Двубоят между „племето на Батман” и екипа на суперпродукцията „Непобедимите 2” („Expendables 2”), който снимаше поредната екшън лента в Деветашката пещера, завърши с „разгром” на прилепните колонии. Природозащитниците още в началото на ноември протестираха остро срещу полученото от РИОСВ-Плевен разрешение за снимане на филм в Деветашката пещера, която е едно от трите най-важни обиталища на редки видове прилепи в Европа. При това разрешение не за какъв да е филм, а за такъв от жанра „екшън-суперпродукция”, предполагащ шумова, светлинна и всякаква друга агресия. За снимките бе дори разрешено строителството на мост, който да улесни достъпа на снимачната техника до пещерата.
Въпреки подадените многобройни жалби на природозащитници и учени до местните власти, Министерството на околната среда и съда, нито една държавна институция не спря снимките, които продължиха два месеца и донесоха добри приходи на филмовото студио, организирало заснемането на част от „Непобедимите 2” в България. Различните инстанции си прехвърляха топката, докато екипът напусна страната. В жалбите си екоекспертите се позовават на факта, че като природна забележителност Деветашката пещера е под защитата на закона, който гласи:
„Забраняват се всякакви дейности, водещи до безпокоенето, нараняването, убиването или прогонването на прилепите”.
Забавно и доста наивно звучат обясненията на РИОСВ-Плевен, че екипът на филма обещал да не смущава прилепите.
© Снимка: Мария Димитрова
Защо толкова шум около тези животинки?
България е една от страните в Европа с най-голямо видово разнообразие на прилепи, голяма част от които са застрашени от изчезване. От общо 35 вида прилепи в Европа, у нас се срещат 33 вида. Оттук и голямата отговорност на страната ни за опазването на тези толкова полезни за равновесието в природата обитатели на мрака. В Деветашката пещера живеят едни от най-многобройните колонии от прилепи в Европа, които в определени години достигат до 60 хиляди.
Самите прилепни поселения са толкова ценни, защото са съставени изцяло от защитени видове, обясни за Радио България Антоанета Хубанчева, експерт от Центъра за изследване и защита на прилепите към Националния природонаучен музей. – Колонията, която обитава Деветашката пещера, е третата по значимост в Европа, подчерта тя. Тук не говорим за нещо локално, не говорим дори за национално ниво, а за колония от значение за Европа. Прилепите са насекомоядни и унищожават огромни количества насекоми. Те са абсолютно незаменими в природата. През нощта прилепите са единствените животни, които ядат насекоми, и то в такива количества. Затова, когато има проблем с прилепите, това води веднага до много сериозни екологични нарушения, нанасят се вреди на селското стопанство, на горите.
Проверка на специалисти от Центъра за изследване и защита на прилепите към Националния природонаучен музей установи след изтеглянето на снимачния екип, че прилепната популация в Деветашката пещера е драстично намаляла. Регистрирани са едва 10 400 индивида, докато миналата година по това време колонията е наброявала 35 хиляди. Най-вероятно животинките са били прогонени от разигралия се в пещерата екшън в буквалния смисъл на думата и са потърсили убежище в други пещери. Намерени са и няколко трупа на умрели прилепи. Имало ли е повече загинали е трудно да се каже, защото в пещерата тече вътрешна река и е възможно да е отнесла телата им навън.
По думите на Антоанета Хубанчева особено обезпокояващ е фактът, че всички прилепи в Деветашката пещера са будни и доста изтощени. А по това време на годината, подчертава експертката, е нормално те да спят зимен сън подобно на мечките. Поради липса на храна през зимата, крилатите мишки прекарват 4-5 месеца в сън, намалявайки до минимум разхода си на енергия. Природозащитниците са разтревожени и от още един факт. Снимачният екип е оставил зад себе си една сериозна заплаха – построения мост, водещ до входа на пещерата.
© Снимка: Мария Димитрова
Най-големият проблем в момента е мостът, твърди Антоанета Хубанчева. Някои казват, че този мост е реконструкция. Но няма как да е реконструкция, защото това е мост за автомобили. А преди там е имало друг, железопътен мост, който е бил недостъпен за най-масовото превозно средство – автомобилът. Преди много години тази пещера е ползвана като военен обект и вътре са съхранявали контейнери с гориво, превозвани с влакови композиции. Това, разбира се, много е навредило на пещерата. От години тя страда от най-различни човешки дейности. Затова днес е още по-уязвима. Проблемът с новия мост е, че сега пещерата става много лесно достъпна. Достъпът до нея в момента е абсолютно свободен. Това значи, че могат да се изсипят стотици туристи без никакъв контрол, което вече ще нанесе много сериозни щети върху цялата пещера.
В Деветашката пещера изрично е забранен достъпът през периода 1 юни – 31 юли, а през останалата част на годината (1 август – 31 май) се разрешават само посещения за „научни изследвания или с туристическа цел” и със специализиран водач. Проблемът е, че пещерата няма охрана. До построяването на новия мост трудният достъп до нея е бил единствената й защита.
Природозащитниците са твърдо решени да потърсят отговорност за бездействието на властите, довело до сериозни вреди на ценната прилепна колония в Деветашката пещера.
За пореден път се случи така, че държавата сама пренебрегна собствените си закони. Не беше правилно РИОСВ-Плевен да дава предписание, което позволява в пещерата дейности, които изцяло са в разрез с режима на защита на пещерата. За жалост, след като бяхме подали няколко жалби до различни институции, те само си прехвърляха топката една на друга и в крайна сметка изчакаха да приключат снимките, когато вече нищо не може да се направи. Има нарушение на закона и няколко различни неправителствени организации, както и научни институции, са против това да остане ненаказано. Затова сме подали жалби до съда и се надяваме в най-скоро време да има резултат. Ако обаче на местно ниво не се реши този проблем, ние ще се обърнем към по-висши институции, защото е крайно време държавата да се научи да спазва собствените си закони.
През нощта от запад облачността ще се увеличава, но все още ще е без валежи. На изток ще преобладава ясно време. Минималните температури ще са между минус 3° и 2°, малко по-високи в югоизточните райони от страната, в София - около минус 3°. В..
Започна ремонт на ГКПП "Кулата" във връзка с предстоящото ни влизане в Шенген от 1 януари, предаде БНТ. Целта е да има по две пътни ленти във всяка посока преди пункта. На българска територия на входа откъм „Промахон“ се изгражда нова лента с дължина 200..
Във връзка с влизането ни в Шенген е направено обследване на всички КПП-та и се работи много активно с всички институции, които имат отговорности към граничните пунктове. Това стана ясно от изказване на служебния министър на вътрешните работи Атанас Илков..
"Ужасното нападение в Магдебург в навечерието на Коледа е възмутително. Подобни престъпления и прояви на насилие са напълно недопустими" - това написа..
Хората от централата на БСП на ул. "Позитано" 20 в София са били евакуирани заради сигнал за бомба в събота преди обяд. Заплахата е получена по имейл,..
Най-важното е да се състави правителство, каза пред БНР председателят на парламента доц. Наталия Киселова. Ако има разговори за правителство, ще има и..