Евгения Раданова се класира за полуфиналите на 1500 метра в старт от Световната купа по шорттрек

Евгения Раданова се класира за полуфиналите на 1500 метра в четвъртия старт от Световната купа по шорттрек в САЩ, който е втора олимпийска квалификация за Ванкувър'2010. Тя продължава и в третите серии в спринта на 500 метра. В първите серии на 1500 метра Раданова завърши трета в 12-та серия с 2:32.771 минути, а на четвъртфиналите се класира трета в 5-та серия с 2:26.992 минути и продължава сред 19-те най-добри. Втората българка Марина Георгиева-Николова спечели трета серия с 2:32.766 минути, но на четвъртфиналите остана 4-та в 4-та серия с 2:23.517 минути. Само първите три от всяка серия се класират за полуфиналите. Така тя ще остане 19-та в крайното подреждане. Третата ни представителка Гергана Пацова отпадна в сериите, след като остана 4-та в 5-та серия с 2:27.635 минути. При мъжете на 1500 метра тримата българи не успяха да преминат първите предварителни серии. Асен Йорданов завърши 4-ти в първа серия с време 2:24.155 минути, Асен Пандов - 4-ти в пета серия с 2:28.271 минути, а Кирил Пандов - 4-ти в осма серия с 2:32.406 минути. Така те остават съответно 53-ти, 57-ми и 63-ти в крайното класиране. Според реглемента само първите трима от всяка серия се класират за вторите серии. В спринта на 500 метра Евгения Раданова премина първите два кръга серии и в събота ще участва в последния кръг серии, който ще определи четвъртфиналистките. В първите серии най-добрата ни състезателка завърши първа в 14-та серия с 45.149 секунди, а във вторите серии бе трета в първа серия с 45.879 секунди. Марина Георгиева-Николова премина първите серии след първо място в 12-та с 45.095 секунди, но във вторите серии остана трета в 9-та серия с 45.366 секунди. Само първите две от всяка серия и шестте най-добри трети се класират за третите серии. Българката ще остане 25-та в крайното класиране. Рая Захариева пък отпадна в първите серии след 4-то място в 5-та серия с 47.222 секунди. При мъжете на 500 метра Кирил Пандов и Асен Пандов преминаха първите серии, а Асен Йорданов отпадна след 4-то място в 10-та серия с 44.152 секунди. Кирил завърши трети в 7-ма серия с 42.979 секунди, а Асен - трети в 15-та серия с 42.625 секунди. Във вторите серии Кирил Пандов отпадна след 4-то място в 13-та серия с 43.247 секунди, а Асен Пандов продължи в третите серии след трето място в 12-та с 42.816 секунди. В третия кръг серии Асен Пандов остана последен в 7-ма серия с 42.744 секунди и отпадна. Така в крайното класиране Асен Пандов остана 39-ти, Кирил Пандов - 48-ми, а Асен Йорданов - 66-ти от 79 състезатели. По-късно тази вечер са сериите на 1000 метра при мъжете и при жените, както и старта при щафетите. При жените на четвъртфинаите на 3000 метра България е в първа серия заедно с Китай и Холандия, а при мъжете на 5000 метра в сериите сме в първа серия заедно с Украйна, Германия и Италия. Колко квоти ще спечели България ще стане ясно в понеделник или вторник, след като ИСУ обяви окончателно списъците. Квотите се правят на базата на представянето на състезателите в двата старта - миналата седмица в Канада и този сега в САЩ.