Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музикални акценти от концертния афиш

Йонг Чил Лий
Снимка: www.sofiaphilharmonie.bg

В началото на януари в зала „България” в столицата, Софийска филхармония изнесе първия концерт за 2013 година. За своята дългогодишна история съставът има богата творческа биография, изпълнена с творби на най-ярките български и чужди творци. Солисти и диригенти от световната класическа сцена са гостували на Софийска филхармония. Сред тях е кореецът Йонг Чил Лий – постоянен гост-диригент на състава. Той изгражда нов стил в симфоничната музика, съчетаващ изтока със западноевропейския тип музикален изказ. Това го прави един от най-интересните съвременни артисти на Азия. Сцената на зала България събра трима творци от различни страни, повлияни от любовта към музиката. Солисти на този концерт бяха Такаши Шимицу от Япония – цигулка и Александър Князев от Русия – виолончело. Двамата музиканти изпълниха Концерт за цигулка, виолончело и оркестър, опус 102 от Йоханес Брамс. Филхармоничният оркестър допълни програмата на вечерта със Симфония № 9 „Из Новия свят” от Антони Дворжак. Цигуларят Такаши Шимицу не за първи път гостува у нас. През 2011 г. солира на симфоничния оркестър на Пловдивска опера. Александър Князев също е добре познат на българската публика. През 1978 г. свири в Русе, а през 2009 г. той концертира с известната българска пианистка Пламена Мангова, отново в същия град.

                                                    ***

© Снимка: Съюз на българските композитори

Парашкев Хаджиев

Акцентът на сезон 2012/2013 на Софийската опера е отбелязването на сто години от рождението на композитора Парашкев Хаджиев. Под палката на диригента Борис Спасов бе поставена детската опера „Златната ябълка”. Премиерата й отбеляза началото на сезона. „Златната ябълка” бе и първият спектакъл на трупата за 2013 година. Подробности научаваме от Борис Спасов: Това е първото по-мащабно произведение на Парашкев Хаджиев за деца. Освен с творбите си в камерно-симфоничния и оперен жанр, той е известен с детското си творчество. През 1935 г. основава групата „Детска радост” и е като баща на детската редакция на БНР. За тази формация той композира много песни. По това време пише и „Счупената чаша” – оперета за деца. „Златната ябълка” се появява в един наистина златен период за композитора. В началото на 70-те години, с това произведение той установява един нов стил с по-сложна вече хармония. Операта е поставена веднага след като е написана през 1971 г. в Софийската опера. В нея участват най-бележитите български гласове за времето си. Сега, четиридесет години по-късно, „Златната ябълка” също е актуална. В Софийската опера има добра детска музикално-възпитателна програма. Представяме десетки спектакли за деца, повечето са на малка сцена. Със „Златната ябълка” ги каним вече на голямата, за да видят музикантите в оркестрината, как се вдига завесата… Така те се чувстват вече пораснали. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева. Солисти в „Златната ябълка” са изявени български оперни изпълнители като Цветан Цветков, Надя Колева, Красимир Динев и други.

                                                  ***

Пренасяме се в град Габрово. На 14 януари пианистката Фуджико Хеминг изнесе концерт там. Тя е eдна от най-успешните съвременни представители на японското клавирно изкуство. Гостува в страната по покана на известния наш цигулар Васко Василев. За първи път двамата музицират заедно на българска сцена. Концертът бе част от турнето им, което включва още София, Пловдив и Плевен. Програмата им включва от Й.С. Бах, Л. В. Бетховен, Й. Брамс, Ф. Лист, С. Рахманинов.

                                                  ***

„Национален музикален театър Стефан Македонски” ще представи също през януари концерта „Майсторът на чардаша”. Той е посветен на 130-годишнината от рождението на Имре Калман. Унгарският композитор е един от най-популярните композитори в оперетния жанр. Сред световноизвестните му произведения, изпълнявани многократно в България, са „Графиня Марица” и „Баядерка”. В оперетата „Царицата на Чардаша”, поставена на сцената на софийския музикален театър, участват солисти от трупата, сред които Марчо Апостолов и Еделина Кънева. Режисьор на спектакъла е Юлия Маринова.

                                                  ***

© Снимка: архив

Симфоничен оркестър на БНР

През същия месец Симфоничният оркестър на БНР ще зарадва своите почитатели с първия си концерт за тази година. „Реквием” от Джузепе Верди е произведението, което ще дирижира Владимир Гяуров. На сцената в зала „България” ще се качат смесеният хор на БНР и солистите Иван Момиров, Деян Вачков, Гергана Русекова и Олга Михайлова-Динова.

По публикацията работи: Сибила Лилова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Събуди ме чак през май"

Мери Бойс Бенд изпълняват обещанието си да изпият лятото докрай с новата си песен "Събуди ме чак през май". Верни на себе си, в навечерието на зимата музикантите ни потапят в топли емоции, характерни за всичките им песни от последните вече три..

публикувано на 28.11.24 в 10:15

В Букурещ с концерт и изложба отбелязват 125 години от рождението на Панчо Владигеров

Концерт и изложба по повод 125 години от рождението на композитора Панчо Владигеров ще се състоят в Малката зала на Румънския Атенеум в Букурещ на 27 ноември, съобщи БТА, позовавайки се на Посолството на България в Румъния. Събитието е..

публикувано на 27.11.24 в 07:35

"Несломен"

Акустичен поп с корени в българския фолклор – това е музиката, с която сме свикнали да свързваме дуета Димитър и Христо. Те са Димитър Атанасов и Христо Младенов, и нямат търпение да представят новите си песни от техния съвсем нов албум "Несломен"...

публикувано на 26.11.24 в 10:15