Любопитно е, че преди учените да открият какво съкровище блика по тези земи, местните хора мислели, че водите са вредни. Не пиели от тях, дори на животните не разрешавали. Използвали ги само при обработката на лен. За сметка на това, българомохамеданите от близките села Дряново, Лъки, Забърдо, Богутево и др. били убедени, че водата е свята. Всяка година на Гергьовден пристигали на коне и мулета, извършвали ритуално къпане, пиели от изворите за здраве. Съборът се провеждал около вировете, които образували изворите.
Според хората в района един овчар от село Дряново открил свойствата на „Очното изворче”. Измил няколко пъти очите си и излекувал зрението си. Оградил мястото, където бликала водата, с дъски и поставил голям дървен съд. Един родолюбив и деен българин от село Хвойна пък има заслуга за построяването на курорта. Костадин Златанов събрал средства и организирал изграждането на първата баня при изворите в местността Мергеле. Вложил всичките си спестявания, взел и назаем. Едно от поверията тук гласи, че човек може да остави всички свои болежки, ако откъсне парче от дрехата си и го завърже на едно специално дърво, което наричат „страховото орехче”.
Ако вече сте решили да се отправите на почивка и лечение към Наречен, непременно трябва да знаете, че без лекарско предписание няма да бъдете допуснати до минералните басейни и вани в медицинските центрове. Затова проучете добре условията, преди да тръгнете. Водите се прилагат внимателно, дозите за пиене се определят от специалисти – за да няма нежелателни странични ефекти. Това знаят и чужденците, които посещават курорта от години – винаги носят със себе си медицински изследвания, мнения на специалисти и пр. Налята в какъвто и да е съд, безценната течност губи свойствата си за около тридесетина минути, дори по-малко. Ето защо непрестанно ще видите хора, които се разхождат до изворите. Те са разположени в красив парк с огромни дървета. Най-далече е „Очното” – на около два километра в посока Пампорово. Това си има и добрите страни – ако лекарят ви е предписал два пъти на ден да пиете от него, ще имате поне осем километра здравословна разходка сред зеленина и чист планински въздух.
Снимки: Албена Безовска
Одеона на Филипопол е отправна точка за нови туристически маршрути в Пловдив. Това заяви министърът на туризма Евтим Милошев, който посети реставрирания обект в центъра на града. Античната забележителност е част от древния форумен комплекс и официално..
В наши дни в пристанището на Поморие са пуснали котва предимно яхти, а старите дървени рибарски лодки са заменени с модерни, снабдени с мощен двигател съдове. Традиционният поминък на черноморското ни градче, свързан с риболова е напът да изчезне,..
Кой казва, че българите сме намръщени и черногледи хора? Разходете се из софийските коледни базари и ще останете с коренно различно впечатление. Празничните украси, музиката, въртележките и сергиите, преливащи от лакомства иръчно изработени..
Къде ще ни отведе новата година? "Ню Йорк Таймс" помага да стартираме своите пътешествия с предложения от годишния си списък на 52-те най-добри..
Притихнал сред хълмовете на Люлин планина, Клисурският манастир "Св. Петка" е белязан от тайнство и духовност. Намира се едва на 7 км от курортния град..