Единият от експертите е Красимир Коцев. Пред БНР той подчерта, че е изключително важно, че България вече има свой изкуствен интелект:
"Ние като държава с кирилица и славянска писменост малко по-късно въвеждаме нововъведенията, свързани с изкуствен интелект, поради факта, че моделите, които се тренират в днешно време, масово работят с чуждоговорящи езици. Това е изключително важно за българската аудитория. Ние като технологична нация смятам, че сме доста напред в световен мащаб в развитието на технологиите. Една такава новина всъщност изстрелва България доста напред спрямо други балкански и източни държави".
Според него навлизането на изкуствения интелект има добри и лоши страни. Той изброи ползите, като подчерта огромния ефект за киноиндустрията. По думите му изкуственият интелект може да ни даде достъп до огромна база данни, както и да създаде т.нар. виртуални учители.
"Толкова бързо се създава съдържание, че ние не можем без помощта на изкуствения интелект да насмогнем и да намерим това, което е най-подходящо за нас", уточни експертът.
Красимир Коцев посочи и недостатъците:
"Голяма част от политическия елит има множество на брой изяви в интернет пространството, в медийното пространство. Злонамерени хора биха могли много лесно чрез изкуствения интелект да копират образа и гласа на дадена политическа личност и да подмамят избирателите, с което да манипулират вота и да наклонят везните към конкретна партия".
По думите му софтуерът, който генерира фалшиви образи, е все по-достъпен за средностатистическия потребител. Според него е изключително лесно някой да се представи за друго лице чрез новите технологии. Това обаче става с известните личности. По-сложно е да създадем собствен алгоритъм и да копираме случаен човек, защото не разполагаме с неговите данни (снимки, видеозаписи, звукозаписи и т.н.), уточни експертът. Той отбеляза, че копирането на глас става много по-лесно. А за да се предпазим от измами, можем да задаваме специфични въпроси и така да разберем дали сме обект на измама. По думите му изкуственият интелект няма да знае отговорите на всички въпроси, а освен това и не е достатъчно добър в промяната на интонацията.
Коцев заяви, че в следващите месеци и години очакваме много бурно развитие на изкуствения интелект. Според него инструментите и алгоритмите ще стават все по-бързи и адекватни, съответно това ще става много по-широкодостъпно.
По думите му вече има и доста инструменти, които разпознават лицевите показатели и разпознават съдържанието като фалшиво.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..
Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..
"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..
България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития. Това коментира..
Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..
Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай". Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...
Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..