Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кампания за популяризиране на многодетното семейство

Снимка: goliamotosemeistvo.com

Формулата „Мама, татко и аз” се оказва най-застъпена в българското общество. Моделът на еднодетното семейство все повече се налага за сметка на намаляване на броя на многодетните семейства. Амбициозната задача да наклонят везните в обратната посока са си поставили организаторите на проекта „Голямото българско семейство”. Зад него стоят дами от проекта „Мулти мама”, от фондация „Искам бебе”, подпомагаща семейства с репродуктивни проблеми, и списание „Кенгуру”, посветено на родителството и отглеждането на деца.

Сривът в раждаемостта само през миналата година спрямо предходната е около десет процента – казва Весела Захариева от редакционния екип на списание „Кенгуру”. – Ако започнем да изчисляваме в годините назад, статистиката става още по-тревожна. Според статистиката българката ражда средно по около 1,4 деца. Това означава едно или две деца. Показателят е съпоставим с данните за Европа, но това, което в България е особено притеснително, е, че поради големите темпове на емиграция населението наистина драстично намалява. Според социолозите, за да се възпроизведе една нация, раждаемостта трябва да е 2,1 деца, тоест на двама родители да има две и повече родени деца. В нашия случай, дори тези цифри няма да са достатъчни, имайки предвид емиграционния поток. Което означава, че ако не се предприемат спешни мерки за повишаване на раждаемостта и ограничаване на емиграционните потоци, нацията ни ще намалява с бързи темпове. Според социологически прогнози, ако наличните тенденции при раждаемостта и емиграцията се запазят, през 2030-а година населението на България ще падне под шест милиона, а в 2050-а може да достигне 4 милиона 650 хиляди души.

За сравнение – населението на страната в началото на 2011 година е било близо 7 400 000 души. Според данните на Националния статистически институт 54,8 процента е делът на двучленните български семейства – тоест, на тези без деца. Семействата с едно дете са 24,5 процента, с две деца – 17 на сто, а само 3,7 процента са семействата с три и повече деца.

Това са сухите данни – допълва Весела Захариева. – Зад тях стоят много причини ситуацията да е такава. Смятаме обаче в рамките на тази кампания да не се концентрираме толкова върху политическите и социалните причини за ниската раждаемост, а да гледаме малко по-позитивно. Защото, ако чакаме само от държавата, от управляващите, да се вземат мерки, ще минат наистина много години и няма да можем да наваксаме тези отрицателни тенденции. Това, което искаме, е да променим мисленето на обществото – да започне то да възприема модела с повече от две деца в семейството като нещо положително, да погледне по различен начин на тези хора, те да бъдат насърчени.

Идеята на кампанията е да покаже щастливите многодетни семейства с три и повече деца. Тя започна на 15-и март и ще завърши на 15-и май, избран за Ден на семейството под егидата на ООН. Сред проявите в този ден ще има и бал на многодетните семейства.

По публикацията работи: Диана Христакиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

с. Кладница, Перник

Над страната ще премине студен фронт с валежи от дъжд и сняг

В събота, през страната ще премине студен атмосферен фронт. През нощта в Западна и Централна България ще има валежи от дъжд, в планините и по високите полета – от сняг и ще се образува снежна покривка. Минималните температури в България ще са между 1 и..

публикувано на 20.12.24 в 19:00

В личен план 60% от българите са доволни от 2024 г., оптимисти за 2025 г. са 47%

Близо 2/3 от българите са заявили, че са били щастливи през 2024 г.  Отрицателно отговарят 26%, в традиционното за края на годината проучване на "Тренд", поръчано от в-к „24 часа“. Личният живот, семейството, социалният кръг и работата са основни..

публикувано на 20.12.24 в 12:08

Отварянето на граничния преход Рудозем – Ксанти е историческо събитие

Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на шенгенската граница  "тихият" път от Рудозем към Ксанти отново ще стане "озвучената долина"...

публикувано на 20.12.24 в 12:00