Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлиян Попов: Ще се промени маркетингът на Зелената сделка, но не и същността ѝ

| Интервю
Юлиян Попов
Снимка: Ани Петрова

Ще се промени маркетингът на Зелената сделка, но няма да се промени същността ѝ.

Това каза пред БНР бившият министър на околната среда и водите Юлиян Попов, старши съветник на Европейската фондация за климата.

"Зелената сделка ще получи някакво друго име, за да не се асоциира със Зелената партия, която не е много успешна в момента, в долна мъртва точка на европейско равнище. Но целите на европейската сделка ще останат непроменени. ... Маркетингът на Зелената сделка ще се промени, за да може да се угоди на този популистки порив, че Зелената сделка ни пречи. Не ни пречи, тя ни помага", уточни той.

По думите на Попов е много важно различните стратегии, пакетирани в Зелената сделка, да бъдат по-ясно обвързани с конкурентостта на европейската индустрия и технологии:

"Това не значи отдръпване назад. В някои случаи ще означава по-голяма амбиция, защото ние се намираме в конкуренция със САЩ и Китай, в която ние изоставаме - точно в тези технологии, които са много ефективни, които не разчитат на фосилни горива - всичко, което е свързано с възобновяема енергия, електромобилност, производство на зелен водород и много, много други технологии". 

Зелената сделка е комплекс от много стратегии и е естествено да свържем нея и климатичните проблеми с технологиите, с възможностите на изкуствения интелект (AI), с геополитическите размествания и рискове, смята той:

"Ако разсъждаваме по-задълбочено, ще видим, че Зелената сделка е катализатор за прогрес по всички тези линии, а не нещо, което ги спира. Трябва да я разберем по-добре и да я използваме по-комплексно и интелигентно".

Юлиян Попов изтъкна, че България напредва много рязко:

"Виждаме огромен бум във ВЕИ. ... Това, което се прави в България в сферата на AI, е много свързано със Зелената сделка. Български фирми са сред водещите фирми в Европа и по света в изграждане на възобновяеми проекти. ... В България се развиват водородни проекти. Имаме множество градове с много високо електрифициран градски транспорт. Това са уникални постижения, в които, ако се вгледаме, ще разберем колко напред е България в тези технологии и каква добра конкурентна позиция имаме в Европа".

Интервюто на Георги Марков с Юлиян Попов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нови опасения за връзка между микропластмасите и някои заболявания

Съществуват нови опасения, че микропластмасата оказва все по-голямо влияние върху здравето на световното население, като създава опасност от епидемия от инсулт, съобщи агенция БГНЕС. Малките фрагменти от пластмаса са станали повсеместно разпространени в околната среда и в телата ни. Според ново изследване, представено на годишната научна сесия на..

публикувано на 31.03.25 в 12:39

Втора поредна нощ Русия атакува град Харков

Русия атакува град Харков, в североизточна Украйна, за втора поредна нощ. Освен Харковска област, на атака тази нощ бяха подложени и Сумска, Черниговска и Киевска област. По-рано американският президент Доналд Тръмп заяви, че е "много ядосан" на руския си колега Владимир Путин заради преговорите за прекратяване на огъня в Украйна. Двама души са..

публикувано на 31.03.25 в 12:22

За 24 години швейцарското правило за пенсиите е прилагано 14 пъти

За 24 години от съществуването на така нареченото "швейцарско правило" за ежегодното осъвременяване на пенсиите, то е прилагано 14 пъти. В останалите 10 години пенсиите или не са увеличавани изобщо, или е избиран друг подход за нарастване.  По данни на Националния осигурителен институт, най-високият процент на осъвременяване по швейцарското..

публикувано на 31.03.25 в 12:00

БАК с протестна декларация до премиера и министъра на енергетиката

Българската аграрна камара, в която членуват 13 браншови организации в земеделието, изпрати протестна декларация до премиера и министрите на енергетиката, земеделието и околната среда с искане за спешна среща заради провала на предстоящия поливен сезон. Земеделците в цялата страна са готови на ефективни протести, защото нямат вода за напояване, обясни..

публикувано на 31.03.25 в 11:45

Гърците чакат великденски намаления в магазините

Гърците се въздържат от покупки за празниците до началото на намаленията. Министерството на развитието се споразумя със собственици на търговски вериги за намаление на цените на традиционните стоки за великденските празници. След седмица влиза в сила списък от стоки, които ще бъдат на по-ниски цени. "Великденската кошница" включва агнешко..

публикувано на 31.03.25 в 11:41

Алина Гъркова: Ролята на ЕС и международната общност е от решаващо значение за Централна Африка

Ролята на ЕС и международната общност продължава да е от решаващо значение за Централна Африка . Това обясни пред БНР Алина Гъркова, Euract. Бойци на групировката М23 и армията на Руанда окупираха конгоанския търговски център Гома след разпалване на продължаващия вече три десетилетия конфликт в региона. Това задълбочи хуманитарната криза.  В..

публикувано на 31.03.25 в 11:15

Къде е ЕС в битката за Африка?

Как и дали ЕС противодейства на нарастващото влияние на Китай, Русия, Турция и арабските държави в Африка? Двама германски експерти, участници в конференция на тази тема, организирана в София от фондация "Конрад Аденауер", правят свой прочит в предаването "Хоризонт до обед" на БНР. Влиянието на Русия в България е доста голямо. Русия..

публикувано на 31.03.25 в 11:15