Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

25 ноември – Ден на Св. Климент Охридски и патронен празник на Софийския университет

На 25 ноември Българската православна църква почита паметта на Св. Климент Охридски. Той е един от учениците на Светите братя Кирил и Методий – създатели на славянската писменост и покровители на Европа. След смъртта на Методий през 885 г., Климент е прогонен от Моравия с други ученици и идва в България. Цар Борис І ги приема и им възлага обучението на свещеници на старобългарски език. Климент основава просветна школа в Охрид, смятана за първия славянски университет. В нея за седем години обучава близо 3500 ученици. По-късно, при цар Симеон, е ръкоположен за епископ. Свети Климент Охридски е автор на забележителни за времето си съчинения: жития, похвални слова, химни. Известен е и с преводаческата си дейност.

© Снимка: www.wikipedia.org


Софийският университет, чийто патрон е Св. Климент Охридски, също празнува на този ден. Той е най-старото висше учебно заведение в България. Началото му е поставено на 1 октомври 1888 г. През тази година той е с най-висок рейтинг сред висшите училища у нас. Как отбелязват патронния си празник неговите възпитаници разказва Симеон Хинковски, преподавател по история и директор на Информационно-рекламния център към СУ „Св. Климент Охридски”:

Денят на Св. Климент Охридски традиционно е един от големите празници на университета. Тогава цялата академична общност се събира в аулата, след това правим шествие до паметника на Св. Климент в градинката пред ректората. Празникът е съпътстван и от т.нар. „Климентови дни”, които се провеждат при нас от близо 50 години. В програмата им обикновено има изложби, представяне на интересни книги, конференции, целият академичен живот се събужда. Академичното слово тази година е на тема: „Размишления върху правото”. То е подготвено от проф. Огнян Герджиков от Юридическия факултет. Награждават се изявени студенти. Тази година имаме 60 лауреати на различни стипендии. Една от тях е на името на двамата дарители-спомоществователи за създаването на университета – братята Евлоги и Христо Георгиеви. Тя е за студент от родния им град Карлово. Тази година студентите на СУ са 24 хиляди, интересът към него никога не намалява. Сред най-желаните специалности традиционно е правото, в последно време и медицината. В момента има 104 бакалавърски програми, около 400 магистърски, така че всеки би могъл да намери това, което го интересува. При нас учат млади хора от цялата страна, както и от чужбина, отбелязва Симеон Хинковски.

© Снимка: www.wikipedia.org

Студенти в библиотеката на Софийския университет през трийсетте години на ХХ век.

Тези дни университетът отбелязва 100 години от преподаването на руски език и 65 години от основаването на Катедрата по руски език. На 24 и 25 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев” към СУ съвместно с Института за източна философия в Токио организират международна научна конференция. Двете институции си сътрудничат от дълги години. Темата на форума е „Културният диалог между Изтока и Запада”. В конференцията участват 45 учени от Австрия, Албания, Германия, Гърция, Италия, Сърбия, Япония и България.
По публикацията работи: Светломира Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Дървен мост и нов парк ще свързват хората с природата в Русе

Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...

публикувано на 05.01.25 в 09:30

2024 г. беше "историческа" за розовото фламинго у нас

Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..

публикувано на 05.01.25 в 08:25

Излет за наблюдение на птици в Морската градина на Варна

Природозащитниците от Bulgaria Bird Walks организират днес във Варна разходка за наблюдение на водолюбиви птици и горски обитатели. Планирани за два похода в Морската градина от 9,00 и от 13,00 ч. Подобни излети ще има всеки месец в града, съобщи..

публикувано на 05.01.25 в 06:00