Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Никулден Съюзът на ловците и риболовците в България за любителския и спортен риболов

Николай Русков, Росица Златанова и Станил Йотов за предизвикателствата и постижения на риболова у нас

3
Снимка: БГНЕС

Днес православната църква почита паметта на Свети Николай Чудотворец. Той е покровител на моряците, на рибарите и банкерите.По традиция на масата присъства рибата.

"Риболовът е вроден в хората още от самото създаване на човешкия род. Заедно с лова и събирателството, риболовът е бил сред основното препитание на хората преди започване на културното земеделие.

Днес риболовът има съвсем други измерения, той не е средство за препитание, а начин за отдих сред природата, за общуване и задоволяване на първичния стремеж за побеждаване на противника, в случая, в който се явява рибата.

Николай Русков

Като днес особено е разпространен починът - "хвани, пусни", в който хващаш рибата, снимаш се, но я пускаш после, за да може после и друг да се радва на възможността да улови риба, каза в "Нощен Хоризонт" Николай Русков, автор на 12 книги на ловна и рибарска тематика.

Хвани и пусни е мотото на хиляди риболовци по света, посветени в спортния риболов. Идеята е да се запазят рибните ресурси. Иначе спортният риболов е умение, в което мерят сили доста хора. Този вид риболов се извършва на обособени за това места.

В спортния риболов има състезателен елемент, за разлика от любителския, където рибарите прекарват очакването на улова в добра компания. В спортния риболов са недопустими онези рибарски надлъгвания, кой е хванал по голяма риба, защото състезанието си има своите правила. Има разбира си и награди, раздават си титли за най-добрите рибарски умения.


Това, което може би ще учуди повечето от вас е, че спортният риболов съвсем не е само мъжка територия. Състезават се и жени. Правилата се определят от Международната федерация по спортен риболов в сладки води. В състезанията може да се участва отборно или индивидуално. Почти няма възрастови ограничения за участниците.

Зрителите се настаняват далече от състезателите. А, ако някой има повече стръв от останалите отива на последното място. Още, любопитно е, че рибарите преминават антидопингов контрол, а ако има гръмотевична буря, състезанието се спира.

През 1929 г. се учредява Българският рибарски съюз. През 1947 г. се обединява с Народната ловно  стрелческа организация „Сокол“, създадена през 1898г

Днес това е Националното ловно-рибарско сдружение - Съюз на ловците и риболовците в България. Развива се състезателният риболов и кастинговия спорт. Българските състезатели печелят многократно индивидуално и отборно световни и европейски титли и са сред елита в този спорт.


За особеностите на българския спортен риболов, предизвикателствата пред развитието на спорта, ангажирането на децата с цел запознаването им с риболовната тематика и опазването на околната среда в "Нощен Хоризонт" разказа Росица Златанова, заместник-председател на Съюза на ловците и риболовците в България и председател на Българската федерация по риболовни спортове.

"Николай Русков е мой дългогодишен приятел, поздравявам го за именния му ден. А риболовът е най-масовият спорт у нас и по света.

А организираният риболов, ако говорим за него, числеността през годините в Съюза на ловците и риболовците в България е достигала до 150 хиляди души. Днес обаче едва ли има и 10 хиляди, за съжаление...

Причините са, че не се грижим за този масов спорт у нас и не го развиваме, нямайки подкрепа от държавата. С промените в законодателството стана така, че членовете масово намаляха, това важи и за лова и за риболова, намали се броят на водоемите, с които разполага Съюзът, те му бяха отнети и бяха дадени на концесия още преди 20 години, каза в "Нощен Хоризонт" Росица Златанова.


Росица Златанова е и заместник-председател на Международната федерация по улов на риба, член на ръководството на Международната федерация по кастинг. 

Трикратен абсолютен световен и двукратен европейски шампион в петобоя по кастинг индивидуално. Световен и европейски рекордьор в различни дисциплини.

"България има една страхотна позиция в световния спортен риболов, като почти всяка година у нас се организират световни първенства поне по едно или две в отделните дисциплини.

Само в сладководния риболов, който е най-практитуваният у нас, имаме участите в 9 дисицплини, което е много добро постижение, посочи в "Нощен Хоризонт" Станил Йотов, секретар на Българската федерация по риболовни спортове. 


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40