Кой казва, че българите сме намръщени и черногледи хора? Разходете се из софийските коледни базари и ще останете с коренно различно впечатление. Празничните украси, музиката, въртележките и сергиите, преливащи от лакомства иръчно изработени сувенири са достатъчни, за да ни накарат да забравим, макар и за кратко, кризите, войните и хаосът, които ни заобикалят, и да се пренесем в атмосфера на топлина и оптимизъм.
Край столичния Национален дворец на културата празнично грее коледна елха, украсена с играчки, изработени от деца, а наблизо са разпръснати сергиите на "Sofia Christmas Fest 2024". На всяка крачка се предлага греяно вино и ракия, а коледният дух се допълва от разнообразната международна кухня – немски вурстове, унгарски лангоши, белгийски вафли и пр. "Включих се в базара, за да усетя още повече празничния дух" – казва продавачката Роксана Караасенова, докато ни приготвя топъл натурален шоколад с маршмелоу, и добавя:
"Всички са изключително доволни, че пазарът е увеличен с близо 20 къщички, а миналата година са били много по-малко. В момента има по-голям асортимент, в т.ч. и на сладките артикули. Имаме виенско колело, пързалка за децата, стрелбище, на което могат да спечелят награда. Има какво да се види, определено трябва да се посети."
Софиянци си спомнят за базарите при соца, като бледо копие на днешните. Те се провеждаха по Нова Година и се наблягаше най-вече на скарата и греяното вино, а вносните лакомства бяха "terra incognita" за населението. В наши дни базарите се роят от година на година и са все по-богати. А ето го и дядо Коледа! Всеки го заговаря, всеки иска да се снима с него!
"Тук настроението е много добро. Хубави дечица идват с родители и е празнично. Има виенско колело, въртележка, забавления, сладки неща, мезенца и е приятно място. Какво си спомням от коледните базари навремето ли? Те не бяха много хубави. Но то тогава и зимите бяха по-студени и не беше много уютно да се стои навън, пък и миришеха на скумрия на скара! Тогава по Нова Година обикаляше Дядо Мраз, но той си остана в Русия при Путин, който не го пуска да идва. Най-много до Минск, ако го слуша, и после го връща обратно в Сибир" – шегува се добродушно дядо Коледа, докато на пейката до него се настанява малката Бела за снимка. "Тя е много послушна и дядо Коледа й обеща подарък" - казва майка й Беатрис Колюва и добавя:
"От доста време съм слушала за базара и след като бяхме с малката вкъщи и тя беше болничка, нямахме възможността да излезем. Сега сме по-добре и това ни даде настроение да дойдем.Гледам, че има прекрасни атракции.Хубави продукти са изкарали търговците. Чувстваме се много добре."
Спираме се пред най-пъстрата сергия на базара с красивите сурвачки на Марияна Димова:
"Правят се с дрян, което е за здраве и се слагат всякакви пуканки и ошав. Това е традицията за сурвачките - с вълната, с абсолютно всичко, така както навремето се е правило. За щастие хората ги купуват, защото държат все още на традициите, а те са много важно нещо. "-казва Марияна Димова.
Сега е моментът да напазаруваме коледните подаръци. Тук всичко е изработено на ръка с вкус и въображение. "Горди участници сме на този прекрасен коледен фест", казва Деси и добавя:
"Имаме чудесни украшения за елха, много, много късметчета, всичко ръчно правим. Ние сме малък семеен бизнес - мама, баба и детето. Имаме чудесни коледни чаши за цялото семейство, имаме тематични чаши за мама, за баба, за дядо, защото празниците са за семейството и за това да бъдем заедно. Какво пожелавам на хората ли? Първо да бъдат здрави, защото всичко друго можем да си купим, но здравето – не. И да вярват в чудеса, защото те винаги се случват. Най-вече по празниците."
Вижте още :
Снимки: Венета Николова
Тази година ски сезонът в България стартира по-рано от обичайното благодарение на подранилия сняг. В Банско пистите отвориха още по Никулден (в първите дни на декември), а официалният старт на сезона беше даден седмица по-късно. Останалите ски зони..
Докато България преживява поредната политическа криза, усещането за безпътица се задълбочава, а разделението и недоволството в обществото надделяват, има един сектор, който успя да разчупи този мрачен контекст – туризмът. През 2024 година страната..
Винената култура в България преживява подем. Все повече места и събития привличат любители на виното и засилват интереса към винения туризъм. През 2024 г. значително е нараснало търсенето на винени дегустации, като резервациите за почивните дни..