На 27 декември се навършиха осем години от нападението над първата база на българския военен контингент в Ирак – „Индия”, при което след взривяване на камион-бомба загинаха пет български военни, а 27 бяха ранени. Дни преди тази тъжна годишнина – на 21 декември 2011 г. в България се завърнаха последните двама български офицери, изпълнявали задачи в тренировъчната мисия на НАТО в Ирак, с което българското военно присъствие в Ирак приключи. В края на отиващата си година това е повод за още една равносметка.
Всъщност от март 2005 година, когато България се включи в тренировъчната мисия на НАТО, военното й присъствие в Ирак бе доста скромно и се изразяваше в участие на общо 25 офицери в процеса на изграждане и подготовка на иракските институции за сигурност. Изтеглянето в родината на последните двама инструктори не може да се разглежда като едностранен акт на България, защото съвпадна с изтеглянето и на последните американски войници. Оставянето им в Ирак до последния момент бе по-скоро символичен акт на солидарност с тренировъчната мисия на НАТО.
До 2005 година обаче българското военно присъствие в Ирак бе доста сериозно. От 2003-та в продължение на две години в мисията на Многонационалните сили в Ирак участваха пет пехотни батальона, всеки от които в състав до 500 кадрови военнослужещи при шестмесечни ротации.
През 2003 г. българският контингент бе включен в състава на Многонационалната дивизия „Център-Юг” под полско командване със задачи да осигурява реда и да подпомага възстановяването на граждански обекти в района на гр. Кербала.
От есента на 2004 г. в провинция Дивания българските военни охраняваха бази за разполагане, патрулираха основни пътища за снабдяване в зоните на отговорност, конвоираха и ескортираха личен състав и материални средства, поддържаха сили за бързо реагиране, охраняваха и отбраняваха особено важни обекти.
Едновременно с това те реализираха възстановителни проекти по линия на гражданско-военното сътрудничество с местните власти и организираха обучение на новосформиращи се подразделения от иракските сили за сигурност. С усилията на български бойци бяха възстановени училища, детски градини, болници и инфраструктурни обекти. Курс на лечение в българските медицински служби преминаха 250 иракчани.
Присъствието на български военни контингенти в стабилизирането и възстановяването на Ирак под формата на пехотни батальони приключи в края на 2005 г., като в тази фаза на мисията участваха около 2500 военнослужещи. Последва участие на български военен контингент от 155 души в хуманитарна мисия по охрана на Центъра за временно задържане и закрила в лагер „Ашраф”, където бяха извършени три ротации. През втората половина на 2008 г. този контингент изпълняваше хуманитарна мисия по охрана на задържани лица, в база „Кропър” – Багдад.
За целия период от 2003 г. до края на 2008 година, България е участвала в международната операция с 11 контингента с обща численост 3367 души и дала 13 жертви.
Цената на войната в Ирак, изразена в жертви и финансови средства, се оказа изключително скъпа. В най-активния й период там се поддържаха 170 хиляди войници и 500 бази. Загинаха 4500 американци и над 100 хиляди иракчани. Само седмица след изтеглянето на последните американски войници, поредица от атентати с коли бомби породи политическа криза в Багдад и искания за нови избори. Воденото от премиера Нури ал Малики шиитско правителство се опитва да постигне трудна сделка за разделяне на властта между шиити, кюрди и сунити. Събитията от последните дни настойчиво поставят на дневен ред въпроса струвало ли си е високата цена на войната в Ирак да бъде платена. Отговор ще даде времето.
България се представя със собствен щанд на есенното международно туристическо изложение в Букурещ, което се провежда от 21 до 24 ноември. Посетителите на щанда ни се снимат за спомен на фона на фото пана с красиви кадри от различни краища на България,..
"Инвестирането в хората, образованието, иновациите и технологиите е ключът към успеха в бъдеще", заяви президентът Румен Радев на откриването на бизнес форум в Сингапур, в който участват представители на български и сингапурски компании. Държавният глава..
В дните 22 и 23 ноември Българската православна църква ще отбележи тържествено 100 години от освещаването на Патриаршеския ставропигиален храм-паметник "Св. Александър Невски". Цял един век катедралата е "свидетел на всички вълнения, надежди и..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..