През 2004 година археолозите д-р Георги Китов и Диана Димитрова откриват в могила край град Шипка богато погребение на тракийски владетел. Гробницата му е с внушителни размери и е сред най-добре запазените у нас. В нея са намерени изящно изработени златни и сребърни предмети, бронзова глава на владетеля, както и неговото въоръжение. Находката се превръща в археологическа сензация.
Особено ценни от гледна точка на историята са надписите, от които учените стигат до извода, че става дума за цар Севт III /330 – 300 г. преди новата ера/. Както посочва за Радио България известният траколог проф. Валерия Фол, периодът, в който управлява той, е началото на упадъка на одрисите – едно от най-могъщите тракийски племена. За Севт се знае, че е отблъснал успешно Лизимах, наследника на Александър Македонски в Тракия, че е построил град, в който са били почитани тракийските богове, и че е първият тракийски владетел, започнал да сече монети със своя образ.
Към времето на прочутия одриски цар ни връща изложба в Националния археологически музей. Тя се нарича „Мечът на Севт III”. Мечът, увенчан с глава на орлица, и великолепно орнаментираната му със златни мотиви ножница се показват след продължителна реставрация. Тя е извършена с финансовата помощ на УниКредит Булбанк.
© Снимка: Венета Павлова
© Снимка: Венета Павлова
В експозицията са представени и шлем с името на Севт, бронзовите му наколенници, златни апликации от въоръжението му и от сбруята на владетелския кон. Интересни са и железните плочки с изображения на свастики – древен слънчев символ. В доктрината на тракийските царе, особено на одрисите, владетелят е син на Великата богиня майка и на Сина Слънце. Навсякъде при Севт Трети виждаме слънчева символика – отбелязва проф. Фол.
Построеният от царя град Севтополис днес се намира на дъното на язовир Копринка. Той е бил столица на Одриското царство от 320 година преди новата ера. Неговите руини са открити при строителството на язовира през 1948 година и изследвани от археолози до 1954-та.
Древният град на Севт, а и могилата Голяма Косматка, в която е намерена гробницата на владетеля, са част от многобройните исторически паметници в Долината на тракийските царе. Стотици са проучените в нея досега надгробни могили. Сред тях е Казанлъшката гробница с великолепни стенописи, включена в списъка на ЮНЕСКО на световното културно наследство.
През 2007 г., на 11 юни президентът на САЩ Джордж Буш-младши е на посещение в София. По решение на тогавашния протокол пресконференцията, която дава за медиите се провежда сред експонатите на Националния археологически музей. Официалният обяд за госта..
Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..