От седми до единадесети юни в черноморския град Поморие се проведе десетото издание на Международния фестивал на православната музика „Св. Богородица – Достойно ест”. Той е под патронажа на Негово Високопреосвещенство сливенския митрополит Йоаникий. Домакин на форума е храмът „Рождество на Пресвета Богородица”, който всяка година посреща вярващите и участниците с великолепна празнична украса, благодарение на свещеноиконом Иван Стойков. За събитието допринасят композиторът Георги Попов и техническият директор Елица Христова.
Повече подробности за юбилейното издание на Международния фестивал на православната музика в Поморие ще научим от Йорданка Туджарова, музикален директор на събитието:
Концертите отново се проведоха в три последователни дни. На 7 юни посрещнахме копието на атонската икона Св. Богородица – „Достойно ест”, което бе подарено на катедралния храм „Св. Александър Невски” в София. По желание на общината и на кмета г-н Иван Алексиев, светинята гостува в Поморие в дните на фестивала. Съпътстващо мероприятие бе изложба на икони. Както обикновено имаше среща на диригентите. Тя включваше лекция на протоиерей Кирил Попов на тема „Църковно пеене и духовност” и представяне на сборника му „Православни хорови творби”.
Регламентът на фестивала няма изисквания за творби от чуждестранни автори. Единственото задължително произведение в програмата е песнопението „Достойно ест”.
Колкото по-интересен и разнообразен е репертоарът, толкова по-добре – казва Йорданка Туджарова. – От девет страни имахме участници тази година – България, Русия, Украйна, Молдова, Гърция, Румъния, Сърбия, Холандия и Франция. Общият брой на всички хорови състави, които се явиха е 23. Много от посетителите на фестивала знаят кога се провежда той и планират своята почивка точно тогава.
Сред участниците от България в тазгодишното десето издание бяха Младежки камерен хор „Гаудеамус” с основател и ръководител Весела Гелева, камерен хор „Георги Робев” с диригент Нели Трошева, дамски хор „Христина Морфова” с главен художествен ръководител проф. Емил Янев и други.
Последният ден от фестивалната програма започна с празнична литургия. По традиция, на заключителния концерт всички хорове изпълниха по едно произведение от своя репертоар.
42-та песен от проекта "Пеещи артисти" е "Везна" в изпълнение на Атанас Пенев, познат като фронтмен на група Б.Т.Р. Момчил Колев е написал музиката по стиховете на поета Калин Донков. Аранжиментът е на Калоян Колев. Васил Стефанов и Стефка..
Влизаме в новата година с много топлина, която ни дава песента "Ключът е Сол". Поетесата Джина Дундова е намерила вдъхновение за стиховете по време на гостуването си в Тетевенския балкан. Посветила ги е на композитора Димитър Гетов, който е автор на..
Както всяко ново начало и 2025 година настъпва с надежда и вяра в по-добрите дни, с наричания за мир, щастие и любов. Приповдигнато настроение и усмивки завладяха България на прага й, а в първия ден от Голям Сечко, както е известен в българската..
Влизаме в новата година с много топлина, която ни дава песента "Ключът е Сол". Поетесата Джина Дундова е намерила вдъхновение за стиховете по време на..
42-та песен от проекта "Пеещи артисти" е "Везна" в изпълнение на Атанас Пенев, познат като фронтмен на група Б.Т.Р. Момчил Колев е написал музиката..