Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марина Грънчарова: Днес психологът вече не е лукс, а необходимост

Психолозите са все по-търсени заради екранна зависимост, деца с аутизъм и двойки в криза

| Интервю
Снимка: Pixabay

Днес, в сложните и многопластови времена, които изискват от нас свръхадаптационни механизми, психологът вече не е лукс, а изключителна необходимост. Той ни помага там, където малко не ни достига.

Това обясни в интервю за БНР Марина Грънчарова, председател на УС на Сдружението на младите психолози.

Грънчарова апелира да се разграничава професията на психолога от тази на психиатъра. Тя посочи, че много често хората с блокажи казват – "аз не съм "луд", защо да посещавам психолог".

Професията на психолога е помагаща и подкрепяща в преминаване през преходи, житейски етапи, които са ключови за нашето развитие. Психологът не е психотерапевт, не е и психиатър, подчерта специалистът.

Снимка: PixabayПсихотерапевтът е по-специализирана сфера на помощ при ситуации, в които човек няма изградени умения и капацитет да се справя с конкретни трудности. Психиатрията вече се намесва там, където психичното здраве е застрашено и нарушено, коментира Грънчарова в предаването "Преди всички".

Все по-често психолозите биват търсени от родители, сблъскващи се с последствията от предоставяне на децата на достъп до екран, което води до загуба на способността да се общува, посочи психологът.

"Едно дете приковано зад един екран – щетите са на много нива и на много пластове. Често сме търсени заради екранна зависимост и последствията от нея."

Нарастващ интерес психолозите отчитат и във връзка с деца от аутистичния спектър или двойки с усложнени отношения и в процес на раздяла.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пандемията отключи много негативи в живота ни, постави много философски въпроси – изместването на масовата комуникация онлайн много наруши удовлетвореността от живия контакт, разговора лице в лице и срещата с близък и приятел, изтъкна Марина Грънчарова.  

Във връзка с днешната годишнина от трагедията в река Лим тя напомни колко са важни отделните етапи на скръбта.

"Човек следва да премине през процесите на отричане – това не би могло да се случи на мен; отказът на приемане на ситуацията, последван от депресивен епизод - човекът отказва да се погрижи за себе си, отказва да продължи с ежедневните си отговорности и задължения. Следва да влезем в режим на лична грижа. Намесата на психолога е изключително необходима, защото ако човек не премине адекватно през етапите си на скръб, той не може да продължи живота си качествено."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13

Инж. Антони Чипев: В новото строителство има ръководители, които не могат да разчетат документацията

Явна е липсата на кадри, а липсата на кадри е защото няма адекватно заплащане. Затова подготвените кадри отиват в чужбина . Тази равносметка направи в интервю за БНР инж. Антони Чипев от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. "Причината е некомпетентност и неправилна работа . Дали работниците не са подготвени, наемат се..

публикувано на 19.11.24 в 10:32