Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коси, бради и мустаци в традиционната ни култура

Виржиния Стоянова "Самодиви" (фрагмент)
Снимка: Архив
От няколко години насам в редица англоезични страни ноември е обявен за месец на мустаците с характерното название Movember. Мъжки сдружения и групи в социалните мрежи призовават своите събратя да престанат да се бръснат за един месец – като подкрепа към различни каузи или просто заради идеята да се избяга от диктата на модата, нормите на обществото и изискванията на приятелки и съпруги. Този факт навежда на мисълта, че мустаците и брадите, макар и все повече маргинализирани в съвременната западна култура, продължават да са важна част от мъжката идентичност. При жените пък въпросът за косата по правило се радва на особено внимание: дълга или къса, права или къдрава, боядисана или естествена. Да не забравяме и дългогодишното съперничество „блондинки срещу брюнетки”! И така нека да надникнем в традиционните представи на българина и да видим какво е мястото на косите, брадите и мустаците в тях!

Както и всичко останало във фолклорната култура косите, брадите и мустаците не са просто част от естествената физиология на тялото – те са знаци, които носят своите послания и смисъл. Според една легенда, когато Господ създал първите хора, те били покрити с козина като животните, затова и не се срамували от голотата си. След като съгрешили и били разкрити, козината им опадала – останала само там, където успели да се прикрият. Уплашени от Божия гняв, те се свили и покрили с ръка главите си, а Адам се хванал за устата – затова хората и досега имат коси, а мъжете също бради и мустаци.

Косата е важен елемент от външността на човека. Това важи особено за момата и жената: косата е знак за хубост и женско достойнство. В песните и приказките обикновено се възхвалява русата коса, която се сравнява със свила, но се споменават и тъмните коси, подобни на „разорана угар” или катран. Промяната на прическата бележи важни моменти от живота на жената. Когато се замомее, момичето започва да се сплита на „коси” или плитки. Важен момент от подготовката на сватбата е сплитането на бъдещата невеста по специален начин, който бележи промяната на статуса й. Обикновено е различен и броят на плитките: четен при момата, нечетен при омъжената жена. При мюсюлманите подобна роля има къносването: в червено за девойките и в черно за омъжените. Жената трябва да ходи винаги сплетена – обратното е знак за особена гранична ситуация. Косата се разплита по време на траур до 40 дни след смъртта на близък човек. Разпускат коси и магьосниците, когато правят магии. Дългите разпуснати коси отличават и демоничните същества като вили, юди и самодиви, а също и болестите, особено чумата – оттам и поговорката „чорлава като чума”.

Ако на жената достойнството е в косата, то на мъжа е в мустаците. Поникването на брада и мустаци е знак за половата зрелост на младежа, а „мустакат” е синоним на „възрастен”. Пословицата твърди, че „мъж с мустаци и жена с гърди не се учат”, а според по-новия градски фолклор „мъж без мустаци е като яйце без сол”. Възпети в народните песни, „църните мустачета” са важно достойнство на ергена, което привлича моминските погледи и копнежи. За големите юнаци пък са присъщи и големи мустаци: тези на Крали Марко са сравнявани с „до три руна църни” или с „ягне половингодишно”; описва се и как юнакът премята своите „руси мустаци” през „бели рамена”. За разлика от юнашките мустаци брадата е белег на зрялост и мъдрост – тя е характерна за старците, монасите и светците. Затова и в по-ново време старите българи не могат да приемат градската мода млади хора да ходят брадати като стогодишни старци.

Обредното бръснене бележи повратни моменти от жизнения път на мъжа: при младоженеца то го подготвя за встъпване в брак, а при покойника е част от изпращането му в света на предците. При търговците пък и до днес се практикува особен ритуал: парите от първата печалба се отъркват в брадата, та да се множат, подобно на космите. А дали ще отгатнете следната гатанка: „Корените му нагоре, върховете му – надолу. Що е то?”
По публикацията работи: Доц. д-р Вихра Баева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Късметът за Новата година се открива в питка, орехи или в... менче с пръстени

Първи януари е наситен с много емоция, очакване и радост, свързани с надеждата за благодатна година, в която всеки член на семейството да бъде здрав и да постига мечтите си. В българския празничен календар 1 януари е известен като Сурва, а също и..

публикувано на 31.12.24 в 17:55

Иде! Иде "Старчевата" – чауши превземат Разлог

В първия ден на Новата 2025 г. Разлог ще се събуди от "звонци и тумбелци", зурни и тъпани. По традиция колоритният кукерски фестивал "Старчевата" ще започне в 11:00 часа на централния площад " Преображение " . Седем групи от седем..

публикувано на 30.12.24 в 17:00
Даниел Спасов

Даниел Спасов за забравения смисъл на обичая Коледуване

Всеки празник има свой аромат, "одежди" и мелодии. Така е и с Коледа. "За Коледарските песни и тяхното предназначение малко се знае, и малко се говори, а даже и грешни неща се казват. Но по-важното е, тези песни да ги има!" – казва в интервю за Радио..

публикувано на 26.12.24 в 08:30