Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сексагинта Приста – дунавска приказка за римски кораби, предколумбова кухня и русалки

Снимка: БГНЕС

Русе – един от най-красивите ни градове с богата история и аристократичен дух посреща гостите си с букет от изненади, с възможности за културни маршрути и развлечения. В миналото крайдунавският град се наричал Сексагинта Приста. Как да стигнем до него, за да си направим необичайна разходка и какво означава някогашното име на града?

© Снимка: wikipedia.org

Римска стена от Сексагинта Приста

Върху картата на съвременна България няма да откриете селище с такова име. Въпреки това град, наречен Сексагинта Приста е съществувал. На латински означава пристанище с 60 кораба – твърде солидна флотилия, дори за днешните мащаби, особено на река Дунав. Добре дошли в Русе!

© Снимка: БГНЕС

Обикновено пътеписите не започват с кухня. Но туристът обикаля и като се измори, сяда да похапне. Така че нашата разходка ще започне тъкмо от храната. Защото разказът за Сексагинта Приста е за епохата, много преди Христофор Колумб да открие Америка и да донесе оттам куп широко разпространени днес плодове и зеленчуци. Именно такава предколумбова кухня показаха неотдавна археолозите от Историческия музей – Русе по време на фестивала-възстановка на римския пазар в античния Сексагинта Приста. С участието на актьори и доброволци бе демонстриран животът на границите на някогашната Римска империя: с демонстрация от майстори как се изработвали оръжия, предмети за бита и монети; с пресъздаване на пазара за роби и гладиатори – пред погледите на знатни патриции – в случая съвременните жители и гости на Русе. Досещате се вероятно, че най-красноречивият урок по римска история е кухнята, предлагаща дегустация на посетителите: рибена чорба без картофи и домати. Но с много леща – изключително любимо лакомство тогава.

© Снимка: wikipedia.org

Плоча, на която се чете част от името „Сексагинта Приста” (л) и ловна сцена (д).

На броени минути от центъра на днешния град Русе някога имало тракийско селище, което все още поставя много въпроси пред учените. Мястото явно е било важен култов комплекс с неизследвани обреди и практики, за които подсказват стотици ритуални ями. Намерен е уникален зооморфен съд с богата врязана и излъскана украса, увенчана с глава на орел. От недрата на земята при днешния Военен клуб и Дом на моряка археолозите вадят керамични и бронзови предмети, монети и много други находки, които тепърва ще се изследват. И тъкмо там, на високия дунавски бряг, едва в наше време, сякаш намигайки закачливо през епохите, се показват следите от Сексагинта Приста – глътка история няма да ни бъде излишна! Как иначе да се ориентираме сред натрупаните един върху друг пластове минало: траки, римляни, всякакви племена, които идвали, а част от тях се заселвали по брега, Средновековие, предосвобожденски период…

© Снимка: wikipedia.org

Лов на глигани (л) и римска делва (д).

Първи данни за Сексагинта Приста дава античният географ Клавдий Птоломей. За кастела (укреплението) се споменава и в пътеводителя на император Антоний Пий. Първите по-задълбочени археологически проучвания правят братята Карел и Херман Шкорпил. И все пак, Сексагинта Приста дълго успява да скрие своите тайни в земните недра. Император Август оценява ролята на Дунав и на селищата по бреговете за сигурността на империята. При Марк Улпий Траян се изгражда онази мрежа от кастели по реката, която се превръща в цялостна укрепителна система на империята, наречена Дунавски лимес (граница). Необходими са бързоходни кораби за гранично наблюдение. И в Сексагинта Приста са оформени 60 „паркоместа”, камери за плавателните съдове пристис – неголеми бойни кораби с весла. Екипажът им наброява 6000 души! Все пак говорим за събития от I век, периода на Дакийските войни на император Домициан (85 – 89 г.). Предполага се, че в чест на победата над даките, крепостта получава официално името Сексагинта Приста. Отслужилите необходимия срок войници – ветерани, най-често оставали в градовете-крепости, постепенно създавайки свой дом и семейство.

© Снимка: БГНЕС

Днес за туристите Сексагинта Приста е част от интересните маршрути на града. Не пропускайте да видите Принципията – сградата на военния щаб, Храма на Аполон… По проект за възстановяване и социализация, на крепостта е издигната наблюдателна триетажна кула, реплика на фар от римския лимес. Има стая, в която е представен битът на римския войник. Тази част е една от най-привлекателните за туристите, особено за децата, които обичат да се снимат с древните воински доспехи. Сред атракциите е и макетът на антично грънчарско колело, където винаги има желаещи да научат как се обработва глина по римски маниер. За по-добра видимост и от хора с увреждания, е изградена рампа, има и зони за наблюдение, даващи възможност за снимки от пътешествието в античността. Не пропускайте и павилиона, в който е поставен макет на римски кораб Пристис.

След тази разходка, ви очаква Русе – на възрожденците, барока, сецесиона… А къде са русалките, онези женски водни духове, обитаващи речните брегове, за които често става дума, спомене ли се за крайдунавския град? Те са през цялото време с вас: в легендите за реката и в очите на съвременните момичета…

По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Рафтинг сезонът по река Струма край Кресненското дефиле вече започна

Любителите на рафтинга в България вече правят първите си спускания по река Струма край Кресненското дефиле. Месеците март, април и май са подходящи за групите, които търсят повече адреналин, тъй като реката е по-пълноводна и преживяването е..

публикувано на 20.03.24 в 07:30

Димитър, който създава красота, както го прави природата – във фермата за пауни в с. Сусам

Димитър Димитров отглежда кози, овошки, калифорнийски червеи, доскоро се е занимавал и с коне. Ала голямата му любов са пауните. В хасковското село Сусам той се грижи за 300 големи и 200 малки пъстроцветни пернати от 26 разновидности, става ясно от..

публикувано на 19.03.24 в 09:10

"България е брутално яка" – вижте тези уникални образци от бруталистичната ни архитектура (Видео)

Сградите, построени в периода на социализма, безспорно оформят голяма част от поколенията в България, казват ентусиастите от дигиталния проект "България на длан”, който през видео и фото съдържание представя страната ни по нестандартен начин...

публикувано на 17.03.24 в 08:05