Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мерки за ограничаване на употребата на найлонови торбички

Снимка: БГНЕС

Обичайна гледка е по градските ни улици и в междублоковите пространства да се вихрят в танц, понесени от вятъра, изхвърлени найлонови торбички. Те не само загрозяват пейзажа, но и замърсяват околната среда, тъй като не са биоразградими. От средата на следващата година Министерството на околната среда и водите /МОСВ/ се заема с не леката задача да превъзпитава българските потребители в по-екологично поведение. Как ще стане това? По доказания ефективен начин, не само у нас, но и на повечето места по света, а именно – удряйки ни по джоба.

От лятото на 2011 г. Министерството ще въведе продуктова такса за най-тънките и най-масово разпространени торбички. Така производителите и вносителите на найлонови торбички с дебелина до 15 микрона ще трябва да плащат по 15 стотинки за всяка пусната на пазара бройка. С всяка следваща година таксата постепенно ще се увеличава като през 2014 г. тя трябва да достигне 55 ст. за бройка. В момента тези торбички се предлагат безплатно в магазините и по зеленчуковите пазари, тъй като цената им на едро е много ниска. Каква ще бъде крайната им цена за потребителите, след въвеждането на таксата, ще зависи от търговците. Хората ще трябва сами да решат дали ще продължават да ги използват, заплащайки си за това, или ще преминат към използването на торби за многократна употреба. По изчисления на експертите на МОСВ у нас се използват около 1 милиард и 500 хиляди торбички годишно. Ако хората се откажат от тях, през 2011 г. биха спестили 55 лв. от бюджета си, а през 2014 г. – 400 лв. Национално представително изследване показва, че 85 на сто от българите подкрепят инициативата на екоминистерството за ограничаване на използването на найлоновите торбички. 

„Целта ни не е да събираме пари, а да въведем такъв размер на таксата, който да накара потребителите да се откажат да ги използват – обясни министърът на екологията Нона Караджова. - В много страни с екологично съзнание хората отдавна използват торби за многократна употреба. Целта ни не е да създаваме системи да ги събираме и рециклираме, тъй като те не могат да се рециклират. Целта е въвеждане на мярка, която е стимулираща за потребителите да минат към торбички за многократна употреба. Производителите от своя страна да пренастроят машините си за производство на торби за многократна употреба или да преминат към други производства.”

Според МОСВ тези торбички не са единственият производствен артикул на фирмите, които се занимават с този бизнес. Освен това те имат възможност да пренастроят машините си за производство на по-дебелите найлонови пликове, които могат да се използват многократно и да се рециклират.

„Към момента в Европа няма стандарт за биоразградимост – казва министър Караджова. - Все още са много малко случаите на производство на биоразградими торбички. По-скоро се правят експерименти. Те все още са доста скъпи и няма практика за тяхното масово производство. На много торбички на нашия пазар пише, че са биоразградими. Те обаче са произведени от т.нар. дегрален. Това означава, че са такива, които се разпадат на многобройни парченца, но не се разлагат като органичен продукт.”

От асоциация „Полимери” ще изградят публичен регистър на производителите и вносителите, които подлежат на облагане. Контролните органи на МОСВ ще правят проверки, а по думите на министър Нона Караджова важна роля ще играят и гражданите, които се очаква също да сигнализират.

По публикацията работи: Румяна Цветкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Раздават семена от устойчиви сортове, плодни и медоносни дръвчета в Севлиево

"Каквото посееш, това ще пожънеш”, казва народът. А пролетта е време за сеитба. По традиция, по това време на годината Севлиево е домакин на едно дългоочаквано събитие, свързано със земеделския бит на българина. През този уикенд в града ще се..

публикувано на 27.04.24 в 09:15

Нова Загора с аромат на самардала

Празник на самардалата е повод жителите на Нова Загора да излязат на улицата за да отдадат почит на най-популярната си подправка, превърнала се в нещо като туристическо лого на града. Събитието се провежда на 27 април за втора поредна година, а негови..

публикувано на 27.04.24 в 09:10

МВнР изпраща още служители в консулствата в отговор на нуждите на туристическия бранш

Външното министерство командирова допълнителни служители в консулските служби, за да се справят с нарастващите нужди на туристическия бранш от чуждестранни работници през летния сезон. Това се казва в позиция на ведомството по повод интерю за БНР на..

публикувано на 27.04.24 в 09:05