На 4 юни в престижния Голям салон на Дома на инвалидите в Париж изнесе концерт младото Гранд Еър Трио, досега по-добре познато в САЩ, Англия и Холандия, отколкото във Франция. Цигулар в него е младият български музикант Димитър Чернооков, виолончелист – французинът Гийом Гросбар, а пианистка – полякинята Жустина Май. В програмата бяха вплетени произведения на съвременни композитори като Пиацола, Золтан Кодай или Георги Златев-Черкин, както и на класици като Шопен и Менделсон. Димитър Чернооков е правнук на известната българска изпълнителка Милка Маркова Тотева, преподавала цигулка във Франция. След смъртта й нейният син Георги Марков Тотев основава фондация, носеща нейното име, която отпуска стипендии на талантливи млади музиканти от Франция, САЩ и България. Чернооков е правнук и на създателя на първия български самолет - Асен Йорданов, брат на Милка Тотева.
На 9 юни в Столична библиотека бе открит Месец на руската култура. Ето какво заяви на тържеството по този повод Владимир Иванов, директор на Руския културно-информационен център в София: “Вие знаете, че отношенията между Русия и България са започнали с обмен на книги. Тези книги са тръгнали от средновековната българска столица Търново към Русия. Така че историята на нашите библиотеки и книгообмен всъщност е живата история на културните отношения между нашите народи. Мисля, че това е великолепно.” Старт на Месеца на руската култура даде фотоизложбата “Златният пръстен”. Става дума за пръстена, в който са включени стари руски градове с богато културно-историческо наследство, намиращи се в близост до Москва. Във витрини пък са показани стари руски ръкописни и печатни издания, които се пазят в Столична библиотека. Присъстващите на вечерта се насладиха на чудесните изпълнения на драматичното сопрано Лидия Тарасова и пианистката проф.Наталия Тетерина. В рамките на месеца са включени изложба на руски детски книжки, премиера на алманах за историята на руската емиграция в България, прожекция на филми, гостуване на камерен театър, който ще представи миниатюри по Чехов. И още: вечер, посветена на Достоевски, концерт на учениците от Националното музикално училище “Любомир Пипков”, посветен на 170 г. от рождението на Чайковски, вечер на руската песен.
Директорът на Руския културно-информационен център в София - Владимир Иванов /вдясно/ на откриването на месеца.
При голям успех премина поредицата от концерти във Варна, Бургас, Пловдив и София на световноизвестната танцова трупа Lord of thе Dance. Cъздадено от Майкъл Флетли през 1996 година по класическа келтска легенда, шоуто досега е гледано от над 50 милиона зрители в десетки държави на всички континенти. Сред малкото танцьори, които са в трупата от самото начало, е Бернадет Флин. Сега тя изпълнява основната женска роля. Ето какво каза Флин пред журналисти: “Ние сме едно голямо семейство и зад магията на това, което се случва на сцената, се крие голямата любов и отдаденост към това, което правим. Даваме всичко от себе си. Всички танцьори са специално подбрани, освен това непрекъснато репетираме и поддържаме форма. Но преди всичко основното е мотивацията и любовта към ирландските танци.” В шоуто има приемственост и това позволява на младите танцьори да се учат от по-опитните в трупата. Така се поддържа високото равнище на спектаклите.
Бернадет Флин и Джеймс Кийгън, солисти на трупата.
От 8 юни до 8 юли в галерия “Арт Алея” в столицата се провежда годишната международна изложба на работи от хартия малък формат. В нея след журиране са допуснати 70 художника от 25 страни. Показани са над 150 техни произведения. Експозицията е съпътствана от уъркшопи за утвърждаване на екологични и социални теми и инициативи, лектории, срещи с творци. Оновни организатори са художничката Даниела Тодорова и скулптoрът Тодор Тодоров, работещи по проекти с некомерсиална цел.
Снимки: Венета Павлова и Мария Димитрова
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал..
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да..