Формулата „Мама, татко и аз” се оказва най-застъпена в българското общество. Моделът на еднодетното семейство все повече се налага за сметка на намаляване на броя на многодетните семейства. Амбициозната задача да наклонят везните в обратната посока са си поставили организаторите на проекта „Голямото българско семейство”. Зад него стоят дами от проекта „Мулти мама”, от фондация „Искам бебе”, подпомагаща семейства с репродуктивни проблеми, и списание „Кенгуру”, посветено на родителството и отглеждането на деца.
Сривът в раждаемостта само през миналата година спрямо предходната е около десет процента – казва Весела Захариева от редакционния екип на списание „Кенгуру”. – Ако започнем да изчисляваме в годините назад, статистиката става още по-тревожна. Според статистиката българката ражда средно по около 1,4 деца. Това означава едно или две деца. Показателят е съпоставим с данните за Европа, но това, което в България е особено притеснително, е, че поради големите темпове на емиграция населението наистина драстично намалява. Според социолозите, за да се възпроизведе една нация, раждаемостта трябва да е 2,1 деца, тоест на двама родители да има две и повече родени деца. В нашия случай, дори тези цифри няма да са достатъчни, имайки предвид емиграционния поток. Което означава, че ако не се предприемат спешни мерки за повишаване на раждаемостта и ограничаване на емиграционните потоци, нацията ни ще намалява с бързи темпове. Според социологически прогнози, ако наличните тенденции при раждаемостта и емиграцията се запазят, през 2030-а година населението на България ще падне под шест милиона, а в 2050-а може да достигне 4 милиона 650 хиляди души.
За сравнение – населението на страната в началото на 2011 година е било близо 7 400 000 души. Според данните на Националния статистически институт 54,8 процента е делът на двучленните български семейства – тоест, на тези без деца. Семействата с едно дете са 24,5 процента, с две деца – 17 на сто, а само 3,7 процента са семействата с три и повече деца.
Това са сухите данни – допълва Весела Захариева. – Зад тях стоят много причини ситуацията да е такава. Смятаме обаче в рамките на тази кампания да не се концентрираме толкова върху политическите и социалните причини за ниската раждаемост, а да гледаме малко по-позитивно. Защото, ако чакаме само от държавата, от управляващите, да се вземат мерки, ще минат наистина много години и няма да можем да наваксаме тези отрицателни тенденции. Това, което искаме, е да променим мисленето на обществото – да започне то да възприема модела с повече от две деца в семейството като нещо положително, да погледне по различен начин на тези хора, те да бъдат насърчени.
Идеята на кампанията е да покаже щастливите многодетни семейства с три и повече деца. Тя започна на 15-и март и ще завърши на 15-и май, избран за Ден на семейството под егидата на ООН. Сред проявите в този ден ще има и бал на многодетните семейства.
Старозагорското село Змейово днес, 21 декември, отбелязва своя традиционен празник на пелина. По стар български обичай, гостите ще бъдат посрещнати с хляб и сол на площада пред читалището, а над 150 самодейци ще се погрижат за доброто им настроение с..
Със светлинно и звуково представление планинският курорт Боровец в Рила днес официално дава начало на зимния сезон. Светлинната прожекция ще бъде от 17.00 ч. на писта "Рила". Ски зоната ще бъде отворена от 8:30 до 16:30 ч. До 27 декември лифт картата може..
Игнажден е! Без значение дали „България днес“ е вашият информационен „полазник“ или просто традиционна спирка за информация, добро настроение и глътка българщина в делника – и днес ви..
"Ужасното нападение в Магдебург в навечерието на Коледа е възмутително. Подобни престъпления и прояви на насилие са напълно недопустими" - това написа..
Започна ремонт на ГКПП "Кулата" във връзка с предстоящото ни влизане в Шенген от 1 януари, предаде БНТ. Целта е да има по две пътни ленти във всяка посока..
Интензивен е трафикът на автомобили от Западна Европа по основната пътна инфраструктура на територията на Хърватия преди предстоящите почивни и..