Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културна хроника

Като част от инициативите, с които отбелязва 100-годишнината от Балканските войни, Националният военноисторически музей гостува на Варна с изложбата „Владимир Димитров-Майстора. Сюжети от Балканската война”. Тя бе открита на 5 октомври във Военноморския музей и ще остане там във Варна до края на месец ноември. Още като студент в Държавното рисувално училище в София, което завършва през 1910 г. Владимир Димитров получава прозвището „майстор” на четката. Две години по-късно, по време на Балканските войни (1912-1913) постъпва като доброволец при щаба на VII пехотна рилска дивизия където е военен художник. В годините на Първата световна война (1914-1918) той пак е художник в същата дивизия. 63 платна (акварел и туш) от този период и 85 рисунки (акварел и перо с туш), както и 3 живописни платна от световната война се съхраняват в Националния военноисторически музей. Останалата по-голяма
част от произведенията му, посветени на Балканските войни се намират в САЩ и Русия. Настоящата експозиция във Варна включва тридесет и една творби на големия български художник, специално подбрани от фондовете на музея, които за първи път пътуват до лятната ни столица.

***
От 10 до 13 октомври в Експо Баня София (старата централна софийска баня) ще се проведат безплатни прожекции на филма "Последната секунда" . Посветен на бъдещето на Земята и мястото на всеки от нас филмът ни кара да сe замислим над жизнено важни въпроси, свързани с оцеляването ни. Имаме ли шанс да променим нещо в „последната секунда”? На тези въпроси режисьорът Веселин Зографов и продуцентът на лентата Камен Чипев се опитват да отговорят през погледа на хората, заживели хармонично с природата и нейните закони. Как някои от тях са успели да кандидатстват за финансиране и да реализират своите еко-идеи и проекти, допринесли за развитието на селото или местността, в която живеят.

© Снимка: Roca

Реализиран с финансовата подкрепа на Програмата за малки проекти на Глобалния екологичен фонд, филмът вдъхва надежда на всички, които искат да излязат от рамката на удобните стандарти и да планират бъдещето си в зелена посока. Той представя и резултата от дръзки идеи, превърнали се в реалност: фотоволтаичен навес за зареждане на електромобили, система за отопление чрез използване на геотермалната енергия, слънчеви колектори, еко-компостери ... Нужни са само малко повече смелост и ентусиазъм, за да може всеки от нас да промени нещо, макар и в „последната секунда”. На 9 октомври от 18 часа в изложбена зала Roca на старата софийска баня зрителите ще имат възможността да се запознаят лично с авторите по време на премиерата на документалната лента.

***
“Фотографски грешки”, снимки без фокус, изпълнени с емоцията на неочакваното – те ефектно въздействат с дефектите си. Такава е ломографията – всичко, което изкуството фотография отрича дали заради пренаситени цветове или пък размазан фокус. И точно тези грешки са тези, които пораждат настроенията и асоциациите и въздействат чрез “недостатъците” си. А същевременно снимките изглеждат сюрреални, абстрактни, сякаш направени в друга паралелна действителност и точно това ги прави неповторими. Гафовете са своеобразните правила на този вид изкуство, при което на практика няма как да сгрешиш. А получените фотоси са извън рамките на контрола и предсказуемото, затова са разнородни и изпъстрени с цветове. Всичко това може да бъде видяно от 9 октомври – 8 ноември 2012 в столичната ATERA Print & Gallery.

***
В София започна новият театрален сезон 2012/2013 с мюзикъла “Скачай”. Той бе представен в Общинския театър “София” и е създаден по негова поръчка.

© Снимка: sofiatheatre.eu

Сюжетът се върти около града, неговите улици, настояще, минало и неговите хора – младите и по-старите. Идеята възниква преди около 2-3 години, когато директор на трупата става Ириней Константинов. Автор на тази ведра, комична, леко фантастична и на места доста дълбока сценарна основа е Здрава Каменова. Тя довежда неколцина приятели, с които оформят спектакъл с много танци и движение по сцената, с модерна музика и добро пеене. Действието се развива в продължение на час и половина пред впечатляващ декор на стара софийска сграда, върху който само видеото сменя фасадите... и времето.

***
Новата детска книга "Тетрадка за приказки" дава на най-малките автори възможността да видят историите, които спонтанно се раждат като на игра, в истинска книга, илюстрирана от млади и даровити художници. По думите на нейната съставителка Зорница Христова новото нетрадиционно издание “прави по-добри читатели и самите нас, защото повече се вглеждаме кое точно ни е харесало в любимата ни книга, възприемаме книгите като събеседници, с които да разговаряме като с равни, а не като недостижими образци”. В детския сборник има оставени и три свободни страници, в които всяко дете да напише и илюстрира своята собствена приказка. За по-срамежливите са и специалните осем упражнения за „разприказване на писалката”. Художественото оформление е на Миглена Папазова. Проектът е съфинансиран от Столична програма „Култура” 2012 на Столична община и се реализира в подкрепа на кандидатурата на София за европейска столица на културата – 2019 г. Официалното представяне на изданието е на 13 октомври от 11 ч. на ул. „Марин Дринов” №30 в столицата.

Редактор: Дарина Григорова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Отдаваме почит на патриарха на българската литература Иван Вазов

Националният литературен музей отбелязва 174 години от рождението на Иван Вазов. Честването преминава и под знака на кръглата годишнина от първото самостоятелно българско издание на романа "Под игото“, публикуван през 1894 г. от издателство "Т. Ф...

публикувано на 09.07.24 в 09:15

"Земята на розите" – филм за надеждата, че можем да сме по-добри и приемащи хората с увреждания

Данни от преброяването на населението у нас, проведено през 2021 година, сочат, че в страната живеят 654 547 лица, които имат призната трайно намалена работоспособност или степен на увреждане. От тях 22 248 са деца, а 632 299 са лицата на възраст 16 и..

публикувано на 09.07.24 в 07:05
Служебният министър Найден Тодоров

Работещите в културата не създават вкуса на обществото, каза министър Тодоров

"По един уникален начин е намерено, как всеки сектор в културата да се финансира погрешно. Хората на изкуството в момента работят точно като фабрики и вместо да създават вкуса на обществото, те са принудени да се водят по този вкус, за да спечелят повече..

публикувано на 08.07.24 в 09:04