Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българските спелеолози – след успеха в Албания на път за открития и в Китай

Българи проучват пещерата Ру в Северна Албания.
Снимка: Архив

От 10 септември до 2 октомври 18 български спелеолози участваха в международна експедиция при връх Радоина /висок 2570 м/ в Северна Албания. Там продължиха проучванията в дълбочина на откритата от тях през 2010 г. пещера Ру. През 2012 г. българите ще се върнат, за да продължат изследванията си в нея, разказа в интервю за Радио България водачът на българския екип Енчо Енчев. Ру е втората по дълбочина пещера в Албания и е с все още недостигнат край.

„Сама по себе си пещерата няма образувания като много хоризонтални пещери или специфична красота – посочва Енчо Енчев. – Но е уникална с това, че се е развила в определена пукнатина и има вероятност да достигне до минус 1350 м дълбочина – разказва Енчо Енчев – Вероятно в нея има нов биологичен вид, който е от семейството на пиявиците. В момента пробите са дадени в БАН. Беше ни казано, че ще бъдат пратени и в Словения за изследване. До няколко месеца ще имаме отговор дали наистина става дума за нов вид. Другото, което прави тази пещера, ако не уникална, то поне оригинална, е отвесът, достигнат от нас – минус 310 м. това е пълен отвес надолу. Закачайки се на въжето от входа на пещерата, се спускаш 310 м надолу, докато успееш да стъпиш някъде. Уникалното според мен е и това, че за първи път влизаме в непроучвана пещера толкова надълбоко. Но това ни бе и целта. Хората, които ни помагат в Албания, са възрастни, единият от тях е биолог, а другият – преподавател в Шкодренския университет, но се е занимавал с алпинизъм и спелеология. Двамата вече не могат да се спускат в пещерите. Но ни съдействат за всичко, което ни е необходимо като информация – с геоложки книги, географски карти на повърхността на местността. Най-вероятно ръководител и на следващата експедиция в Албания догодина ще съм аз. Целта ни ще е да проучим целия район. Досега сме намерили и изследвали 11 пещери, в т.ч. Ру. В една от тях сме достигнали до минус 130 м дълбочина и ще продължим по-нататък проучването. Тя също има голям потенциал. В зависимост от това колко дълбоки са пещерите там, проучването може да ни отнеме 10 години дори.”

На 20 октомври т.г. група от петима български пещерняци пое към едно от най-енигматичните места на Земята – планината Гаолинг Шан в провинция Юнан, Китай. Те също са членове на международна експедиция, която ще продължи до 11 ноември. Планината се намира между река Нунджанг и границата с Мианмар. Тя е природен резерват с огромна площ, 85 % от която е покрита с тропически гори. Поречието на Нунджанг е най-богатата на тропическо биоразнообразие зона извън тропиците в света. Районът е все още слабо проучен, а от гледна точка на пещерите и пропастите е напълно непознат. Ето какво разказа преди тръгването за Китай в интервю за Радио България геологът в българската група Камен Стоев:

„Това е де факто най-северният тропик на Земята, защото на дъното на тези много дълбоки долини се запазва тропическият климат. Ние ще пътуваме по дъното им. То е на около 1000-1300 м надморска височина. Но с изкачването нещата се променят. Най-високите върхове там достигат 5-6 хиляди метра височина. В този смисъл това е един от най-дълбоките каньони в света. Районът е бил затворен доскоро и е много интересен, особено от геоложка гледна точка. Това е мястото, където континентите се сблъскват един с друг и се образуват планини. Това е зона на разлом с предпоставки за оформяне на много интересни пещери, които досега не са проучвани и дори посещавани. Интересен е от различни гледни точки и ще ни обогати с нови впечатления.”

А ето за какво се бе подготвил на тръгване за Китай зоологът Боян Петров:

„Тръгвам със 100 епруветки минимум в багажа си, 3 кг спирт и още съдове, изцяло за научни проби. Аз се занимавам с прилепи. От района на експедицията не е известен нито един вид прилеп. А в Китай се знае, че има 120 вида прилепи. Затова всяка една нова данна ще е ново за науката находище. Има интересна гръбначна фауна. А да намираш нови видове гръбначни животни днес си е сериозно откритие. Надявам се даже, че може да намерим някакво много уникално животно. Защото ние ще сме първите влизащи в тези пещери хора. Никой досега не е бил там преди нас.”

Снимките са предоставени от Българско спелеоложко дружествно
По публикацията работи: Татяна Обретенова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Трети мост над Дунав и фериботът Русе-Гюргево са ключови проекти за региона

България има изключително важна роля за свързаността на няколко региона. Страната ни е кръстопът между Балканския полуостров, Източното Средиземноморие и Черно море. Това заяви заместник-министърът на транспорта Анна Натова на среща с Матю Бойс,..

публикувано на 28.06.24 в 17:28

Авангардни сортове череши показват на Празника на черешата в Кюстендил

С приготвянето на 1500 сладоледа с черешов сироп тази вечер на площад "Велбъжд" в Кюстендил започва Празникът на черешата. Програмата ще продължи три дни, предаде кореспондентът на БНР в града Кирил Фалин. Специално за събитието, което по..

публикувано на 28.06.24 в 16:45

2500 дка със земеделски култури са унищожени от градушката в Благоевградско

Министерството на земеделието планира да разшири противоградовата защита на земеделските площи с нови 24 ракетни площадки, като работата  стартира още тази година. Това каза министърът на земеделието Георги Тахов в Гърмен на среща със земеделски..

публикувано на 28.06.24 в 14:40