Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба в София показва въоръжението на Севт ІІІ

Изложбата „Мечът на Севт III” в Националния археологически музей ни връща към времето на прочутия одриски цар.
Снимка: БГНЕС

През 2004 година археолозите д-р Георги Китов и Диана Димитрова откриват в могила край град Шипка богато погребение на тракийски владетел. Гробницата му е с внушителни размери и е сред най-добре запазените у нас. В нея са намерени изящно изработени златни и сребърни предмети, бронзова глава на владетеля, както и неговото въоръжение. Находката се превръща в археологическа сензация.

© Снимка: Венета Павлова
Шлемът на Севт ІІІ

Особено ценни от гледна точка на историята са надписите, от които учените стигат до извода, че става дума за цар Севт III /330 – 300 г. преди новата ера/. Както посочва за Радио България известният траколог проф. Валерия Фол, периодът, в който управлява той, е началото на упадъка на одрисите – едно от най-могъщите тракийски племена. За Севт се знае, че е отблъснал успешно Лизимах, наследника на Александър Македонски в Тракия, че е построил град, в който са били почитани тракийските богове, и че е първият тракийски владетел, започнал да сече монети със своя образ.

Към времето на прочутия одриски цар ни връща изложба в Националния археологически музей. Тя се нарича „Мечът на Севт III”. Мечът, увенчан с глава на орлица, и великолепно орнаментираната му със златни мотиви ножница се показват след продължителна реставрация. Тя е извършена с финансовата помощ на УниКредит Булбанк.

© Снимка: Венета Павлова

Златна апликация, принадлежала на тракийския владетел

© Снимка: Венета Павлова

Наколенниците на Севт ІІІ

В експозицията са представени и шлем с името на Севт, бронзовите му наколенници, златни апликации от въоръжението му и от сбруята на владетелския кон. Интересни са и железните плочки с изображения на свастики – древен слънчев символ. В доктрината на тракийските царе, особено на одрисите, владетелят е син на Великата богиня майка и на Сина Слънце. Навсякъде при Севт Трети виждаме слънчева символика – отбелязва проф. Фол.

Построеният от царя град Севтополис днес се намира на дъното на язовир Копринка. Той е бил столица на Одриското царство от 320 година преди новата ера. Неговите руини са открити при строителството на язовира през 1948 година и изследвани от археолози до 1954-та.

Древният град на Севт, а и могилата Голяма Косматка, в която е намерена гробницата на владетеля, са част от многобройните исторически паметници в Долината на тракийските царе. Стотици са проучените в нея досега надгробни могили. Сред тях е Казанлъшката гробница с великолепни стенописи, включена в списъка на ЮНЕСКО на световното културно наследство.

По публикацията работи: Венета Павлова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 19 януари 2025 г.

На 19 януари Православната Църква чества преподобни Макарий Велики и свети Марк, епископ Ефески. Преподобни Макарий Велики е египетски отшелник, приемник на св. Антоний Велики. За него се знае, че е роден в Горен Египет, бил е..

публикувано на 19.01.25 в 06:00

Църковен календар - 18 януари 2025 г.

На 18 януари (Атанасовден) Православната църква чества св. Атанасий и св. Кирил Александрийски, както и свети Йоаким, патриарх Търновски Свети Атанасий Велики, епископ Александрийски и свети Кирил Александрийски са светители на..

публикувано на 18.01.25 в 06:00
Снимка: Facebook /Храм Св. Атанасий Велики

Храмът "Св. Атанасий" в Горни Лозен се подготвя за празника си, очакват и патриарх Даниил

В навечерието на Атанасовден един от храмовете в околностите на София вече се подготвя да посрещне Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Даниил, който тази година ще отслужи Божествената литургия в църквата на село Горни Лозен...

публикувано на 17.01.25 в 14:05