Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Духовните послания и лабиринтите в музиката на проф. Артин Потурлян

Аплодисменти за маестро Артин Потурлян на концерта в НМА по случай неговата 70-годишнина.
Снимка: Албена Безовска

© Снимка: архив

Когато чете новините за политическите събития у нас, човек остава с впечатление, че всичко останало в страната ни е в застой. Вероятно е така в много области, но културният живот в България сякаш е „имунизиран” срещу кризите. Може би защото винаги е имало хора, които успяват да отстояват своята творческа и професионална позиция. Независимо от всички политически, икономически и социални катаклизми, изпъстрили историята ни. Без съмнение, Артин Потурлян е сред тези личности. Композитор, дългогодишен преподавател в Националната музикална академия „Панчо Владигеров”, човек с огромни хоризонти и богата култура. Преди дни, в чест на неговата 70-а годишнина, НМА организира концерт. Произведения от всички творчески периоди на проф. Потурлян бяха представени от известни музиканти – проф. Александър Илчев (цигулка), проф. Лидия Ошавкова (флейта), сопраното Росица Панайотова, пианистите Диана Рахнева, Галина Апостолова и др. В четири от пиесите чухме Анаида Акопян – клавирен педагог и изпълнител, съпруга на композитора.

Завършил НМА със специалност музикална педагогика. Учи композиция при проф. Пенчо Стоянов и при проф. Панчо Владигеров (факултативно). Получава ценни съвети и напътствия от проф. Лазар Николов. Продължава образованието си в Ереванската консерватория „Комитас” при проф. Лазар Сарян. От 1990 преподава полифония в НМА. Автор е на опера, оркестрови творби, пиеси за различни камерни състави, произведения за пиано, вокални опуси.

„Всеки звук носи информация за интимната, вътрешната същност на източника си. Вид енергия, която се приема и действа директно върху чувствителния към звука слушател. Звуковата материя може да бъде организирана по различни начини, но за мен е важно конкретната й организация и природата на всеки звук да са съзвучни с търсеното послание” – казва проф. Потурлян. Неговата особена чувствителност към различните тембри, както и свободното преливане на съвременни и класически композиторски техники, със сигурност са най-характерните черти на авторския му стил. Откриваме ги в пиесата за соло цигулка „Песента на чепеларския петел” (във великолепното изпълнение на Гергана Илчева), в „Четири духовни песнопения” за орган, вдъхновено пресъздадени от известния органист Велин Илиев. В програмата бяха включени още: „Епитафия“ в памет на композитора Лазар Николов (камерна творба, поверена на трио „Арденца”), „С Дебюси в лабиринта на времето”, (изпълнението е на Лидия Ошавкова – флейта и Анаида Акопян – пиано), песни по текст на Радой Ралин, клавирни пиеси и др.

По публикацията работи: Албена Безовска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Последни дни"

Петко Славов е комплексен творец – в сферата на музиката го познаваме като автор на песни и изпълнител (певец, басист и китарист) в самостоятелните му проекти и в групите Airbag, Терпентина и бенда на шоуто "Нощни птици“ по БНТ. Създател е на..

публикувано на 28.01.25 в 10:15

Елена Доскова-Рикарди записва името си в историята като първата българка, пяла в Ла Скала

С апломб разпространяваме в социалните си профили гръмки "новини" за седемте огромни маслени портрета на български оперни певци в Ла Скала или за първата българка концертмайстор на новогодишен концерт на Виенската филхармония . Ала понякога..

публикувано на 26.01.25 в 10:10

"Tears Of Heaven"

Комбинация от мощни хаус и техно бийтове, дълбоки бас линии, приковаващи вниманието мелодии и хармонии, магични поп и автентични етно вокали – това представлява музиката на дуото The KHANS. Те са Петър Алексиев – композитор и продуцент, и Атанас..

публикувано на 24.01.25 в 10:15