Няма точна статистика за числото на наркозависимите в България. По неофициални данни броят на проблемно употребяващите наркотици е над 50 000, като повече от 30 на сто от тях са зависими към хероин. През последните няколко години както в световен план, така и у нас нараства броят на зависимите към синтетични наркотици – амфетамини. Въпросът за лечението на тези хора е свързан с хиляди прекършени съдби, с много пари и често завършва с рецидив.
Причината е, че освен чисто медицински, базиран на привикване към даденото вещество, проблемът е и психологически. Има едно място в София, където наркозависимите получават шанс за нов живот. Става въпрос за терапевтичната общност „Ново Начало”.
© Снимка: novonachalo.net
„Съществуваме от 2005 година и сме член на Европейската федерация на терапевтичните общности. При нас не разглеждаме толкова медицинската страна на проблема, а работим главно с вътрешния, психологически свят на човека, с причините за наркозависимостта”, казва Желяз Турлаков, основател на общността, и допълва: „Ново начало” е дългосрочна психо-социална програма за рехабилитация на хора, зависими към различни психоактивни вещества, в това число и хора, зависими от хазарт и алкохол. В света съществуват няколко варианта на така наречените комуни или общности за лечение на наркозависими. Има трудови, има религиозни, има и терапевтични. Става въпрос за психологически и образователен подход, който разглежда проблема на зависимия човек не само като употреба на вещества, а по-скоро като симптом на дълбоко личностно разстройство, част от семейната система. Работи се и със семействата на наркозависимите в една паралелна програма, която сме нарекли „Училище за родители”. Лечението в „Ново начало” продължава не по-малко от осем месеца. Тази фаза кореспондира с основната ни цел – да откъснем човек от хора, места и събития, които са част от неговия модел на поведение, от зависимостта. Другата ни цел е да се преустановят и физическите последствия от употребата на наркотици. От тази година при нас се предлага и методът на плазмафереза. При него, в рамките на няколко часа при медицинска интервенция се пречиства кръвта на наркозависимия под контрол на лекар и медицински екип, като по този начин се отнема абстинентният синдром. Прави се от гледна точка на това, че може би над 60-70 процента от зависимите изпитват непреодолима трудност при преодоляването на този етап, който е наистина кошмарен, тежък, свързан с много болка и негативни усещания. За радост, в света са открити начини този период да се преодолее и човек да попадне в цикъла на психотерапията, на психосоциалната рехабилитация, за да има лечението по-голям ефект. Това са дългосрочни програми, които си поставят високи цели и в крайна сметка имат за цел трайното преустановяване на зависимостта, връщането успешно в обществото, справянето с живота, продължаване на образованието, създаване на семейство и т. н.”
Лечението на наркозависимите в „Ново начало” преминава през няколко етапа. В подготвителния център хората се мотивират за справяне с проблема и се запознават със същността на това, което предстои, тъй като подписват договор и при нарушаване на правилата си тръгват. Най-важната част от програмата е животът в самата терапевтична общност. Зависимите обитават къща, в която се съобразяват с различни норми – забранява се употребата на всякакви психоактивни вещества и алкохол, вербално или физическо насилие, сексуални контакти. Провеждат се сутрешни сбирки за разпределение на задачите.
„Възгледът на терапевтична общност „Ново начало” е да разглежда участниците в програмата като хора, страдащи от деструктивен процес, влияещ върху всички аспекти от живота им. Ние им предоставяме знания, умения и разбиране, за да започнат процес на възстановяване. Първата стъпка е помощта при преодоляването на чувствата за вина и срам, които често стоят между тях и освобождаването от зависимостта – казва Желяз Турлаков. – Има все повече полизависими хора, които употребяват повече от едно психоактивно вещество. Това, което им помага за справяне с проблема, е общностната терапия, различните форми на психотерапия, както и проследяване на вписването им в обществото – това, което предлага и „Ново начало”. Нашата програма е дневна. Хората се прибират вечер в дома си. Доброто лечение в света е това, което има ясно начало и ясен край. Около 45 процента от хората, които са минали успешно етапите на лечение в „Ново начало”, не се завръщат повече никога към употребата на психотропни вещества и се разделят със зависимостите, на които са робували преди.”
Близо 2/3 от българите са заявили, че са били щастливи през 2024 г. Отрицателно отговарят 26%, в традиционното за края на годината проучване на "Тренд", поръчано от в-к „24 часа“. Личният живот, семейството, социалният кръг и работата са основни..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на шенгенската граница "тихият" път от Рудозем към Ксанти отново ще стане "озвучената долина"...
Българските държавни железници организират празнично пътуване за любителите на железопътния транспорт. Коледен влак с парен локомотив и шест празнично украсени вагона ще се движи на 21 декември по маршрута Горна Оряховица – Плевен – Горна..
Започна ремонт на ГКПП "Кулата" във връзка с предстоящото ни влизане в Шенген от 1 януари, предаде БНТ. Целта е да има по две пътни ленти във всяка посока..
Интензивен е трафикът на автомобили от Западна Европа по основната пътна инфраструктура на територията на Хърватия преди предстоящите почивни и..
12 населени места в Смолянска област са с прекъснато електрозахранване след обилния снеговалеж от вчера. Без ток от снощи са селища в общините Смолян,..