От десетилетия изявите на българските гласове по света ни дават повод за национална гордост – 2010-а не прави изключение. Безспорен беше успеха на сопраното Соня Йончева, с първото място сред жените в конкурса „Опералия”, проведен в Милано. 28-годишната певица получи овации, сравними с онези от времето на Райна Кабаиванска и Гена Димитрова. Соня е учила пеене в България и в Женевската консерватория. Пяла е в Ню Йорк, Лондон, Брюксел, Мадрид и на други престижни сцени.
Музикална Виена отличи мецосопраното Веселина Кацарова с титлата „камерзенгерин” на Виенската опера. Това е най-високото певческо отличие в Австрия, което се дава от 140 години насам. „Титлите са нещо, на което човек се радва, защото са доказателство какво е направил през годините. – сподели в телефонен разговор българската певица. – На 39 г. получих титлата в Мюнхен и сега на 44 години я получавам във Виена. Щастлива съм, че гостувам в световни театри с най-добрите партньори и си пожелавам това да продължава и в бъдеще.”
„Новата героиня на операта”, „дива от старата школа” – това са част от суперлативите, с които австрийската преса описа българското мецосопрано Надя Кръстева за участието й в „Кармен” от Бизе на сцената на Виенската опера. Спектакълът е на режисьора Франко Дзефирели – подновен през 2010г. и планиран като среща на звездите на операта. Елина Гаранча трябва да пее Кармен, но заболява и ролята поема Надя Кръстева, която е във Виенската опера от 2002 г. „Добре подготвена за Кармен /с 49 спектакъла в 12 различни постановки в света/ Кръстева успя да удържи спектакъла като опера от Жорж Бизе и да не му позволи да се превърне в шоу на Анна Нетребко/Микаела/”, писаха австрийските медии. Пестеливият на похвали директор на Виенската опера Йоан Холендер каза за нея: ”Имаме Кармен на високо ниво, гласът на Надя Кръстева е тъмен и дълбок. Лукс е да я имаме на сцената – тя е по-подходящият глас за ролята.”
Александрина Пендачанска участва в зрелищна постановка на операта „Агрипина” от Хендел на сцената на берлинската Щатсопер, а журналистът и неин съпруг Найо Тицин, засне документалния филм „Лице в лице с Агрипина”. По повод събитието немските медии писаха: „В ролята на Агрипина е впечатляващата българка Александрина Пендачанска. Дъхът ти спира не само от пеенето й, но и от страхотните костюми, с които е облечена, дело на френския дизайнер Кристиян Лакроа”. Самият Лакроа заяви пред Дойче веле:”Александрина има перфектен глас, красива е и играе страхотно!”
Пловдивската опера участва с дългосрочна програма в оперните театри на Холандия и Белгия. През пролетта показа новата си постановка на „Аида” от Верди, а през октомври хорът и оркестърът участваха в 20 спектакъла на „Тоска” от Пучини. В последните дни на годината, оркестърът, съвместно с балета на Балшой театър, осъществява десет спектакъла на „Лешникотрошачката” и „Лебедово езеро” на Чайковски.
През годината се радвахме на наши световноизвестни инструменталисти, които имаха изяви на българска сцена. Сред тях е Веско Ешкенази, концертмайстор на „Концертгебау” – Амстердам, Васко Василев, концертмайстор на оркестъра към Кралската опера „Ковънт гардън” в Лондон, който избра София за да отбележи 40-ия си рожден ден. Светлин Русев, концертмайстор на оркестъра на Френското радио и вече преподавател в Парижката консерватория, направи втори майсторски клас в Софийското музикално училище.
Цигуларката Албена Данаилова издържа пробния период за поста концертмайстор на Виенската филхармония и е първата жена на тази позиция. „Критериите, по които се избира човек за това място са преди всичко професионалните качества и личностното развитие” – сподели Албена Данаилова от Виена. През 2010 я слушаха в Япония, Германия, Швейцария, САЩ, на Залцбурския музикален фестивал и българската „Аполония”.
След поредица от награди в Русия и САЩ, през пролетта пианистът Евгени Божанов получи втората награда в Белгия на престижния конкурс „Кралица Елизабет”. По-късно се класира четвърти в 16-ото издание на конкурса за пианисти „Фридерик Шопен” във Варшава.
В състава на Бароковия оркестър на Европейския съюз вече свири българин. Явор Генов е сред малкото изпълнители на лютня у нас и свири на инструмент изработен от български лютиер. Заедно с флейтиста Димитър Маринкев, той се изяви във фестивала за старинна музика в Утрехт, Холандия.
Пианистът Людмил Ангелов, преподавател в консерваторията в Толедо, проведе майсторски класове по пиано в България, Испания и Аржентина, бе ангажиран с интеграл на Шопен в България и Испания, с концерти в Европа, САЩ, Южна Корея и запис на клавирните концерти на Панчо Владигеров за английската компания „Toccata Classics”.
Едно от най-големите музикални събития на 2024 г. предстои тази вечер в най-голямата столична зала "Арена" - концерт на Лили Иванова. 15 000 са зрителите, които ще видят легендата на българската поп музика на живо в залата, а още много пъти по..
В най-вълшебното време от годината се обръщаме към приказни герои и сюжети с първия български коледен мюзикъл "Батко Коледа". Интересът към него е толкова голям, че поради бързо разпродаване на билетите за първата дата се налага насрочване на още..
Вълшебството на Коледа ще донесе Вокална група "Радиодеца" на своето Коледно матине на 14 декември, събота, от 11 ч. в Първо студио на БНР. Под диригентството на Илина Тодорова ще прозвучат любими коледни детски песни. Водеща ще бъде..
Старопрестолният град Велико Търново е домакин на коледния концерт Vienna Magic на австрийския Йохан Щраус ансамбъл под палката на Ръсел МакГрегър...