В столицата вече може да се гледа новият български филм “Мисия Лондон”. Той е заснет по едноименния роман на Алек Попов – една от най-смешните книги в новата българска литература, неустоима комедия за срещата на Източна и Западна Европа след падането на Желязната завеса, с колоритни герои, поставени в невъобразими ситуации. Основното действие в лентата се развива в българското посолство в Лондон, но, както отбелязват създателите на филма, историята и героите, въпреки своята правдоподобност, са изцяло плод на тяхното въображение.
“Разбира се, филмът има и друг пласт, който е по-сериозен и в това е неговият смисъл – казва Алек Попов, който е съсценарист на лентата заедно с Деляна Манева. - Всяка сатира има и по-дълбок смисъл. Така че хората, които умеят да четат между редовете, които се замислят, а една голяма част от публиката, която ходи на кино, е и такава, ще могат да се насладят, да разчетат много парадокси, които всъщност са сериозни. Независимо че той е поднесен като комедия, в него става дума за комплексите, които измъчват и големите, и малките нации, за усилието да се преодолеят дадени стереотипи, даден имидж, без в крайна сметка човек да е променил себе си. В книгата и във филма се говори дали и доколко източноевропейските общества са се променили. Какво струва тази промяна, как се гледа на нея на Запад, и обратно, как се гледа на Запада в тези променени общества. Много и все важни въпроси. В тях са събрани темите за емиграцията, за успеха, за лустрото, което се възприема много често като същина на западните ценности. А това не е така, разбира се. Именно тази гледна точка ни струва толкова много и затова до такава степен е затормозила нашия преход. Става дума за илюзиите, с които се прощаваме. Все неща, които могат да бъдат и много сериозни. Ние сме се опитали да ги кажем по начин, по който те ще стигнат до максимално широка публика, не само в България, но и в Източна Европа, защото това са теми, които са близки на всички хора, преживели прехода.”
Режисьорът Димитър Митовски признава, че е изчел доста български книги, за да намери тази, по която би снимал филм. И тъй като Алек Попов владее тайните на драматургията, когато прочел “Мисия Лондон”, си представил романа като в екранен вариант. И друга подробност – Алек според него е бил смел в писането на сценария, който доста се различава от книгата.
“Мисия Лондон” е копродукция на България, Унгария, Македония, Швеция и Англия. Сниман е както в Лондон, така и у нас. В него играят български и чужди актьори.
Кадрите от филма “Мисия Лондон” са предоставени от създателите.
Снимки: Венета Павлова
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път..