Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дарин Маджаров: „Искам да правя нещо добро за страната си”

Желанието на Дарин е да направи ученето по-разбираемо и забавно за учениците
Снимка: личен архив
Учих шест години в чужбина, но обичам България и винаги съм знаел, че ще се върна обратно и ще правя нещо добро за страната си. Това сподели за Радио България 25-годишният Дарин Маджаров, създател на образователната платформа http://ucha.se/. Младият мъж е завършил електроника и компютърни науки в Германия. През 2011 г. започва докторантура по възобновяеми енергийни източници и електрически автомобили в Белгия, но преди три месеца прекъсва, за да се върне в България и да доразвие идеята си за Уча.се. Това, което ме мотивира да го направя, е, че виждам ефекта. Сайтът помага на много хора. Освен това виждам, че учениците имат огромна нужда от помощ и от това някой да ги мотивира, да им покаже, че не живеят в гадна страна, както непрекъснато ни се внушава, обяснява Дарин за избора си, който на мнозина навярно се вижда странен. В края на миналата година Уча.се беше обявен за най-добрия образователен сайт в България за 2012 г. Идеята на Дарин е да помогне на учениците да учат с удоволствие и забавлявайки се. Мотото на сайта е „Бързо, лесно, интересно”. Ето какво още сподели той за начина, по който се ражда Уча.се:

Уча.се беше обявен за най-добрия образователен сайт в България за 2012 г.
Докато следвах, ме поканиха в една немска компания да правим видеоуроци по физика. Те бяха подобни на тези в сайта, но работата беше много неефективна. Подготовката на един урок отнемаше по 20 работни часа. Там научих много неща и реших да ги изпробвам, за да помогна на сестра ми. Тя често ми задаваше разни въпроси, а пък е почти пълна отличничка. Тогава си казах, щом тя среща трудности, какво остава за другите ученици. Затова направих няколко видео урока за нея. Тя ги показа на своите съученици и на учителите от Априловската гимназия в Габрово. Те ги харесаха и ми казаха: давай, направи още. Така започнах да ги качвам на една интернет страничка. Постепенно те разказаха на свои приятели от други градове, сайтът придоби популярност и медиите започнаха да отразяват това нещо.


За по-малко от година броят на създадените видео уроци в Уча.се е вече 790, като те са изгледани над 1 100 000 пъти. Математика, химия, физика, биология, история, география, български и английски език са предметите, които са представени по достъпен и забавен начин в сайта. За момента включеното учебно съдържание е за учениците от 5 до 11 клас, но амбициите на Дарин са постепенно да бъдат обхванати всички предмети от 1 до 12 клас. За да се случват по-лесно и по-бързо нещата, младият мъж успява да спечели за каузата си и други ентусиасти и в момента екипът му наброява 16 души. Тъй като достъпът до сайта е напълно безплатен, а поддържането му и създаването на нови уроци изисква доста средства, Дарин кандидатства за финансиране от инвестиционния фонд LaunchHub. Проектът му е одобрен и той получава 30 000 евро срещу дялово участие в компанията си. Освен средства, фондът осигурява и менторска програма, която цели до осигури по-бърз растеж на компаниите. Вече всеки българин с идея в областта на технологиите има уникалната възможност да направи нещо добро за себе си и за страната, обяснява Дарин. Той ни въвежда и в „кухнята” на това как се случва подготовката и записването на всеки видео урок:

„Екипът е от интересни, креативни хора с много идеи”, казва Дарин

Първо, човекът, който записва видеото, се среща с учител и двамата подготвят урока. След това актьорът го разказва по интересен, забавен начин, така че да бъде атрактивно за децата. Учителите на бъдещето ще бъдат не тези, които най-много знаят, а тези, които най-интересно могат да пресъздадат материала. Екипът е от интересни, креативни хора с много идеи, които могат да рисуват добре, да комуникират добре с децата, като същевременно сме привлекли и много опитни учители. Така се получава много готин микс.

Дарин обяснява, че при подбора на темите се придържа изцяло към учебната програма на МОМН. Снабдил се е с всички учебници по различните предмети и класове. Първо преглеждаме учебника, за да видим какво точно правят в училище. След това го затваряме и измисляме наш, интересен и забавен начин, по който да представим урока, така че да е разбираем за децата, разказва Дарин и добавя:

Уроците са онагледени с много рисунки, графики…
Веднага давам като пример линейните уравнения. Звучи страшно, общо взето, голяма драма за децата. Линейните уравнения ги показах по такъв начин, че те да видят къде се прилагат в живота. Направих една игра – футболен мач между отборите на „Левски” и ЦСКА. Съставят се уравнения в самата игра и накрая се получава кой отбор печели. Всичко това, като го видиш като една история и откриеш къде може да го приложиш, ти става интересно и разбираш за какво изобщо го учиш. Голям проблем за учениците в днешно време е, че не разбират защо трябва да учат тези неща. Затова почти всеки урок, който правим, започваме с това – къде ще се приложи, защо е нужно да го знаеш.

Все по-често видеоуроците, създадени от Дарин и екипа му, се използват от учителите в час. Това им помага да направят учебния процес по-интересен, от лектори да се превърнат в мотиватори и да им остава повече време за дискусии с учениците, обяснява младият мъж. Дарин е категоричен, че в България има много добри преподаватели и в потвърждение на думите си казва: В Германия имах състуденти, представители на 91 нации и успях да видя как ги е подготвила образователната им система. Оказа се, че българите и румънците бяхме най-добри в инженерните науки. Сред предимствата на образователната платформа е и възможността да следи прогреса на всеки ученик.

Всеки ученик ще си има индивидуален профил и ще се движи със своето собствено темпо – обяснява създателят на Уча.се. – По-добрите ученици ще минават по-бързо през материала. Тези, които разбират по-трудно материала, ще могат да гледат видеото няколко пъти, ще правят повече упражнения. Сега си представете, регистрираш се в 3-ти клас в сайта и до 12-и клас системата постоянно ти дава обратна връзка за това кои са ти силните черти, кои са слабите, препоръчва ти определени неща, върху които да се упражняваш дотогава, докато станеш перфектен в тях. Целта е накрая всички да са много добри. Платформата Уча.се е много ценна и за родителите, защото в момента те нямат много добър начин да следят развитието на детето си в училище.

С какво още са свързани мечтите и амбициите на младия мъж?

Искам сайтът да достигне до всяко дете в България. Родителите да знаят, че няма как да се случи някакво чудо с децата им, ако не им осигурят добро образование. Преди 30 години е имало един поток, в който, общо взето, повечето са били на средно ниво. Ако си слаб, потокът те носи. Всеки има работно място, нямаш чак такива големи грижи. Докато сега слабите нямат голям шанс, трябва да се надяват на някакво чудо. Само най-добрите оцеляват. Такава е системата. Затова всеки трябва да работи, да развива качествата си постоянно, а не да чака да му падне нещо от небето. Затова всичко се започва с образованието в училище. Там доказваш, че си добър.

Снимки: личен архив
По публикацията работи: Румяна Цветкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Столичният зоопарк спасява бедстващи диви и екзотични животни

Като спасителен център за диви животни и през тази година Столичният Зоопарк приюти сърни, пострадали от катастрофи, щъркели, които не могат да летят и дори нилски крокодил.   Сред настанените животни са и конфискувани ценни екзотични птици..

публикувано на 28.12.24 в 18:26

Хиляди деца – бежанци от военни конфликти са потърсили убежище в България

Заради военни конфликти, през 2024 г. четири хиляди деца от Сирия, Афганистан и Мароко са потърсили закрила в България . Данните са от доклад на УНИЦЕФ , според който 2024 година e "една от най-пагубните за децата в условия на конфликти" в цялата..

публикувано на 28.12.24 в 18:19

Валежите спират и над по-голямата част от страната ще бъде слънчево

В неделя,  над повечето райони в Западна и Централна България облачността значително ще се разкъса и намалее и ще бъде предимно слънчево и почти тихо. В сутрешните часове на места в равнините и низините ще има намалена видимост и на отделни места..

публикувано на 28.12.24 в 18:11