в който ще може обществото да се включи със средства, така че да допълним възможностите за модерно технологично изпълнение на процеса по изграждането на болницата, съборазно с най-добрите стандарти" 

Според Кунева чакането да се случи този проект вече е изчерпано. 

"Инвестиционната компания, в която преди 3 три години бяха наляти 100 милиона, не свърши почти нищо, освен възлагането на анализа, който все още не е готов. Ние отново се въртим в омагьосан кръг". 

От фондация „Даная“ не отричат, че изграждането на Национална детска болница е ангажимент на държавата. В същото време виждат неспособност да го направи. 

Голям проблем е неяснотата кой в здравното министерство отговаря за този проект, смята от своя страна Мария Брестничка от Националната мрежа за децата и гражданската инициатива „За истинска детска болница“. Във вторник двете организации излязоха с позиция, в която поискаха правителството да отговори нужен ли е дарителски ресурс за изграждането на бъдещата болница.  До ден днешен никой не е виждал разписани стъпки какво ще се случи до откриването на функционираща детска болница, обясни Брестничка, която е член на обществения съвет, наблюдаващ процеса. 

"Огромният проблем е как ще бъдат похарчени тези пари и какво ще получим като резултат от инвестицията в здравето на нашите деца. Много ни притеснява ,че този процес е периодично рестратиран, защото периодично се появяват нови идеи и инициативи. Няма обаче управление, което да ни дава достатъчно основание и гаранции, че бъде доведен до край по качествен начин. Националната детска болница не е сграда".  

терен за изграждане на детска болница

 Въпроси, които остават без отговори: 

"Какви ще бъдат резултатите от геодезичните и хидрогеодезичните проучвания на терена? По какъв начин ще бъдат свързани сега работещите клиники с новата националана детска болница? Кои от тях ще станат част от нея? Къде са пеадиатрите и медицинските сестри, които ще работят  в нея? Те изискват цялостен подход и ясен план". 

Има ли ясен план и защо проектът за детската болница се бави – такива отговори не са дадени от премиера Денков по време на срещата с представители на фондация „Даная“. Кремена Кунева смята за притеснителна стойността на спечелената обществена поръчка за събаряне на сградите върху терена в Горна баня, избран за строителство  - 4 милиона лева за разрушаване на два недовършени строежа, разчистване и рекултивиране на терена. 

"Това е доста висока стойност за такъв тип дейности"

За изграждането и заработването на Национална детска болница през юли 2020-та година е създадена държавната Здравна инвестиционна компания за детска болница. Капиталът й е в размер на 100 милиона лева. Според информация на сайта на компанията към момента тя разполага със Съвет на директорите, съставен от трима души. От септември тази година изпълнителен директор е Николай Борисов. В структурата са предвидени няколко звена, включително връзки с обществеността и протокол. Кремена Кунева изрази своите опасения.  

"Ако държавата продължава да изразходва тези средства срещу действия без конкретен план, може би наистина няма да отидат за детска болница. Колкото по-бързо този процес започне да се превръща в ефективен, толково по-голяма гаранция ще имаме, че тези средства ще отидат по предназначение". 

терен за изграждане на детска болница

От фондацията не са представяли предложението си за партньорство на здравния министър. А от гражданската инициатива "За истинска детска болница" не са против дарителски фонд, но смятат, че не може да се събират дарения за нещо, без да е ясно какво ще бъде то. И очакват реакция от правителството.  

"Надяваме се, че в кратък срок ще имаме официална позиция от Министерски съвет и от Министерството на здравеопазването по отношение на този план за управление на процеса". 

От здравното министерство не отговориха на въпросите на Хоризонт какво се случва с изпълнението на проекта, кога ще бъде готов анализа на нуждите и в какъв срок ще започне разчистването на терена, където ще бъде построена детската болница. За неправителствените организации остава да се надяват. 

"За нас най-важното е да има детска болница до 5 години".

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04