Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Стефан Попов:

Тъжна констатация: 850 психиатри през 1990 г., в момента - 400, няма и толкова

Пациентите с психични заболявания пушат в пъти повече от средностатистическия пушач. Необходими са работещи противопожарни системи, категоричен е психиатърът

| Интервю
Кадър от Центъра за психично здраве за София-област
Снимка: Д-р Владимир Сотиров

Пациентите с психични заболявания пушат в пъти повече от средностатистическия пушач. За това са необходими работещи системи за известяване при пожар в психиатричните отделения и болници у нас. 

Това коментира пред БНР психиатърът доц. Стефан Попов - бивш началник на Клиниката по психиатрия в Университетската болница "Св. Георги" в Пловдив. 

"Такива запалвания е имало, в момента има и ако така продължаваме, ще има. Тези хора пушат много. Това представлява много голяма опасност. Да стои една сестра 24 часа и да глeда кой си е загасил цигарата - няма да стане. Трябва да има система първо на локално известяване. Трябва да се създадат противопожарни системи, които да работят", категоричен бе той. 

В случай на обездвижване на пациент като мярка за това да не представлява опасност за себе си и за околните, медицинската сестри трябва да го наблюдава през определено време, обясни доц. Попов и добави, че наблюдението се извършва директно, като сестрата трябва да е в непосредствена близост до тези пациенти. По думите му това може да става и без видеосистеми. 

"Имобилизацията има ограничено време - 2 часа. След това пациентът трябва да бъде освободен. Идеята на това фиксиране е да се даде време на медикаментозната терапия да подейства. Очаква се, че вече пациентът трябва да е малко по-спокоен, но не винаги това е възможно. Някой път се движим по ръба". 
Относно последния случай със загиналия пациент при пожар в психиатрична клиника доц. Попов подчерта, че това не е единственият случай. В годините има и много други, отбеляза той. Според него обаче зад това стои дълбоката криза в психиатрията:

"850 психиатри през 1990 г., а в момента - 400, няма и толкова. Сестри няма. Като имаш една сестра и един санитар, слабичък, как ще овладееш този пациент? Сградните фондове са много стари. Една болница има в България, която е що-годе нова - в Пазарджик. Всичко останало е строено преди 50-100 години". 

Психиатърът изтъкна и друг проблем: "Толкова години не се постигна съгласие да бъдат обучавани психиатрични сестри". 

Цялата картина е изключително тежка, категоричен е доц. Стефан Попов и изказа мнението си, че психиатрията е много подценявана

Цялото интервю на Диана Дончева с доц. Стефан Попов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Стефанов

Климатичният експерт Георги Стефанов: На воден режим са в близо 92 общини

" Това, което виждаме като проблем в момента с Ловеч и Плевен - намалелият дебит на повърхностните води, е нещо, което се случва в близо 92 общини към днешна дата. 24 области на България, 297 населени места в момента страдат с воден режим . Реално са и много повече, защото има и такива с частичен воден режим. Те всеки ден се увеличават".  Това..

публикувано на 14.08.24 в 09:56
Магомед Рамазанов и Мирослав Колев (вдясно) с флаговете на Велико Търново и на България пред стадион

Олимпийският шампион Магомед Рамазанов става почетен гражданин на Велико Търново

Олимпийският шампион в свободната борба Магомед Рамазанов и личният му треньор Мирослав Колев бяха посрещнати от стотици спортисти и граждани на стадион "Ивайло" във Велико Търново. Борецът ще бъде удостоен със званието "Почетен гражданин на Велико Търново", а неговият треньор с наградата „Велико Търново“.  Трето олимпийско злато за..

публикувано на 13.08.24 в 13:19

Юрий Вълковски: Малки библиотеки може да изпаднат от програма за подпомагане

На 23 юли Министерството на културата отвори възможността обществените библиотеки да кандидатстват за финансово подпомагане по програмата "Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност". Тази година за първи път кандидатстването е обявено само по електронен път и с електронен подпис. Изказаха се обаче и притеснения, че..

публикувано на 13.08.24 в 10:53
Опожарена къща след пожар в Дионисос, Северна Атика, Гърция, 12 август 2024 г.

Силен вятър разпалва пожара в гръцката област Атика, стотици са евакуираните

Силен вятър разпалва пожара, който бушува в област Атика, а гръцката столица е покрита от дим. Голям пожар край Атина, спасяват хора, обкръжени от огъня Стотици хора са евакуирани. Съсредоточени са максимални сили по гасенето на огъня. Заради мащабния пожар: Евакуираха жители и туристи на олимпийския стадион в Атина Пожарът не..

публикувано на 12.08.24 в 13:50
Протестът в Белград, 10 август 2024 г.

Мария Симеонова: Находището на литий в Сърбия е важно за Европа и Вучич, но е много противоречиво

" Находището на литий в Сърбия е важно за Европа, важно е и за президента Вучич, но то е много противоречиво, защото екологични организации и голяма част от сръбското общество изразяват силни притеснения, че добивът на литий ще доведе до много сериозно замърсяване на водата и почвата".  Това коментира пред БНР Мария Симеонова, директор на..

публикувано на 12.08.24 в 10:29

Синдикат "Огнеборец" обезпокоен от "агресивните" политически изказвания за дейността на МВР

Националният синдикат на пожарникарите и спасителите "Огнеборец" изразява безпокойство от "агресивните" политически изказвания за дейността на МВР и опити за насаждане на мнение сред обществото за неспособността му да изпълнява законово регламентираните му дейности. "Като служители на МВР, ние не приемаме тези обвинения. МВР е основен фактор за..

публикувано на 12.08.24 в 09:52
Доктор Гергана Герасимова

Как да се погрижим за домашните си любимци в жегите?

От какво имат нужда домашните ни любимци в жегите? Как да им помогнем да се наслаждават на лятото и високите температури да не им пречат? Отговорите на тези и други въпроси потърсихме в "Чуй лятото" от доктор Гергана Герасимова , специалист по ветеринарна дерматология и микробиология и член на Европейската и Световната ветеринарна..

обновено на 11.08.24 в 17:20