Как да разкажем за едно историческо събитие по запомнящ се и вълнуващ начин? В ерата на визуалното изображението е ценен помощник. То въздейства пряко, запомня се лесно. Със сигурност немалко от фотографиите, събрани в наскоро излязлата книга „Балканската война 1912-1913. Илюстрована хроника”, ще впечатлят любителите на историята. Изданието е посветено на 100-годишнината от Първата балканска война.
Томът е подготвен от художника Александър Въчков. „Интересът ми към миналото не е непрофесионален, преди да вляза в Художествената академия, две години учих история” – разказва той в интервю за Радио България. Първата му книга, издадена през 1996-а, е посветена на униформите през Балканската война. Тя е и първото издание у нас, съсредоточено изцяло върху военното облекло. През 2010-а се появява солидният му труд „Българските военни униформи в периода 1877-1945 година”. Междувременно излизат още две негови заглавия, свързани с войните за национално обединение на българите. Какво е обичайното съотношение на текст и илюстрация в книгите на Александър Въчков?
Често се шегувам с приятели, че моят подход е като при списанията – горе-долу наполовина, защото като художник винаги се стремя да визуализирам добре своите изследвания – посочва той. – Още повече, че в нашата историческа книжнина това непонятно защо се пренебрегваше години наред и на практика образът на едно историческо събитие, на една война, е разкрит едностранчиво. И тъй като повечето сериозни изследвания са написани в научен стил, който невинаги е разбираем за читателите, мисля, че мисията на моите книги е да направи по-популярно сред по-широк кръг хора дадено историческо събитие. Това се постига чрез по-атрактивна визуализация, подкрепена с един сериозен исторически текст.
Над 600 са фотографиите в илюстрованата хроника на Балканската война. Използвани са снимки от български, гръцки, сръбски, черногорски, турски и румънски военни архиви. Те отразяват дипломатическата и военната подготовка на войната, мобилизацията на българската армия, доброволците, огромния всенароден ентусиазъм за освобождение на братята, останали под османска власт. Разбира се, основно внимание е отделено на бойните действия, които са представени хронологично.
Има отделна глава, посветена на генералите, офицерите и войниците. Наречена е „Лицата на войната” – отбелязва Александър Въчков. – Представени са и съюзниците, и противниците в конфликта. Така се запълва една празнота в проучванията от по-ранни години, когато не е имало достатъчно точна информация за участието както на нашите съюзници, така и на Османската империя като противник. Сега вече има много изследвания от техни учени, които могат да се използват. И всъщност това е направено в тази книга. А на финала, при равносметката на войната, е акцентирано повече върху човешката трагедия. Стремежът беше да се покажат и героизмът, и поривът за подвиг, но и огромните страдания в тази война.
Невероятно силна е една фотография, на който съвсем млада жена е седнала край два пресни гроба и държи малкото си дете. Фотосът е от сайта „Изгубената България”, създаден от художника Пейо Колев. „Моят приятел и колега Пейо Колев прие много присърце идеята за илюстрована хроника на Балканската война – продължава Александър Въчков. – Макар аз да съм съставител и автор на анотациите и текста, на практика това е съвместен продукт със сайта „Изгубената България”, който се радва на изключителна популярност. Издателство „Световна библиотека” също предостави богат архив от снимки. Използвахме и моя личен архив, събиран от много години.” Каква е оценката на Александър Вачков за Балканската война?
Балканската война за нас, българите, е подвиг. Цял един народ се вдига, воден от идеята за обединение на българската нация. И резултатът е удивителен. На практика за две седмици малка България, подпомогната от съюзниците си, но основен участник в тази война, поставя на колене една световна империя, която в пъти превъзхожда във всяко едно отношение съюзниците. За съжаление, тя приключва трагично в т.нар. Втора балканска война от лятото на 1913-а, известна като Междусъюзническа в нашата история. Но Първата балканска война е невероятен подвиг на българския народ.
Снимките са предоставени от издателство „Световна библиотека”
Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..
Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..
Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..
Днес Българската православна църква почита света великомъченица Варвара – девойка от знатен род, посечена заради християнската си вяра в началото на..