Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Православен календар: Св. мъченици София, Вяра, Надежда и Любов

© 'Снимка:   Елка Йончева'

Св. мъченици София, Вяра, Надежда и Любов - икона в столичния храм "Св. София"
На 17 септември Българската православна църква почита паметта на Св. София и нейните три дъщери, кръстени на трите християнски добродетели - Вяра, Надежда и Любов. За тяхното житие и мъченически подвиг разказва отец Васил Коцев, свещенослужител в столичния храм „Св. Георги Победоносец”.
„Св.София е била римлянка от патрицианско семейство, която от малка е била възпитана в Христовата вяра. Тя се постарала да вдъхне силата на тази вяра в душите на своите невръстни деца и когато идват дните на изпитанието по времето на император Адриан (117-138 г.). От житието на светицата е известно, че те са преживели дълги месеци на жестоки гонения, изтезания и мъки под натиск да се откажат от Христовата вяра и да се поклонят на езическите богове. Тези усилия от страна на императора и неговите сподвижници не довели до успех. Тогава се взема тежкото решение те да бъдат убити и това се извършва по изключително жесток начин - смъртта на Вяра, Надежда и Любов идва пред очите на тяхната майка! Те са обезглавени, но силата на вярата преодолява всичко! Защото Св. София е знаела и твърдо е вярвала, че ги чакат блаженството на вечността и венецът на мъченичеството, поднасяно на тези, които са достойни за Христа. Така в 126 година те приемат мъченическа смърт.
По-нататък житието разказва, че майката, сломена от скръб, е починала на гроба на своите деца и тайните християни от онова време са събрали мощите на мъчениците и тяхната майка и са ги погребали. По-късно те са били извадени за преклонение и почит и днес се намират във Франция, в областта Елзас. Удивителният подвиг на тези жени разкрива колко силен може да бъде човек, когато отстоява своя идеал и не се поколебава да пожертва дори живота си за Христовата вяра!”

Името София означава „Божия премъдрост” - това е и името на нашата столица, която всяка година на 17 септември празнува своя имен ден. В близост до катедралата „Св. Александър Невски” е разположен и старинният храм Света София.

„Най-старият храм в столицата е „Света София”, кръстен на името на Божията премъдрост - обяснява отец Васил Коцев. - Църквата, символ на града, е първият реставриран археологически паметник в София. През 1900 г. при изработването на първия герб на столичния град художникът Хараламби Тачев поставя в горното ляво поле силуета на петнайсетвековната базилика. През 1928 г. църковното настоятелство поправя притвора, укрепена е цялата църква с благословията на софийския митрополит Стефан, по-късно екзарх Български. Църквата „Света София” е възстановена окончателно през периода 1998-2001 г. Така античният храм се завърна с предишния си блясък към духовната си същност. Съществува мнение, че храм „Света София” днес е най-старият действащ православен храм в света.”

Светломира Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Защо София е подходящата столица за Всеправославен събор

Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..

публикувано на 30.09.24 в 09:15
На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17

85 археолози от цяла Европа се събират в България на конгрес за римските дунавски провинции

От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..

публикувано на 23.09.24 в 07:10